Sarıgöl ülkemizde ve dünyada sultaniye üzümün başkenti olarak karşımıza çıkıyor. Toprağı, havası ve suyu ile sultaniye üzüm yetiştiriciliği için çok elverişli koşullara sahip olan Sarıgöl'de son yıllarda farklı bitkilere yönelme başladı.

Özellikle üzüm yetiştiriciliğinde maliyetlerin çok yükselmesi ve pazar sıkıntısı yaşanması çiftçileri maddi-manevi çok zorlamaya başladı. Her yıl doğal afetlerle baş etmek zorunda kalan çiftçiler üstüne üstlük bir de tüccarlar tarafından dolandırılma endişesi yaşıyor.

Genellikle sofralık üzümde satışların vadeli yapılması her yıl bazı çiftçilerin parasını alamamasına neden oluyor. Bu kadar sorunun üst üste gelmesi ise çiftçileri pes ettirip başka ürün yetiştirmeye itiyor.

Üzüm Mü Zeytin Mi 4

Bu durumda ise gerek iklim şartları gerekse de toprak yapısı ile en çok tercih edilen ürün olarak karşımıza zeytin çıkıyor. Son yıllarda hem Sarıgöl hem de çevre ilçelerden pek çok çiftçi zeytin yetiştirmeye başladı.

Alaşehir ilçesinde toplam zeytin alanı 80 bin dekara çıkmış durumda ve sık sık çiftçilerin bağ çokaklarını söküp zeytin bahçeleri kurduğuna şahit oluyoruz.

Bu gelişmeler sonrasında akıllarda ki soru ise üzüm mü zeytin mi daha çok kazandırıyor.

Üzüm Mü Zeytin Mi 3

Üzüm Mü, Zeytin Mi? Hangisi Daha Çok Kazandırır

Üzüm son yıllara kadar Sarıgöl bölgesinde hiç tartışılmayan bir üründü. Fakat son 10 yılda gerek doğal afetlerin etkisi gerekse de enflasyon ilçemizde üzüm alternatif arayışlarına girilmesine sebep oldu.

Zeytin bu alternatiflerin başında geliyor.

Zeytinin başlıca avantajları şunlar:

  • Sert bir meyvesi olduğu için dayanıklılığı yüksek.
  • Hem meyvesi hem de yağının satışı mümkün.
  • İlaç, gübre ve el işçiliği maliyetleri daha düşük.
  • Satışı daha kolay ve para daha kolay yöntemler ile alınıyor.
  • Üzüme göre daha elverişsiz arazilerde de yetiştirilebiliyor.
  • Su ihtiyacı üzüme göre daha düşük.
  • İklim koşullarından üzüme oranla daha az etkileniyor.

Peki birde kazanç hesabı yapmaya çalışalım ve bu hesabı geçen yılın ortalamalarına dayandıralım.

Üzüm Mü Zeytin Mi 2

Üzümde Yıllık Kazanç

Geçen yıl sultaniye sofralık üzüm ortalama olarak 20 TL'den satıldı. Yine iyi bir çiftçi bağından 2.5 ile 3 ton arası üzüm elde etti. Yani ortalama bir bağcı dönümde 50-60 bin TL para kazandı.

Fakat net kazancı hesaplamak için giderleride hesaba katmak gerekiyor. Üzüm yetiştiricileri ilaç, gübre, el işçiliği, mazot, su ve örtü maliyetlerine dönüm bazında 20-25 bin TL harcama yapılıyor.

Bu hesaba göre iyi bir sezon geçiren bağ sahibi dönümde 35 bin TL'yi kasasına koymuş diyebiliriz.

Üzüm Mü Zeytin Mi

Zeytinde Yıllık Kazanç

Zeytin yetiştiriciliği son yıllarda popülerliğini git gide artırıyor. İyi bir zeytin bahçesinde dönümde yıllık 500-600 kilo arası zeytin elde edilebiliyor. Zeytin farklı alanlarda kullanılan bir ürün olduğu için satışı rahat şekilde oluyor.

Geçen yılki ücretler baz alındığında iyi zeytinin ortalama olarak kilosu 80 TL'den satıldı. Dönümde elde edilen zeytin miktarı ile hesaplama yaptığımızda dönümden elde edilen gelir 40-48 bin TL olarak karşımıza çıkıyor.

Zeytinde ilaç, gübre, su, mazot ve işçilik giderlerini çıkardığımızda elde edilen net kazanç ise 30-35 bin TL olarak belirleniyor.

Sarıgöllü Çiftçilere İlçe Tarım Müdürlüğünden Uyarı Geldi Sarıgöllü Çiftçilere İlçe Tarım Müdürlüğünden Uyarı Geldi

Yukarıda ortalama rakamlara değindik. Bunlar sezona ve ürün ne kadar çok ya da az olmasına göre farklılık gösterir. 

Kaynak: Haber Merkezi