Yaşlandıkça beyazlaşan saçları birçok insanı rahatsız etmektedir. Ne kadar çıkan beyaz saçlar doğal olursa olsun bazı insanları mutuz eden beyaz saçlar kimilerinin korkulu rüyasıdır. 'Stresten veya üzüntüden saçlarım beyazladı' diyen kişiler var. 30'lu yaşlardan itibaren saçlarımız genel olarak tek tek beyazlamaya başlar. Fakat yaşadığımız stres ve üzüntülerde saçımızın beyazlamasını  sağladığı düüşünülüyor. Özellikle sinir ve stresten saçının beyazlanıp döküldüğünü iddia edenlerde var. Peki, Dökülen beyaz saçın yerine yenisi çıkar mı? İşte detaylar...

Dökülen beyaz saçın yerine yenisi çıkar mı?

Evet, dökülen beyaz saçların yerine yenisi çıkar. Doğal bir süreç olan saçınızın beyazlaması saçınızın yenilenme sürecinin bir parçasıdır. Dökülen saçlarınızın ardından 6 yada 10 hafta içerisinde yni bir saç teli büyümeye başlar. Fakat bu süreç saç tipine görede değişmektedir. Ayrıca dökülen saçların yerine iki ay süre kadar yeniden saç çıkmıyorsa bir sağlık probleminiz var demektir. Özellikle su tüketimi saçlarınız için çok önemlidir. yeterlsi su tüketildiği taktirde saç köklerinizin sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olursunuz. 

Dökülen Beyaz Saçın Yerine Yenisi Çıkar Mı Beyaz Saç Koparmak Günah Mı (3)

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Columbia Üniversitesi tarafından saç beyazlığı hakkında bir araştırma yapılmıştı. Saçların eski doğal rengine dönüşmesi için saç boyasına gerek yoktur. Doğal yeniden pigmentasyonkanıtı bulmak için araştırmacılar, saçların beyazlaması stres ve yaş ile bağlantılı olduğu bilgisayar modeli oluşturulmuştu. 

Bu çalışmada, bir saç teli üzerindeki 323 proteinin, belirli bir zaman diliminde saçın gri, beyaz ya da renkli olup olmadığını belirlemek için incelendiği tespit edilmiştir. Araştırma için seçilen 7 kadın ve 7 erkeğin doğal saç örnekleri analiz için kullanılmıştır. Araştırmada saç renginin değişimi stresle alakalı olduğu görüldü. Dr. Martin Picard, "Katılımcılardan biri tatile gitti ve bu süre zarfında 5 saç telinin renginin yeniden koyulaştığını gördük" dedi.  Bu yüzden stresinizi azaltmak için tataaile gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. 

Dökülen Beyaz Saçın Yerine Yenisi Çıkar Mı Beyaz Saç Koparmak Günah Mı

Fakat araştırmalara göre saç renginin doğala dönmesi belirli yaş aralıklarında olmaktadır. Ayrıca, beyaz renginde çıkan saçın renginin değişemeyeceği söylenmiştir. Sinir ve stres vya da diğer etkenler saçlarınızın beyazlamasını neden olduğu görülmüştür. Daha bunun gibi birçopk araştırma yapılmıştır. 

Yani kısacası yapılan araştırmalarda gösteriyorki dökülen beyaz saçın yerine yenisi çıkar fakat bazı yaştan sonra renk doğal haline geri dönmez.

Beyaz saç koparmak günah mı?

Merak edilen sorulardan biri de 'beyaz saç koparmak günah mı sorusu olmuştur. İslam kaynaklarında beyaz saç koparmak ile ilgili farklı görüşler bulunur. Bununla ilgili bir hadiste, beyaz saçın koparılmaması gerektiğini dikkat çekmektedir. Mezheplere göre değişen bu konuda Hanefi mezhebinde ise beyaz saç koparmak süslenme amacı taşımaması şartı ile günah sayılmamaktadır. Şafi mezhebinde, beyazlayan saçların koparılması caiz olarak belirtilmiştir. 

Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var? Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var?

Dökülen Beyaz Saçın Yerine Yenisi Çıkar Mı Beyaz Saç Koparmak Günah Mı (1)

Genel olarak bakıldığında beyaz saçların koparıp koparılmadığı konusunda farklı görüşler bulunur. Mezhebe göre değişen bu görüşler, kişilerin kendi dini görüşlerine göre hareket etmesi önerilir. Ayrıca beyaz saçın koparılması daha çok beyaz saç çıkacağı yönünden bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. 

Beyaz saç tekrar siyah olur mu?

En çok araştırılan konulardan biri de 'beyaz saç tekrar siyah olur mu' sorusu olmuştur. Beyaz saçın tekrar siyah olup olmayacağı belirli faktörlere karşı değişebilir. Sinir, stres, yaşlanma, hormonal dalgalanmalar veya sigara içme gibi alışkanlıklar saçın beyazlamasına sebep olur. Genetik beyazlamalar veya bu beyazlamada yaşlanmadan kaynaklanıyorsa, beyaz saçı doğal haline çevirmek mümkün değildir.

Dökülen Beyaz Saçın Yerine Yenisi Çıkar Mı Beyaz Saç Koparmak Günah Mı (4)

Fakat bazı yöntemlerle saçların rengini koyulaştırıp veya saç sağlığınızı iyileştirmek için şu yöntemleri kullanabilirisiniz;

  • Ceviz kabuğu ile saçını hafta 1 ya da 2 defa yıkamak,
  • Hindistan cevizi yağı ve limon suyunu haftada 1 kez saç diplerini uygulamak,
  • Siyah saç ile haftada 1 kez durulamak,
  • Biberiye ve adaçayı ile hazırlanacak olan doğal karışımları saçınızı uygulayabilirsiniz.

B12 eksikliği saç beyazlatır mı?

B12 eksiliği saç beyazlatır mı araştırılıyor. Evet B12 eksikliği saçınızı beyazlatabilir. Vücuttaki homosistem düzeyinin yükselmesini sağlayan B12 eksikliği, hidrojen peroksit ası verilen aminoasit olan homosisteinin artmasına neden olur. Ayrıca B12 eksikliği, saçlarınızın beyazlamasını, incelmesini ve dökülmesini neden olur. 

Kaynak: Haber Merkezi