Araç tescil belgesi, bir aracın yasal olarak kaydedildiğini ve trafiğe çıkabileceğini gösteren resmi bir belgedir. Aracın markası, modeli, yılı, şasi numarası, motor numarası gibi bilgileri içerir. Aracın sahibi, tescil belgesinde kayıtlı kişidir. Araç sahibi olmak isteyenler ya da aracını değiştirmek isteyenler araç tescil belgesi nedir diye sorguluyor. Bu belgenin tarihi ve tarihinin nerede yazdığı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Tüm sorularınızın cevabı haberimizin devamında…

Araç Sahiplik Belgesi Nedir?

Araç sahiplik belgesi, aracınızın kime ait olduğunu kanıtlayan resmi bir evraktır. Araç sahiplik belgesi, araç tescil belgesi olarak da adlandırılır.

Araç sahiplik belgesi, aracınızın marka, model, renk, şasi numarası, motor numarası, plaka numarası gibi özelliklerini içerir. Araç sahiplik belgesi, aracınızı alırken veya verirken lazım olur. 

Araç sahiplik belgesi, aracın kimliği gibidir. Aracın ve sahibinin kim olduğunu, aracın ne zaman trafiğe çıktığını, aracın teknik özelliklerini ve vergi durumunu gösteren resmi bir belgedir.

Aracın trafiğe uygun olması için gerekli testlerden geçmesi ve yetkili kurumlar tarafından onaylanması gerekir. Araç sahiplik belgesi, aracın satışı veya devri sırasında da önemli bir rol oynar.

Araç sahiplik belge tarihi, aracın ilk olarak trafiğe kaydedildiği tarihtir. Bu tarih, aracın üretim tarihi ile aynı olmayabilir.

arac-sahiplik-belgesi

Araç Tescil Belgesi Nedir?

Araç tescil belgesi, aracınızın ve sizin kimliğinizi gösteren ve trafiğe katılmanızı sağlayan resmi bir evraktır.

Araç tescil belgesi almak için, aracınızın noter aracılığıyla size devredilmesi, sigorta ve muayene işlemlerinin yapılması ve aracınızın borcunun olmaması lazımdır.

Yeni Dacia Duster 2024 Fiyat Listesi ve Özellikleri Yeni Dacia Duster 2024 Fiyat Listesi ve Özellikleri

Ayrıca, araç tescil belgesi almak için noterden randevu almanız ve gerekli belgeleri getirmeniz şarttır. Araç tescil belgesi almak için gerekli belgeler şöyledir:

  • Araç satış sözleşmesi
  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet kopyası
  • Araç ruhsatı
  • Trafik sigortası poliçesi
  • Araç muayene raporu
  • Vergi borcu bulunmadığına dair belge
  • Değerli kâğıt bedeli makbuzu

Araç tescil belgesi değerli kâğıt bedeli 2023 yılı için motorlu araçlar için 557 TL, iş makineleri için 468 TL’dir. Bu tutara noter harcı ve KDV dahil değildir.

Araç Tescil Belgesi ile Ruhsat Aynı Şey Mi?

Bir araçta her daim bulunması gereken en önemli olan belge araç ruhsatıdır. Ruhsat olarak adlandırılan belge aynı zamanda aracın kimliği olarak geçen araç tescil belgesidir.

Araç sahiplik  belge tarihi nedir (2)

Araç Sahiplik Belgesi Tarihi Nedir? 

Araç sahiplik belge tarihi, aracın ilk defa trafiğe girdiği tarihtir. Bu tarih, aracın fabrikadan çıktığı tarihten farklı olabilir.

Araç sahiplik belge tarihi, araç ruhsatının üzerinde veya noter satış sözleşmesinin içinde yer alır. Bu tarih, MTV ödemesinin miktarını belirler.

Araç sahiplik belge tarihi öğrenmek için, e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak araç sorgulama sayfasına girip, plaka numaranızı girerek araç sahiplik belge tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Araç Sahiplik Belge Tarihi Nerede Yazar?

Araç sahiplik belge tarihi, aracınızın trafiğe kayıt edildiği tarihtir. Bu tarih, aracınızın üretim tarihi ile aynı olmayabilir. Araç sahiplik belge tarihi, çoğunlukla araç ruhsatında belirtilir.

  • e-Devlet Kapısı: e-Devlet Kapısı üzerinden "Araçlarım" bölümünden tescil belgesi bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü: Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi web sitesi üzerinden "Adıma Tescilli Araç Sorgulama" hizmetini kullanarak tescil belgesi bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Sıfır Araç Ruhsatı Kaç Günde Çıkar?

Yeni aldığınız aracın ruhsatını almak istediğinizde randevu almanıza gerek olmamaktadır. Genellikle herhangi bir sorun olmadığı takdirde aynı gün noterden ruhsatınızı teslim alabilirsiniz.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek