Birçok insanın katkıları ile ortaya çıkan wifi teknolojisi, cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlar. Aşamalı bir buluş olan wifi teknolojisinin işlevsel hale gelmesi 1970'lere kadar sürmüştür. Günümüze kadar wifi teknolojisi birçok bakımdan yenilenmiş ve hala yeni gelişmeler olmaya devam eden kablosuz bir ağdır. Peki hayatımızı değiştiren wifi icadını kimin bulduğunu biliyor musunuz? Dr. John O’Sullivan, bu isimlerden biridir. Wifi'nin gelişim sürecinde büyük etkisi vardır. Wifi'nin nasıl bulunduğu, kimin icat ettiği araştırılmaya devam ediyor. İşte detaylar...

Wifiyi ilk kim icat etti?

Wifi'yi kimin icat ettiği merak edilen sorulardan biridir. Wifi hayatımıza geldiği andan itibaren gelişmeye devam eden kablosuz ağlardan biridir. Wifi teknolojisinin icadı  Avustralyalı mühendis olan Dr. John O’Sullivan olduğu söylenmektedir.  Dr. John O’Sullivan yanı sıra wifi'nin gelişmesinde birçok isimin katksı olmuştur. Wifi teknolojisinin işlevsel ve kullanabilanilir hale gelmesi 1970'lere dayanmaktadır. Ve hala daha gelişmeye devam eden wifi, hayatımızı birçok anlamda değiştirmiştir. 

Wifiyi Ilk Kim Icat Etti Wi Fi Nasıl Bulundu (1)

Wifi adının, Wireless Fidelity Alliance (daha sonra Wi-Fi Alliance olarak bilinen)  tarafından geldiği söylenmektedir. Çünkü wifinin kuruluşunda ve testlerinde yer alan önemli kuruşlarından biridir. Yapılan çalışmaların çoğu wifi geliştirmek ve güvenilir hale getirmek içindi.  Dr. John O’Sullivan şahane icadı sonuç vermeye başlamıştı. 1977'de Hollanda'daki  'Dwingeloo Radyo Gözlemevi‘ bu icadı deneme şansını yakalamıştı.

Wifiyi Ilk Kim Icat Etti Wi Fi Nasıl Bulundu (2)

Dr. John O’Sullivan, hala wifi ile ilgili geliştirme çalışmalaını devam ettiği bilinmektedir. Çünkü wifi'nin daha güvenilir ve hızlı olmasını isteyen isimler arasındadır.  toplumun dilinde olan bu wifi teknolojisi, 2009 yılında mühendislik alanındaki en prestijli ödüllerden biri olan Başbakanlık Bilim Ödülü’nü de almaya hak kazandı. Bunun yanı sıra 2012 yılında Avrupa Patent Ofisi tarafından, Avrupa Mucit Ödülü‘nü de almayı başaracaktı.  WiFi teknolojisinin geliştirilmesine katkılarından dolayı Dr. O’Sullivan’a 2017 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Masaru Ibuka Tüketici Elektroniği Ödülü‘nü de vermiştir.

Wi-fi nasıl bulundu?

Hayatımızı tamamen değiştiren icatlardan biri de wifi teknolojisidir. Wifi bir kablosuz ağdır. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonların veya diğer cihazların internete kablosuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan teknolojisidir.

Wifiyi Ilk Kim Icat Etti Wi Fi Nasıl Bulundu (3)

MSB duyurdu: 1 Asker şehit oldu! MSB duyurdu: 1 Asker şehit oldu!

1990'lara dayanan wifinin bulunuşu, Kablosuz Ethernet Uyumluluk İttifakı (WECA) tarafından geliştirilen 802.11b kablosuz LAN standardının ticari ürünlerde kullanıma sunulmasıyla beraber, 30 Eylül 1999 tarihi Wi-Fi olarak bilinen kablosuz ağların başlangıcı kabul edilmektedir. 

Kablosuz bağlantı ilk kez ne zaman kullanıldı?

19. Yüzyılınspnlarına dayanan kablosuz internet kullanımı günümüze kadar oldukça gelişmiş ve gelişmekte olan teknolojilerdendir. Heinrich Rudolf Hertz tarafından ilk radyo dalgalarının geliştirilmesi, kablosuz bağ teknolojisinin ilk başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Fakat Wifi teknolojisinin 1970/1971 yıllarına ağ sisteminin gelişmesiyle ilk kablosuz ağ kullanımı adımlarını atılmıştır. 

Wifiyi Ilk Kim Icat Etti Wi Fi Nasıl Bulundu (4)

İtalyan fizikçi Guglielmo Marconi ise, Atlantik Okyanusu üzerinden 2.000 milden fazla uzaklığa radyo yayınlarını göndererek ilk kablosuz iletimi gerçekleştirdiği söylenmektedir. Kablosuz ağ teknolojisi gelişmesi eski yıllara dayanmaktadır. Ayrıca hala günümüzde de gelişmekte olan teknolojilerden biridir. 

Wi-Fi ne zaman Türkiye'ye geldi?

Wifi'nin Türkiye'ye ne zaman geldiği, kullanıldığı merak ediliyor. Türkiye'de ilk olarak 1995'te kullanıma başlanıldığı bilinmektedir. Fakat wifi teknolojisi 1999 yılında Kablosuz Ethernet Uyumluluk İttifakı’nın (WECA) kurulması ile 802,11b kablosuz LAN ile başlamıştır. Bu tarihlerde kablosuz ağ kullanıcılığı oldukça gelişmiş ve gelişmekte olmaya devam eden teknolojidir. 12 Nisan 1993'te Türkiye'de kullanıma başlamıştır. 

Kaynak: Haber Merkezi