Tekne balıkçılığında kamış uzunluğu, avcının tercihine ve avlanma şartlarına göre farklılık gösterir. Tekne kamış boyunun kaç cm olması gerektiği merak edilen sorular arasındadır.İşte detaylar..

Tekne kamışı boyu nasıl kaç cm olmalı? 

Tekne kamışı boyu, genellikle teknede manevra kolaylığı ve çevreye rahatsızlık vermemek adına 180-240 cm aralığında daha kısa, teleskopik ya da iki parçalı kamışlar önerilmektedir.  Yine de, geniş teknelerde ya da derin deniz balıkçılığında, daha uzun kamışlar kullanım için uygun olduğu düşünülmektedir.

Tekne Kamışı Boyu Nasıl Kaç Cm Olmalı Uzun Kamış Mı Kısa Kamış Mı

Tabi uzunluğu yanında tekne avcılığında kamış boyutunun önemli olduğu düşünülmektedir. Tekneyle yapılan balık avında, kamışın boyutu önemli bir konudur. Balıkçılar sıklıkla uzun kamışların daha avantajlı olduğunu düşünürler, fakat bu her durum için geçerli olmayabilir. Tekneden avlanma esnasında, uzmanlar 180-240 cm boyunda kısa kamış kullanımını tavsiye ederler. Bu boyutlar, teknede daha serbest hareket etme ve diğer balıkçıları engellemeden av yapma imkanı sunar.

 Uzun kamış mı kısa kamış mı?

Büyük tekneler veya açık deniz avcılığı söz konusu olduğunda, daha uzun kamışlar tercih edilebilir. Uzun kamışlar, daha geniş alanlarda uzaktaki noktalara atış yapmayı ve iri balıklarla mücadeleyi daha kolay hale getirir. Ancak, uzun kamışların kontrolü zor olabilir ve rüzgarlı havalarda kullanımları problemli olabilir.

Balık avlamak için kullanılacak tekne kamışının uzunluğu, hedeflenen balık çeşidi, tercih edilen yem ya da çapari tipi ve avlanma yapılacak suyun niteliklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle, tekne ile yapılan balık avcılığında 180-240 cm uzunluğunda, kısa, teleskopik ya da iki parçadan oluşan kamışlar kullanım açısından uygundur. Yem ile avlanırken 100-210 cm aralığında bir kamış işinizi görebilir; çapari ile avlanacaksanız ise 210 cm, 240 cm veya daha uzun tekne kamışları tavsiye edilir. Bu boyutlar, konforlu bir av deneyimi ve çevrenizdekileri rahatsız etmeme açısından idealdir.

Tekne Kamışı Boyu Nasıl Kaç Cm Olmalı Uzun Kamış Mı Kısa Kamış Mı (1)

Balık avı için kamış tercihi, hedeflenen balık çeşidi ve avlanma konumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle, kıyı balıkçılığında uzun kamışlar kullanılır, oysa tekneyle yapılan avlarda kısa kamışlar daha pratiktir. Kamış seçimini etkileyen diğer önemli faktörler arasında kullanılacak olan yemin türü ve ağırlığı bulunur. Doğru kamışı seçebilmek için, avlanacak olan balık türü, avlanma ortamı ve kullanılacak olan yem konusunda detaylı bilgi sahibi olmak önemlidir.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi öldü mü? Sağlık Durumu Nasıl? İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi öldü mü? Sağlık Durumu Nasıl?

Kısacası, kamış seçerken avlanacağınız bölgenin şartlarını ve hedeflediğiniz balık türünü dikkate almalısınız. Küçük tekneler ve durgun sular için kısa ve hafif kamışlar, büyük tekneler ve açık denizler için ise uzun ve dayanıklı kamışlar daha uygun olacaktır. Her iki durumda da, kamışın kalitesi ve kullanım konforu önem taşır.

Kaynak: Haber Merkezi