Melek Karakaş isimli genç kızın vefat etmesi ve vefat etmeden önce organlarını bağışlaması üzerine bir tane genç çocuğun hayatının kurtulması olayı çok konuşulmaya başlandı. Konuşulan konuların başında ise Melek Karakaş nasıl neden öldü? Kaç yaşında? Gibi sorular merak edilmeye başladı. Bizde sizler için bu sorulara yanıtlar araştırdık ve derledik. Haberimizin içeriğinde yer almaktadır...

Melek Karakaş nasıl neden öldü?

21 yaşında olan Melek Karakaş, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi'dir.Karakaş, henüz yolun başında iken bir sürü hayali olan genç bir kızdı. Ancak talihsiz kaza sonucu hayatını kaybetti.

Tarih 12 Nisan’ı gösterdiğinde, Yalova-Bursa kara yolu, Kirazlı Sanayi Sitesi kavşağı mevkisinde, Yalova'dan, Bursa yönüne giden 20 yaşındaki Ziya Ö. idaresindeki 77 ACV 937 motosiklet, aynı yöne giden R.A. isimli 58 yaşındaki kişinin yönetimindeki 57 HD 830 plakalı otomobile arkadan çarptı.

Çarpışmanın etkisiyle devrilen motosikletin sürücü Ziya Ö. ile arkasındaki Melek Karakaş yaralandı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırılırdı.

Sürücü Ziya Ö., tedavisinin ardından taburcu oldu. Melek Karakaş, Başından aldığı darbe ile ağır yaralandı. Karakaş’ın ise 5 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti ve kazadan 3 gün öce organlarını bağışlayarak 4 kişiye hayat verdi.

Melek’in kalbi, karaciğeri ve böbrekleri Ankara, Bursa ve Çanakkale’de organ sırası bekleyen hastalara nakledilecek.

Melek Karakaş'ın kazadan 3 gün önce hastaneye giderek organ bağışında bulunduğu ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından başka bedenlerde yaşayacak olan Melek’in organlarının doku ve kan grubu belirlenecek hastalara nakli konusunda girişim başlatıldı.

Melek’in Yalova'da gerçekleştirilen operasyonla alınan kalbi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, karaciğeri Bursa Şehir Hastanesi’ne, sol böbreği Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne organ nakli için sıra bekleyen hastalara nakledilmek üzere gönderildi.

Melek Karakaş Nasıl Neden Öldü (6)

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, Karakaş ile motosiklet sürücüsü Ziya Ö.'nün kaza sırasında kasklarının takılı olduğu öğrenildi.

Genç kızın yaşamını yitirmesinin ardından ise kazadan sonra serbest bırakılan motosiklet ve otomobil sürücüsünün, savcılık tarafından yeniden ifadeleri alınmak üzere adliyeye çağrıldığı belirtildi.

Bu gelişmenin ardından başka bedenlerde yaşayacak olan Melek’in organlarının doku ve kan grubu belirlenecek hastalara nakli konusunda girişim başlatıldı.

Melek Karakaş organlarını vefat etmesi halinde ihtiyacı olanlara bağışlanması için bir imza atmıştı. Yıllardır organ nakli bekleyen genç bir çocuk bu sayede hayata tekrar tutunmuş ve kurtulmuş oldu.

Melek Karakaş'ın vefat etmesi ve organlarını bağışlaması sonrasında bir genç çocuğun hayatının kurtulması olayı, geniş çapta konuşulan ve duygusal bir etki yaratan bir olay haline geldi.

Karakaş, vefat etmeden önce organlarını bağışlama kararı almış ve bunu resmi olarak belgelemişti. Ancak, organlarının bağışlanması sayesinde bir genç çocuğun hayata tutunması ve yaşaması sağlanmıştır.

Karakaş'ın vefat etmesinin ardından, sosyal medya platformlarında da geniş bir ilgiyle karşılanan bu olay, insanların duygularını harekete geçirmiştir.

Aslı Hünel'in abisi Muharrem Saruhan Hünel kimdir kaç yaşında aslen nereli? Aslı Hünel'in abisi Muharrem Saruhan Hünel kimdir kaç yaşında aslen nereli?

Melek'in organlarını bağışlaması ve bunun bir başkasının hayatını kurtarması gibi güçlü bir eylem, toplumda organ bağışı konusunda bilincin artmasına katkı sağlamıştır.

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Melek Karakaş'ın kazadan 3 gün önce hastaneye giderek organ bağışında bulunup bunu annesiyle paylaştığı öğrenildi. 

Melek Karakaş bugün Yalova'da son yolculuğuna uğurlandı. Melek'in cenazesi  Merkez Camii'ne getirildi. Buradaki törene, babası 10 yıl önce ölen Melek Karakaş'ın annesi Romanya asıllı Türk vatandaşı Viorica Cristina Karakaş, ablaları Adile Karakaş ve Sibel Kaya ile akrabaları, arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Daha sonra da tabutun arkasından el salladı. Melek Karakaş, kılınan cenaze namazının ardından Merkez Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

Kaynak: Hatice Zeybek