Üzümü ile meşhur olan Manisa'nın Alaşehir  ilçesi aslında çok ciddi bir tarihe sahiptir. İncil'de geçen 7 kiliseden birine ev sahipliği yapan Alaşehir'de bulunan J.t Jean Church kilisesi, Bergama zamanında inşa edilmiştir. Tarihte önemli bir yere sahip olan J.t Jean Church kilise'nin önemi nedir?  Gelin birlikte bakalım...

Hz. İsa'nın Havarilerinin  Mektup Gönderiği Şehir  Alaşehir

Erken Hristiyanlık  döneminde önemli inanç merkezlerinden biri olan Alaşehir eski adıyla Philadelphia , muhteşem bir tarihe sahiptir.  Bergama döneminde başlamış olan medeniyetler şehir Alaşehir, İncil'de geçen 7 kiliseden 6.sı olan Jt. Jean Church kilisesine ev sahipliği yapmaktadır. Kutsal Kitap'ta adı geçen 7 kilisede Ege bölgesindedir. Bu kiliseler Efes (Selçuk), İzmir, Bergama, Thyateira(Akhisar), Sardes (Salihli), Philadelphia (Alaşehir) ve Laofikeia (Goncalı)'da bulunmaktadır.

Alaşehir eski adıyla Philadelphia, Bergama krallığı tarafından kurulmuş ve son Bergama kralı ölürken, Roma imaratorluğuna miras bırakılmıştır. Philadelphia'nın kelime anlamı "kardeşlik" anlamına gelmektedir. 

Hz. İsa'nın Havarilerinin Mektup Gönderiği Şehir Alaşehir (1)

Bizans  döneminde önemli inanç merkezlerinden biri olan, J.t Jean Church kilisesi, Hz. İsa'nın havarilerin mektup gönderdiği kiliselerden biridir.  Bu bakımdan tarihte önemli bir yere sahip olan Philadelphia, ayrı bir anlam taşımaktadır.

Ahit Sandığı bulunursa ne olur? Ahit Sandığı Türkiye'de bulundu mu? Ahit Sandığı bulunursa ne olur? Ahit Sandığı Türkiye'de bulundu mu?

Bergama Kralı II. Attalos’un, St. Jean’ın (Aziz Yahya) mezarının üzerine büyük ve etkileyici bir kilise inşa ettirdiği kabul edilmiştir. Bu altı kubbeli yapı, döneminin en görkemli binalarından biriydi ve merkezinde St. Jean’ın mezarını barındırıyordu.

Hz. İsa'nın Havarilerinin Mektup Gönderiği Şehir Alaşehir

On iki sütun tarafından desteklenen muazzam kubbesi altında, M.S. 4. yüzyıldan kalma bir vaftizhane yer almakta. Ayrıca, bazilikanın kapısı da dikkate değer özel bir tasarıma sahip.

Bu kent, tarihte Küçük Asya’nın batısını iç kesimlerine bağlayan önemli bir ticaret merkezi olarak rol oynamıştır. Altı sütun  üzerine inşa edilen yapıdan geriye sadece üç sütun ayakta kalabilmiştir.

Sütunların 5 metre yükseklikteki fresklerle süslü havari portreleri, hasarlar nedeniyle net olarak görülememektedir. Doğu duvarındaki sütunda, Meryem Ana’nın önünde dua eden bir grup insanın renkli resmi de benzer şekilde hasar görmüştür.

Kilise, günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarıyla korunmaya devam etmektedir ve Kültür Bakanlığı’nın himayesindedir.

Hz. İsan'nın Havarisi St. Jean

St. Jean, yani Aziz Yahya, Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olarak bilinmektedir. Havariler arasında en genç havari olduğu bilinmektedir. Hz. İsa'dan hemen sonra havariler, Alaşehir'e mektup yazdılar.

Hz. İsa'nın Havarilerinin Mektup Gönderiği Şehir Alaşehir (3)

Tek Allah inancını yaymaya çalışan cemaat, putperesliğin kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalıştılar.Bu bakımdan Jt. Jean Church kilisesi, Hristiyanlık tarihi için çok büyük önem taşımaktadır. Kesin olamakla birlikte bazı rivayetlere göre, Hz. Meryem'in bu kilisede yaşayıp öldüğü söylenmektedir. Her yıl dünyanın çeşitli ülklerinden binlerce Hristiyan bu kiliseye gelmektedir. Hristiyan alemi için önemli olan bu kilisenin turizm açısından da ilçeye katkı sağlamaktadır. 

Muhabir: Hatice Zeybek