Türkiye'de ve hatta dünyada sofralık sultaniye üzüm üretiminin merkezi olan Sarıgöl'de çiftçilerin yüzü bir türlü gülmüyor. 

Manisa'da çiftçinin yüzünü güldüren destek Manisa'da çiftçinin yüzünü güldüren destek

Geçen yıl mildiyö hastalığı ve doğal afetler ile uğraşan Sarıgöl çiftçisi yeni bir sorunla karşı karşıya kalmak üzere. Sarıgöl'de bazı çiftçilerin sulama sularını tahlil yaptırması sonucu sularda çok yüksek miktarda Bor minerali bulunduğu tespit edildi.

Uzmanlar tarafından incelenen tahlil sonuçları neticesinde bazı çiftçiler sulama sularının yerini değiştirmeye karar verdi. Sezonun başlamasıyla birlikte hem çok yüksek bir maliyet hem de zaman kaybına neden olacak bu durum çiftçilerin kara kara düşünmesine neden oluyor.

Uzman kişiler ise yüksek Borlu sulama suyu ile yapılacak olan sulamaların bitkiye zarar vereceğini ve uzun dönem boyunca bu şekilde sulamalar yapılırsa asma koçaklarının kurayabileceğini dile getiriyor.

Zaten son yıllarda birçok problem ile karşı karşıya kalan üzüm üreticileri yeni çıkan Bor problemini nasıl çözeceğini konusunda farklı yöntemler denemeye hazırlanıyor.

Sarıgöllü çiftçilerin yeni sorunu: Bor

Normal şartlarda 0.33 birim aşağısında olduğunda çok iyi bir sulama suyu kalitesi meydana getiren Bor minerali. Sarıgöl'de bazı sulama sularında 2.5 birime kadar ulaşıyor bu değer ise sulama suları için çok yüksek ve kullanılmaması gereken bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Haber Merkezi