Yaz aylarının korkulu rüyası sivrisinekler hepimizin canını sıkan bir durumdur. Tam uykuya dalacağımız sırada tepemizde dolanıp ısıran sivrisinekler uykularımızın katili olabiliyor. Bu rahatsız edici durumdan kurtulmak isteyen insanlar çözüm yolları araştırmaktadır. Peki, Sivrisineklerden kornunmanın yöntemleri nelerdir? işte cevaplar...

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (1)

Sivrisinek gelmemesi için vücuda doğal ne sürülür? 

Sarımsak

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (2)

Sivrisineklerden korunmak için çeşitli doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında sarımsak gelmektedir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile losyon hazırlamak çok kolay! Sarımsak losyonu için gerekli olanlar: İki avuç sarımsak, bebek şampuanı ve 1 litre su. Bu losyonu hazırlamak için öncellikle sarımsaklar kaynatılır.

Kaynatılan sarımsaklar ve bebek losyonu bir şişede iyice çalkalanır ve işte losyonunuz hazır. Elde edilen bu losyon Vücudun açık kısımlarına sürerek can sıkıcı sivrisineklerden korunabilirsiniz.

Badem Yağı

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (3)

Badem yağı ile sivrisinekler için etkili bir yöntemdir.  Badem yağı ile kolayca bir losyon hazırlanabilir. Bu losyon için  10 damla badem yağı, 20 damla fesleğen yağı ve 20 damla ıtır çiçeği yağını karıştırın. Hazırladığınız bu yağları yatmadan önce vücudunuza sürerek sivrisineklerden korunabilirsiniz. Bu karışım sizi hem sivrisineklerden korur hemde cildiniziz sağlıklı bir şekilde ışıldamasını sağlar.

Papatya

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (4)

Sivrisinekler papatya kokusunda pek hoşlanmazlar bu yüzden sivrisineklerden korunmak için papatya kullanılabilir.  Yapmanız gereken tek şey 10-15 adet papatyayı kaynatıp soğuduktan sonra  vücudunuza sürmek. Soğumuş olan papatya suyunu vücudunuza sürdüğünüzde sivrisinekler size yaklaşmayacaktır.

Lavanta Yağı

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (5)

Lavanta yağının ferahlatıcı etkisi sivrisineklerin pek hoşuna gitmemektedir. Bu yüzden Sivrisineklerden korunmak için lavanta yağı kullanılabilmektedir.

Sivrisineklerden doğal korunma yöntemi olan lavanta yağını, nemlendircinizin içine 2-3 damla ekleyerek vücudunuza sürebilirsiniz. 

 Hazırladığınız  bu kremi gün içinde ve gece yatamadan önce uygulayabilirsiniz.

 Sivri sinekler hangi kokuyu sevmez?

Sivrisinekler,  lavanta , nane ve okaliptüs gibi uçucu yağların kokusundan hoşlanmazlar. Bunun gibi uçucu yağların bir çoğuğu haşereler için zehirli içeriğe sahiptir. Sivrisinekleri evinden uzaklaştırmak için evlerin pencerelerine bu uçucu yağlar damlatılabilir. Sivrisineklerde çok etkili uçucu yağlar karıncaları evden uzak tutmak içinde kullanılabilmektedir. Uçucu yağlardaki güçlü kokular sivrisineklerin evinize girmesine engel olmaktadır.

Sivrisinek Gelmemesi Için Vücuda Doğal Ne Sürülür Sivri Sinekler Hangi Kokuyu Sevmez (6)

Sivrisinekleri uzak tutmada oldukça başarılı olan diğer bir koku tarçındır. Tarçının kendine has ağır bir kokusu vardır. Bu ağır koku sivrisinekleri uzaklaştırma konusunda birebirdir. Tarçının içinde bulunan bazı bileşenler sivrisinekler için toksik bir yapıya sahip olduğu için sivrisinekler tarçın konusundan nefret etmektedirler.

Sinekleri uzak tutan bir diğer koku ise tarçındır. Oldukça baskın olan kokusu ile tarçın, sinekleri uzaklaştırırken aynı zamanda tarçında bulunan bazı bileşenler sinekler için toksik bir yapıya sahiptir. Sineklerin bu nedenle tarçın kokusundan nefret ettikleri biliniyor.

Viskon kumaş yazın giyilir mi? Viskon kumaş sağlıklı mı? Viskon kumaş yazın giyilir mi? Viskon kumaş sağlıklı mı?

Kaynak: haber merkezi