Son günlerde ülke genelinde etkili olan toz aşımı, üzümün başkenti olarak bilinen Sarıgöl'de üzüm üreticilerini endişelendiriyor. Geçen yıl mildiyo hastalığı nedeniyle üzüm bağlarında %50 rekolte kaybı yaşayan üreticiler, toz aşımının da benzer bir verim kaybına neden olacağından korkuyor.

Mildiyö hastalığı nedeniyle üzüm bağlarından verim alamayan üreticiler, toz aşımının bağlar üzerindeki etkisine karşı mücadeleye hazırlanıyor. Toz aşımının üzüm bağlarında hastalıklara karşı daha hassas hale gelmesine neden olduğu biliniyor. Bu zararlılardan en yaygın olanı ise kırmızı örümcek zararlısı. Üreticiler bu zararlıya karşı kimyasal mücadeleye hazırlanıyor.

Kırmızı Örümcek

Üzüm bağlarının olası hastalık ve zararlılara karşı dirençli olması için gübreleme ve sulamayı ihmal etmemek gerekir. Asmanın dirençli olması hastalığın etkisinide kırar.

Üzüm bağlarının sulanması, fotosentez işleminin daha verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Toz aşımı, üzüm yapraklarının gözeneklerini tıkayarak güneş ışığının yapraklara ulaşmasını engeller. Bu durum, fotosentez işleminin azalmasına ve üzümün olgunlaşma süresinin uzamasına neden olur. 

Hüseyin Gümüşlü Sarıgöl’e katkı sunmaya devam ediyor Hüseyin Gümüşlü Sarıgöl’e katkı sunmaya devam ediyor

Toz aşımı nedeniyle hastalığı kapılan asmalarda üzüm verimliliği düşerek pazar fiyatını aşağı çeker. Geçen yıl mildiyö hastalığından darbe alan Sarıgöllü üreticilerin bu yıl olumsuz hava koşullarının getireceği hastalıklarla karşı daha tedbirli olması gerekmektedir.

Muhabir: Hatice Zeybek