Nazilli Belediyespor Tibet Öniz kimdir? Neden gündem? Aslen nereli? Nazilli Belediyespor Tibet Öniz kimdir? Neden gündem? Aslen nereli?

İş adamı İmamidin Taşov, Kırgızistan’da bir darbe girişiminde bulunma şüphesiyle aranırken yakalandı. Taşov’un, hükümeti devirmek için kitlesel bir isyan başlatma planları yaptığı iddia ediliyordu. Kırgız-Kazak sınırını yasadışı bir şekilde geçerek ülkeye giren Taşov, inşaat şirketi yöneticisi olarak biliniyor ve bir operasyon sırasında gözaltına alındı.

Taşov’un, sosyal medya üzerinden halkı yanıltarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunduğu belirtildi. Ocak ayında, darbe planı yaptıkları şüphesiyle bir gruba yönelik güvenlik güçleri tarafından bir operasyon düzenlenmişti. Ayrıca, Taşov’un darbe girişiminin organizasyonunu finanse ettiği bilgisi de ortaya çıkmıştı. Milli Güvenlik Devlet Komitesi, Taşov hakkında bir yakalama kararı çıkarmıştı.

Kırgızistan’da, darbe girişimi düzenlemekle itham edilen 41 yaşındaki iş insanı İmamidin Taşov, gizlendiği köyde ele geçirildi. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, mitingler organize ederek isyan çıkarma ve darbe planlamak suçlamasıyla aranan Taşov, Kazakistan’ın Almatı şehrinden geçtikten sonra Kırgızistan’ın Çüy bölgesindeki Kaindı köyünde bulundu. Ayrıca, Taşov’un Çüy bölgesindeki Kara-Balta şehrinde protesto gösterileri düzenleyerek darbe yapma planı kapsamında geçici bir merkez kurmayı hedeflediği bildirildi.

Taşov, sekiz gün boyunca kaçırıldığını öne sürdü. Geçtiğimiz yıl ekim ayında, Bişkek’te izinsiz çok sayıda apartman inşa ettiği gerekçesiyle tutuklanan inşaat şirketi sahibi Taşov, belediyeye ödeme yaparak ev hapsine çıkarılmıştı. Sonrasında sosyal medyada yayınlanan bir videoda, Taşov, kendisini istihbarat görevlisi olarak tanıtan kimliği meçhul kişilerce sekiz gün rehin alındığını ve kendisinden büyük miktarda fidye istendiğini iddia etti. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi, Taşov’un serbest bırakılmasının ardından kitlesel isyanlar organize etme ve güç zorla ele geçirme çabalarına devam ettiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi