Mıknatıs, manyetik bir alan oluşturarak metalleri çeken bir malzemedir.  Mıktanıs ilk olarak icat edilmedi. Doğal olarak oluşan manyetit adı verilen bir minarelden bulundu.  Peki, mıknatısın  Manisa'da bulunduğunu biliyor musunuz? İşte hikayesi..

Mıknatısın ilk bulunduğu yer Manisa..

Megneteslerce kurulmuş Grek Kolonisi, Magnesi'da  ilk mıknatısı  keşfetmiştir. Eski adıyla Magnesia günümüzde Manisa  adıyla bilinen şehir çevresinde taşların demir tozları çektiğini fark etmiştir. Böylelikle ilk mıknatıs Manisa bölgesinde keşfedilmiştir.  Spil dağında doğal bir manyetik alan bulunduğundan dolayı, M.Ö 6. yüzyılda Yunan filazof Thales mıknatısın keşfini yapmıştır. 

Mıknatıs, magnet ve mayetizmanın keşfi Magnesia kentinde yani bugünkü adıyla Manisa'da gerçekleşmiştir. Manisa'nın manyetik yatakları mıknatıs alanında gelişmelere katkıda bulunmuştur.

Mıknatısın keşfi, 16. yüzyılda William Gilbert tarafından bilimsel yöntemlerlincelenerek geliştirildi. Bu keşifte dünya’nın da zayıf bir magnet olduğu tespit edildilmiştir.

Mıknatısın Manisa'da Bulunduğunu Biliyor Muydunuz İşte Hikayesi.. (1)

16. yüzyılda Dünya'nında zayıf bir magnet olduğu keşfedildikten  sonra 18. yüzyılda Charles Coulomb, manyetik malzemenin arasındaki mıknatıs çekim gücünün manyetik kuvvetleri ile doğru orantılı, aralarındaki mesafenin karesi ile ters orantılı olduğunu tespit etmiştir.

Carl Friedrich Gauss, 19. yüzyıl'da mıknatıs alanındaki çalışmları daha ileriye seviyeye taşımıştır. Yıllar geçtikce mıknatısın keşfi daha ileri seviyeye ulaşmıştır. Hans Christian Oersted, Maxwell, Ampere, Pierre Currie ve Pierre Weiss gibi isimler mıknatısın gelişimine katkıda bulunmuşlardır.

Mıknatısın Manisa'da Bulunduğunu Biliyor Muydunuz İşte Hikayesi.. (4)

Mıknatısın keşfinden sonra, Vikingler ilk pratik pusulayı icat ettiler. İcat ettikleri pusulayı savaş seyhatlerinde kullandılar. Vikingler icat ettikleri manyetik pusulayı bir sır olarak sakladırlar. İlk olarak Manisa bölgesinde keşfedilen mıknatıs zamanla geliştirilerek bugün ki haline gelmiştit.

Manisa Spil dağı gizemi

Mıknatıs , magnet ve mayetizmanın keşfi, Antik Yunanlılar tarafından Aydın Germencik yakınındaki, manyetik yatakları bulunan  Magnesia Kentinde gerçekleşmiştir.

Manisa'nın Spil dağının çeşitli yerlerinde bulunan Magnesia taşı, yüksek seviylerde manyetik alan yaratmaktadır.  Spil dağında doğal bir manyetik alanın nasıl ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Bu manyetik alanın etkisiyle Spil'in dağının kendine has  florası ortaya çıkmıştır. 

Mıknatısın Manisa'da Bulunduğunu Biliyor Muydunuz İşte Hikayesi.. (5)

Tarihe bakıldığı  zaman Spil Dağı  özellikle , Bizans döneminde hep gizemli bir yer olarak  görülmüştür. Bugün spil dağında doğal bir manyetik alandan dolayı dağın üstünden ve yakınında  uçak ve helikopter  geçmemektedir.

Mıknatısın Manisa'da Bulunduğunu Biliyor Muydunuz İşte Hikayesi.. (6)

Bunun sebebi, uçaklar inşa edilirken kullanılan malzemler, Manisa'nın Spil dağında manyetik alana çekilme özelliğine çekebilecek olduğundan dolayı, uçaklar ve helikopterler Spil Dağı'nın üzerinden kesinlikle uçamazlar.

 Spil dağı dünyanın en bütük mıknatısı kabul edilmiştir. Bu gizemli dağın en önemli özelliklerinin biridir.

Manisa'da Türk Sanat Müziği şöleni! Manisa'da Türk Sanat Müziği şöleni!

Kaynak: Haber Merkezi