Sarıgöl'de son yıllarda üzümcülük üzerine tartışmalar bir hayli alevlenmiş durumda. Bazı çiftçiler halen üzüm üretiminin yüksek getirisi olduğunu savunurken bazı çiftçiler ise artık üzümden para kazanamadığını iddia ediyor.

Sarıgöl'ün Günyaka mahallesinde bir üzüm üreticisi 5 dönümlük Süperior cinsi üzüm bağını söküyor. Üretici farklı etmenlerin bu kararı almasında rol olduğunu sözlerine ekliyor.

Sarıgöl'de Bağlar Sökülüyor! 1

Üzüm üreticisi mahallemizde kuraklık sorunu var. Üzüm bağımızı sulayacak su bulamıyoruz bu yüzdende bağımızda verim çok düşük diyor.

Üzüm üretici çiftçi ayrıca üzüm yetiştirmenin maliyetinin çok yüksek olduğunu söylüyor. İlaç, gübre, mazot ve işçilik ücretleri çok yükselmiş durumda hangi birine yetişeceğimizi bilemez olduk üzümden kazandığımız tüm parayı versek bile maliyetleri karşılayamıyoruz dedi.

Çiftçilere Müjde! Mayıs ayında tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatıyor Çiftçilere Müjde! Mayıs ayında tarımsal destek ödemeleri hesaplara yatıyor

Sarıgöl'de Bağlar Sökülüyor! 2

Günyaka'da pek çok kişinin su sıkıntısı çektiğini dile getiren üzüm üreticileri eğer bu sorun çözülmezse mahallemizde üzüm ya da herhangi bir ürünün üretiminin yapılmasının çok zor olduğunu dile getirdi.

Sarıgöllü çiftçilerin üzüm üretiminde her yıl artan maliyetler ve azalan kazanç karşılığında nasıl bir tavır alacağı merak konusu olmaya devam ediyor...

Kaynak: Haber Merkezi