Türkiye'nin kısa sürede gelişip büyüyen şirketlerinden Doğa Grup'un sahibinin kim olduğu araştırılıyor. Doğa Grup'un sahibi kim? İşte detaylar...

Türk Doğa yatırım nedir?

Türk Doğa yatırım, sürdürülebilir gayrimenkul alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, yatırımcılarına uzun vadeli kazanç sunarken, çevreye ve topluma zarar vermemeyi amaçlamaktadır. Türk Doğa yatırım, Türkiye’nin değişik yerlerinde yeşil binalar inşa etmiştir. Doğa piyasaları denilen bir konseptle de ilgilenmektedir. Doğa piyasaları, doğanın değerini tanıyan ve doğal sistemleri, ekosistemleri ve canlıları korumak ve iyileştirmek için yatırım yapan finansal araçları kapsar. Doğa piyasaları, doğa ve biyoçeşitlilik kaynaklı riskleri azaltmak ve doğayla uyum içinde gelişmek için kritik bir yöntemdir.

 Doğa piyasalarının büyümesine destek olmak için Norveç Varlık Fonu gibi uluslararası yatırımcılarla ortaklık kurabilir. Norveç Varlık Fonu, dünyanın en büyük varlık fonu olup, 2023 yılının sonunda Türkiye’deki bazı şirketlere 1 milyar 306 milyon 58 bin dolarlık hisse senedi aldı. Fon, son zamanlarda ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji yatırımlarını seçmektedir.

 Türkiye’nin sürdürülebilir gelişme amaçlarına erişmesine katkı sağlayabilecek bir şirkettir. Şirketin hayali, doğayla barışık, yeşil ve yaşanabilir bir Türkiye oluşturmaktır.

Doğa Grup sahibi kim?

Doğa Grup, farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir holdingdir. Doğa Grup’un sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı’dır. Holdingin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Nihat Kırmızı, ayrıca İstanbul Topkapı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve TÜSİAD üyeliği gibi görevleri de yürütmektedir.

Türk Doğa Yatırım Nedir Doğa Grup Sahibi Kim (3)

Doğa Grup, Doğa Sigorta, Doğa Telekom, Doğa Hospital, Doğa Akademi, Mesleğim Eğitim Kurumları, Berk Anadolu Lisesi, Mesleğim Sağlık Anadolu Lisesi gibi kuruluşlara sahiptir. Holding, 2022 yılında Can Eğitim Grubu ile anlaşarak Doğa Koleji’ni onlara devretmiştir.

Doğa Grup sahibi Nihat Kırmızı kimdir?

 Nihat Kırmızı, 1978 yılında dünyaya gelmiş ve İletişim ve Finans alanlarında Lisans ve Yüksek lisans derecelerini almıştır. Ayrıca İç Kontrol, İç Denetim, Katılım Finans gibi konularda çalışmalar yapmış ve işletmelerde iç kontrol sisteminin bağımsız denetim karar süreçlerine etkileri üzerine tez yazmıştır. New York’ta dil eğitimi almış ve farklı alanlarda birçok iş/eğitim sertifikası kazanmıştır.

İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı? İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı?

Nihat Kırmızı, profesyonel kariyerinin yanı sıra güçlü bir girişimci ruha sahiptir. 2003 yılından itibaren sigortacılık sektöründe kurumsal satıştan acenteliğe kadar birçok pozisyonda görev yapmıştır. Dış ticaret alanında Almanya’nın önde gelen firmalarından Alberts Collection GMBH’nin Türkiye ve Ortadoğu temsilciliğini üstlenmiş ve Alberts Collection markasıyla Türkiye’den Almanya’ya oturma bankları ve şehir mobilyaları üretip ihraç etmiştir.

Türk Doğa Yatırım Nedir Doğa Grup Sahibi Kim (1)

2008 yılında Doğa Grup bünyesinde faaliyet gösteren Doğa Telekom’da üst düzey yönetici olarak çalışmış ve çağrı merkezleri, internet ve VOIP servis sağlayıcılığı ve online eğitim gibi farklı alanlarda önemli projeler gerçekleştirmiştir. Online eğitim alanında öncü olmuştur. Doğa Hospital Hastaneleri, Doğa Akademi, Mesleğim Eğitim Kurumları, Berk Anadolu Lisesi, Mesleğim Sağlık Anadolu Lisesi gibi sektörlerinde lider kurumların kurucuları arasındadır.

Türk Doğa Yatırım Nedir Doğa Grup Sahibi Kim (4)

2013 yılında, bugün ulusal ve uluslararası alanda hizmet veren Doğa Sigorta A.Ş.'yi kurmuş ve CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketi sigortacılık sektörünün en büyük şirketlerinden biri yapmıştır. Nihat Kırmızı, 2015 yılında Türkiye’de ilk defa pencere modeliyle katılım sigortacılığına başlamış ve bu alanda öncü olmuştur. Nihat Kırmızı, girişimciliğinin yanında sosyal sorumluluk bilinci de yüksek bir kişidir. Vakıf, dernek, kulüp gibi birçok sivil toplum kuruluşunda aktif rol oynamış ve birçok girişimciye sertifika eğitimleri ve teşvikler vererek iş kurmalarına ve istihdama katkıda bulunmalarına yardımcı olmuştur.

Türk Doğa Yatırım Nedir Doğa Grup Sahibi Kim

Nihat Kırmızı’nın kurduğu şirketlerde bugün 1.500’den fazla personel çalışmakta, bu şirketler sağlık, eğitim, sigortacılık, finans, gıda, bilişim gibi çeşitli sektörlerde 12 Bölge Müdürlüğü, 2.000’den fazla acente ve bayi ağıyla 81 ilde faaliyet göstermektedir. TÜSİAD üyesi olan Nihat Kırmızı, aynı zamanda Galatasaray Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Üyesi ve GSYİAD üyesidir. Nihat Kırmızı; Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi