Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram tatili ile ilgili açıklama gelmişti. Açıklamanın ardından vatandaşların merak ettiği sorulardan biride Bayram tatilinde kargolar çalışıyor mu 2024? Detayları haberimizde açıkladık...

Bayram tatilinde kargolar çalışıyor mu 2024?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamaları, Ramazan Bayramı süresince kargo şirketlerinin çalışma programını gündeme getirdi. 2024 yılı için Ramazan Bayramı’nın 10 Nisan’da başlayacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı, kamu görevlileri için bayram tatilinin 9 güne çıkarıldığını bildirdi. Buna göre, arefe günü olan salı günü yarım gün ve bayramın ilk günü olan pazartesi günü tatil süresine dahil edildi. Bu duyurunun ardından, bayram boyunca kargo şirketlerinin açık olup olmayacağı ve arefe gününde çalışıp çalışmayacakları merak konusu oldu. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler:

Bayram süresince kargo şirketlerinin açık olup olmadığı ve arefe gününde çalışıp çalışmadıkları, vatandaşlar tarafından sıkça sorulan bir konu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiğine göre, 8 ve 9 Nisan tarihleri de Ramazan Bayramı tatiline eklendi. Erdoğan, “Kamu çalışanlarımız için 10 Nisan’da başlayacak Ramazan Bayramı’ndan önceki 1,5 günlük idari iznin, tatil süresine dahil edileceğini duyurmak istiyorum. Böylece salı günü öğleden sonra ve pazartesi günü de tatil süresine eklenerek, kamu çalışanlarına 9 gün sürecek bir tatil imkanı sağlamış olduk.” ifadelerini kullandı.

Bu bilgilendirmenin hemen sonrasında, vatandaşlar kargo çalışanlarının da idari izin kullanıp kullanmayacaklarını ve bayram süresince kargo şirketlerinin açık olup olmadığını merak etmeye başladılar. Genel olarak resmi tatillerde bankalar, kargo şirketleri, hastaneler ve diğer kamu kuruluşları kapalı olmasına rağmen, idari izin uygulaması farklı bir şekilde yürütülür.

Ramazan Bayramı tatili sadece devlet memurlarını kapsar, özel sektör çalışanlarını değil. 8-9 Nisan tarihleri resmi tatil olarak kabul edilmez. Bu nedenle, özel sektör çalışanları için bayram tatili arefe günü öğleden sonra başlayacaktır. Devlet dairelerinde görev yapan memurlar, belediye personeli ve öğretmenler 8-9 Nisan 2024 tarihlerinde idari izinli olacaklar ve bu grup için tatil süresi toplamda 9 gün olacaktır.Bayram süresince hastaneler, kargo şirketleri ve bankaların kapalı olması beklenmektedir. 

Muğla'da Deprem! Muğla'da Deprem!

Bayramda kargo gelir mi?

Bayram zamanında kargo hizmetlerinin çalışma saatleri değişebilir. Bazı firmalar, bayram arifesinde yarım güne kadar açık olabilir, fakat bayramın ilk gününden itibaren genellikle kapalıdırlar. Yine de, bu durum farklı kargo şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. En kesin bilgiyi almak için, kargo şirketinizin müşteri hizmetleri ile temasa geçmek en iyisidir.

Ramazan Bayramı tatili 

Arefe Günü: 9 Nisan 2024, Salı
1. Gün: 10 Nisan 2024, Çarşamba
2. Gün: 11 Nisan 2024, Perşembe
3. Gün: 12 Nisan 2024, Cuma

Kaynak: haber merkezi