Kara delikler, uzayda yol alan hiçbir maddenin ve ışık da dahil hiçbir radyasyonun kaçamayacağı kadar büyük kütleçekim alanlarıdır. Bilim insanları şimdiye kadarki en eski kara deliği keşfetti ve bunun evrenin gizemlerini açıklayabileceğini söyledi. İşte haberin detayları...

Gökbilimciler şimdiye kadarki en eski kara deliği keşfettiklerini ifade ediyor

Büyük Patlama'dan 470 milyon yıl sonra oluşmuş ve NASA teleskopları kullanılarak X-ışınlarında tespit edilmiştir. Onun devasa olarak doğduğuna ve galaksisindeki tüm yıldızların kütlesinin %10 ile %100'ü arasında bir ağırlığa sahip olduğuna inanılan  çok güçlü kanıtlar var.

NASA, kara deliğin daha önce görülmemiş bir büyüme aşamasında olduğunu ve bunun evrendeki ilk süper kütleli kara deliklerin bazılarının nasıl oluştuğunu açıklayabileceğini söyledi. Bulgular, şimdiye kadar evrenin şafağında süper kütleli kara deliklerin var olduğuna dair teorileri de doğrular nitelikte.

Bilim insanları açıkladı! Şimdiye kadarki en eski kara delik

Bilim insanları sonunda bayılmanın nedenini buldu Bilim insanları sonunda bayılmanın nedenini buldu

Bilim insanlarının en eski kara delik olduğunu ifade ettikleri fotoğraf

Bilim insanları evrenin 13,7 milyar yıl önce başladığına inanıyor; bu da kara deliğin tahmini yaşının 13,2 milyar yıl olduğu anlamına geliyor. UHZ1 adı verilen galakside bulunan kara delik, çapı 24,6 milyon mil olan Samanyolu Galaksisi'ndekinden 10 kat daha büyük.

Peki kara delik nedir?

Kara delikler, uzayda yol alan hiçbir maddenin ve ışık da dahil hiçbir radyasyonun kaçamayacağı kadar büyük kütleçekim alanlarıdır. Astronomik tanımıyla bir kara delik, büyük kütleli yıldızların süpernova patlamasıyla ölmesi sonucunda oluşan, bilinen en sıkışık  gök cismidir.

Bilim insanları açıkladı! Şimdiye kadarki en eski kara delik (2)

Aktif olarak beslenen kara deliklerin etrafında bir akresyon diski bulunur. Buradaki materyaller, gazlar ve tozlar çok hızlı bir şekilde hareket eder ve birbirlerine çarpar, sürtünür. Bu da diskin parlamasına ve güçlü ışınlar yaymasına sebep olur.

Yani kara delikler, aslında ölü yıldızlardır; çünkü yeterince büyük kütleli yıldızların yakıtı bittiğinde, kendi üzerine çökerler ve bir kara delik oluştururlar. Kara deliklerin olay ufku denilen bölgelerinde kütleçekim kuvveti öylesine güçlüdür ki bu noktadan itibaren ışık dahi kara deliğin çekiminden kaçamaz. Işığın kaçamaması sebebiyle, bir renkleri veya gözle görünür ışımaları yoktur ve bu nedenle "kara" olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları açıkladı! Şimdiye kadarki en eski kara delik (4)

Şimdiye kadarki ilk kara delik fotoğrafı

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek