Dünyaca ünlü basketbol tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Michael Jordan'ın ölüp ölmediği sosyal medyada tartışılıyor. Peki Michael Jordan öldü mü yaşıyor mu? Detaylar haberimizde...

Michael Jordan öldü mü yaşıyor mu?

Son zamanlarda sosyal ağlarda, Michael Jordan’ın vefat ettiği söylentileri dolaşmaya başladı. Bazı kişiler, Jordan’ın bir kalp krizi sonucu öldüğünü iddia ediyorlar. Fakat bu söylentilerin gerçek bir temeli yok. Michael Jordan 58 yaşında ve hala sağlıklı bir biçimde hayatını sürdürüyor. Jordan ile ilgili ölüm haberleri daha önceden de çıkmış, ancak her defasında asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Jordan’ın takipçileri, insanların bu tür temelsiz iddialara inanmamaları gerektiğini vurguluyorlar.

Micheal Jordan kimdir?

Michael Jeffrey Jordan (17 Şubat 1963 doğumlu), baş harfleri MJ olarak da bilinen  Amerikalı bir iş adamı ve eski profesyonel basketbol oyuncusudur. 1984 ile 2003 yılları arasında Ulusal Basketbol Birliği'nde (NBA) on beş sezon oynadı ve Chicago Bulls ile altı NBA şampiyonluğu kazandı . 1980'lerde ve 1990'larda basketbolun ve NBA'in dünya çapında popülerleşmesinin ayrılmaz bir parçasıydı ve küresel bir kültür simgesi haline geldi. NBA web sitesindeki profilinde "tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu" olduğu belirtiliyor.  NBA En Değerli Oyuncu Ödülü kupasının adı Michael Jordan Trophy'dir .

Michael Jordan Öldü Mü Yaşıyor Mu (4)

Ölen kişinin ağzı neden açık kalır? Ölen kişinin ağzı neden bağlanır? Ölen kişinin ağzı neden açık kalır? Ölen kişinin ağzı neden bağlanır?

Jordan, North Carolina Tar Heels ile kolej basketbolu oynadı . Birinci sınıftayken, 1982'de Tar Heels'in ulusal şampiyona takımının bir üyesiydi. Jordan, Bulls'a 1984'te üçüncü genel draft seçimi olarak katıldı  ve kısa sürede bir lig yıldızı olarak ortaya çıktı, üretken skorlarıyla seyircileri eğlendirirken en iyi savunma oyuncularından biri olarak ün kazandı. Smaç Yarışmalarında serbest atış çizgisinden smaçlar yaparak sergilediği sıçrama yeteneği , ona " Air Jordan " ve " Airness'i " takma adlarını kazandırdı.  Jordan, ilk NBA şampiyonluğunu 1991'de Bulls'la kazandı ve bu başarısını 1992 ve 1993'teki şampiyonluklarla takip ederek üç turba elde etti .

Michael Jordan Öldü Mü Yaşıyor Mu (5)

Babasının öldürülmesinin ardından Jordan, 1993-94 NBA sezonundan önce Chicago White Sox organizasyonunda Küçükler Ligi Beyzbol oynamak için aniden basketboldan emekli oldu , ancak Mart 1995'te Bulls'a geri döndü ve onları 1996 , 1997'de üç şampiyonluğa daha taşıdı. ve 1998'in yanı sıra 1995-96 NBA sezonunda o zamanki rekor olan 72 normal sezon galibiyeti . Ocak 1999'da ikinci kez emekli oldu ve 2001'den 2003'e kadar iki NBA sezonu daha Washington Wizards'ın bir üyesi olarak geri döndü.  Profesyonel kariyeri boyunca Amerika Birleşik Devletleri milli takımına katılmak üzere seçildi ve 1983 Pan Amerika Oyunları , 1984 Yaz Olimpiyatları , 1992 Amerika Turnuvası ve 1992 Yaz Olimpiyatları'nda dört altın madalya kazandı . aynı zamanda namağlup olmak. 

Michael Jordan Öldü Mü Yaşıyor Mu (2)

Jordan'ın bireysel ödülleri arasında altı NBA Finalleri En Değerli Oyuncu (MVP) ödülü, on NBA skor şampiyonluğu (her ikisi de tüm zamanların rekoru), beş NBA MVP ödülü, on All-NBA Birinci Takım ödülü, dokuz All-Defensive First Team ödülü, on dört NBA yer alıyor. All-Star Maçı seçimleri, üç NBA All-Star Maçı MVP ödülü, üç NBA top çalma şampiyonluğu ve 1988 NBA Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü  Kariyer normal sezon skor ortalaması (maç başına 30,1 sayı) ve kariyer play-off skor ortalaması (maç başına 33,4 sayı) açısından NBA rekorlarını elinde tutuyor.

Michael Jordan Öldü Mü Yaşıyor Mu (1)

1999'da ESPN tarafından 20. yüzyılın en büyük Kuzey Amerikalı sporcusu seçildi ve Associated Press'in yüzyılın sporcuları listesinde Babe Ruth'tan sonra ikinci sırada yer aldı. Jordan , bir kez 2009'da bireysel kariyeri için, ve tekrar 2010'da 1992 Amerika Birleşik Devletleri erkekler Olimpiyat basketbol takımının ("Rüya Takımı") bir parçası olarak olmak üzere iki kez Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi'ne alındı.  2009'da Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Onur Listesi'nin bir üyesi oldu, 2010'da Kuzey Carolina Spor Onur Listesi'nin bir üyesi, ve 2015'te FIBA ​​Onur Listesi'nin bireysel üyesi oldu ve 2017'de "Dream Team" üyesi oldu. Jordan , 1996'da NBA 50. Yıldönümü Takımına ve 2021'de NBA 75. Yıldönümü Takımına seçildi. 

Michael Jordan Öldü Mü Yaşıyor Mu (3)

Kendi kuşağının en etkili şekilde pazarlanan sporcularından biri olan Jordan, birçok ürün tanıtımı yaptı. Nike'ın 1984'te piyasaya sürülen ve popülerliğini koruyan Air Jordan spor ayakkabılarının başarısını körükledi . Canlı aksiyon/animasyon hibrit filmi Space Jam'de (1996) kendisi olarak rol aldı ve Emmy ödüllü belgesel dizisi The Last Dance'in (2020) ana odak noktasıydı . 2006 yılında Charlotte Hornets'ın (o zamanlar Bobcats olarak adlandırılıyordu) kısmi sahibi ve basketbol operasyonlarının başkanı oldu ve çoğunluk hissesini 2023'te satmadan önce 2010'da çoğunluk hissesini satın aldı. Aynı zamanda NASCAR Cup'taki 23XI Racing'in de sahibidir. 2016 yılında NBA tarihinin ilk milyarder oyuncusu oldu. O yıl , Başkan Barack Obama ona Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı verdi. 2023 yılı itibarıyla Forbes'a göre net servetinin 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber merkezi