Gökbilimciler, Dünya'dan yaklaşık 200 ışıkyılı uzaklıkta, silikat bulutlarından kum damlacıkları yağdıran "kabarık" bir gezegen gözlemlediler.James Webb Uzay Teleskobu (JWST) kullanılarak toplanan veriler , Başak takımyıldızındaki bir yıldızın yörüngesinde dönen WASP-107b'nin su buharı, kükürt dioksit ve kum bulutlarından oluşan dinamik bir atmosfere sahip olduğunu ortaya çıkardı. İşte haberin ayrıntıları...

Bilim adamları açıkladı! Dinozorlar diğer gezegenlerde hala var olabilir Bilim adamları açıkladı! Dinozorlar diğer gezegenlerde hala var olabilir

Nasa yeni bir gezegen keşfetti

Bilim adamları , Güneş Sistemi dışındaki bir gezegen olan bu ötegezegenin, damlacıkların su buharı yerine kumdan oluşması dışında Dünya'ya benzer bir bulut döngüsüne sahip olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, bulutların diğer dış gezegenlerde olduğu sonucuna varılırken, Nature dergisinde yayınlanan çalışmalarının, gökbilimcilerin uzak bir gezegendeki bulutların kimyasal bileşimini tanımlayabildikleri ilk örnek olduğunu söyledi.

Nasa'dan yeni bir gezegen keşfi! Kum yağmuru yağdırıyor (1)

Avrupalı ​​gökbilimcilerden oluşan bir ekibin kum bulutlarını keşfettiği WASP-107b'nin yumuşak atmosferi

Çalışma yazarı, Paris'teki Fransız hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırma kuruluşu olan CEA'da gökbilimci olan Dr. Achrene Dyrek şunları söyledi: "JWST, Güneş Sistemimizde benzeri olmayan bir ötegezegenin derin atmosferik karakterizasyonunu mümkün kılıyor, yeni dünyaları ortaya çıkarıyoruz! ”

Avrupalı ​​gökbilimciler WASP-107b'nin atmosferinin derinliklerine bakmak için JWST'nin Orta Kızılötesi Aygıtını (MIRI) kullandılar.WASP-107b, Jüpiter'den biraz daha küçüktür ancak kütlesi gaz devinin %10'undan azdır.

Nasa'dan yeni bir gezegen keşfi! Kum yağmuru yağdırıyor (3)

Bu, onu bilinen en düşük yoğunluklu ötegezegenlerden biri haline getiriyor ve dolayısıyla "kabarık" - şeker gibi - etiketini kazanıyor.

Bu dış gezegenin kabarıklığı, gökbilimcilerin atmosferin çok daha derinlerine (Jüpiter'e kıyasla yaklaşık 50 kat daha derine) bakmalarına olanak tanıdı ve onun karmaşık kimyasal bileşimini ortaya çıkardı.

Nasa'dan yeni bir gezegen keşfi! Kum yağmuru yağdırıyor (2)

Ekip su buharı, SO2 ve silikat bulutlarının varlığını bulurken, sera gazı metanının (CH4) belirgin şekilde bulunmadığını ve bunun da "potansiyel olarak sıcak bir iç mekana" işaret ettiğini söyledi.

Tıpkı Dünya'daki bulutlar gibi, WASP-107b'nin atmosferindeki yüksek kum bulutları da sürekli bir süblimleşme ve yoğunlaşma döngüsünden geçiyor.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek