Volvo, son yıllarda rotasını SUV'lere çevirmiş durumda. Fakat oldukça ilginç bir biçimde, gün geçtikçe ilginin arttığı minivan segmentine de bir adım yaklaştı. İsveçli markanın ilk minivanı olan EM90, lüks minivan segmentindeki rekabeti artırmaya geliyor. Peki Volvo EM90'ın özellikleri ne? Gelin hep birlikte inceleyelim...

Otomobil sektöründe sağlam araçlar üretmesiyle bilinen Volvo, ilk defa bir minivan üretti. Şimdiye kadar SUV, crossover, hatchback ve sedan modellerini üreten otomobil devi, bugün resmî olarak ilk elektrikli minivan modelini tanıttı.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir video ile Volvo EM90 modelinin geleceğini bildiren Volvo, bugün EM90'ı resmî olarak tanıttı.

Karşınızda Volvo EM90!

Volvo'dan ilk elektrikli minivan modeli olan EM90!-10

Her iki tarafında da sürgülü kapı barındıran EM90, Zeekr 009 MPV üzerine kurulmuş bir minivan olarak karşımıza çıkıyor. 19 ve 20 inçlik tekerleklerle sahip Volvo EM90, daha ince LED farlar ve kapalı bir ızgara ile göz kamaştırıyor. Bu ızgarasının kapalı olması ise elektrikli olmasından kaynaklanıyor. Altı yolcu kapasitesiyle kalabalık seyahatlerin daha keyifli geçmesini sağlayacak olan EM90, geniş ve ferah bir yolculuk deneyimi sunuyor.

Volvo'dan ilk elektrikli minivan modeli olan EM90!-9

Tavandan aşağı doğru açılan 15,6 inçlik ekran, yolcular için keyifli bir multimedya deneyimi sunacak gibi gözüküyor. Çünkü 21 hoparlörlü Bowers & Wilkins ses sistemi ile donatılan araç, 15,6 inçlik ekran ile beraber birleşince ortaya keyifli bir yolculuk deneyimi çıkıyor.

Volvo'dan ilk elektrikli minivan modeli olan EM90!-4

Yolcular için tasarlanan 15,6 inçlik ekran dışında ön kısımda bulunan 15,4 inçlik ekran, sürücüler için tam kontrol sağlıyor. Pek çok fonksiyona sahip bu ekranda tek bir düğmeye dokunularak koltuklar, camlar, hoparlörler, klima veya aydınlatmalar kontrol edilebiliyor. Ayrıca sesli komut yeteneği barındıran bu ekran ile arka koltuklar kontrol edilerek tiyatro, toplantı odası veya yatak odası hâline gelebiliyor.

Volvo'dan ilk elektrikli minivan modeli olan EM90!-1

EM90'da 268 beygir gücündeki 200 kW'lık elektrikli bir motor bulunuyor. Arrkaya yerleştirilen bu motor sayesinde Volvo EM90, 0’dan 100 km/s hıza 8,3 saniyede çıkabiliyor. Bu elektrikli motor ise 116 kWh'lik bir kapasiyete sahip ve 30 dakikadan kısa bir sürede %10'dan %80'e kadar şarj edilebiliyor. Ayrıca tam dolumda 740 km menzil vadediyor.

İkinci el otomobil piyasasında durgunluk devam edecek İkinci el otomobil piyasasında durgunluk devam edecek

Volvo'dan ilk elektrikli minivan modeli olan EM90!-7

Volvo EM90 Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Volvo EM90, şu an Çin pazarında ön siparişe açılmış durumda. Alanında Lexus LM ve Buick GL8 gibi üst düzey rakipleri olan Volvo, ilerleyen dönemlerde başka pazarlara da açılacak ancak Türkiye'ye gelmesi çok zor görünüyor.

Çin'de resmî olarak tanıtılıp ön sipariş ile satışa sunulmaya başlayan Volvo EM90, 114 bin dolarlık fiyat etiketi ile sahiplerini bekliyor.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek