Hastanelerde onaylı randevu dönemi 13 mayıs pazartesi itibariyle başlıyor. Randevunuzu bir gün önceden saat 20:00'a kadar onaylanmanız veya gelmeyeceğiniz bildirmeniz gerekiyor. İnaternet üzerinden ya da ALO 182 çağrı merkezlerinden verilecek.

Sivas'ta deprem ve yangın tatbikatı! Sivas'ta deprem ve yangın tatbikatı!

MHRS onaylı randevu sisteminde saat 20:00'a kadar onaylanmayan randevular sistem tarafından iptal edilecek. Onaylı randevu sisteminden randevunuzu onaylayıp gitmediğiniz taktirde aynı branş üzerinden 15 gün içerisinde randevu alamayacaklar. Ancak bu kişiler Bakanlığa bağlı kurulışlardan randevusuz hizmet alabilecektir. 

Onaylı randevu sisteminde randevunuz işlem görmediği taktirde randevunuz iptal edilecek. Fakat bu sistemden 65 yaş üzeri vatandaşlar muaf kalacaktır. 65 yaş üzeri olan vatandaşlar her zaman randevu alabilecekler. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; "Ertesi gün randevusu olan her hastamız akşam saat 8'e kadar randevusuna onay verecek ya da gelmeyeceğini bildirecek. Bu sisteme onaylı randevu sistemi diyoruz. Uygulama pazartesi başlıyoruz." açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamış olduğu verilere göre, 2023 yılı için randevu alıpta gelinmeyen hasta sayısı 81 milyonu aştığını açıklamıştı. Buna bağlı olarak randevu kapasitesinin %30'u kullanılmadı. Yeni uygulamayla birlikte pazartesi günü onaylı randevu sistemine geçiliyor.

Onaylı randevudan 65 yaş üzeri muaf

Onaylı randevu sisteminden 2. grup muaf olacak. 65 yaş üzeri vatandaşlar ve kanser hastaları randevularını onaylamak zorunda kalmayacaklar. Randevuya gitmeyen vatandaşlara kısıtlamalar olacak. Aynı branştan 15 gün içerisinde randevu alamayacaklar. Kanser hastaları ve 65 yaş üzeri vatandaşlar  onaylı randevu sisteminden muaf olacak.

Kaynak: Haber Merkezi