Sosyal medyada sunduğu tarihi ve gündeme dair açıklamalarıyla fenomen olan Abdullah Kalınsazlıoğlu ile yine sosyal medya fenomenlerinden Erlik tagıyla gündeme dair bilgilendirici içerik paylaşımı yapan fenomenin tartışması gündem oldu. Peki, Tarihçi Abdullah Kalınsazlıoğlu Erlik olayı ne? Neden tartıştılar?

Sosyal medya platformlarında tarih ve gündeme ilişkin analiz ve değerlendirmelerde bulunan Abdullah Kalınsazlıoğlu'nun Erlik ile tartışması, Erliğin yaptığı bir video paylaşım ile başladı.

Erlik 2021 yılının son aylarında paylaşığı Osmanlı Geri Dönüyor isimli videosuyla birlikte Osmanlı Şehzadelerini konu almış ve yeni dönemde sosyal medyada ve geleneksel medyada çokça karşılaşılan Osmanlı ekollerini yorumlamıştı. Erliğin hedefinde o dönem benzer programlar yapan Abdullah Kalınsazlıoğlu'da vardı. Abdullah Kalınsazlıoğlu'nun yaptığı programlardaki söylemlerine hedef alan Erlik böylece ikili arasındaki ilk kıvılcımı başlatmış oldu.

Abdullah Kalınsazlıoğlu bu eleştirilere o dönem açık olan Hilal Tarih adlı web sitesinden paylaştığı bir makale ile cevap verdi.  Verdiği cevapta özetle, Erlik ve benzeri düşünceye sahip kişi ve grupların Osmanlı düşmanlığı yaptığını ve Osmanlıyı yeteri kadar bilmediklerini vurgulayan Abdullah Kalınsazlıoğlu'na Erliğin cevabı sert oldu.

Erliğin 24 Nisan 2022 tarihinde Abdullah Kalınsazlıoğlu cevaben Süt Oğlan adıyla yaptığı bir videoda Ebubekir Sofuoğlu, Ahmet Şimşirgil ve Abdullah Kalınsazlıoğlu'na yönelik ithamlarda bulunması olayın alevini körükledi. Özellikle Erliğin yaptığı analizde Abdullah Kalınsazlıoğlu'nun çocukluk yıllarında İlave TV'nin sokak röportajlarından bir kesit paylaşıp Kadir Mısırlıoğlu'nun ağzıyla konuştuğunu ve bilgilerinin tutarsız olduğunu vurguladı. Erliğin videoda kullanmış olduğu sokak jargonu ise videoya damga vurdu.

Abdülmetin Balkanlıoğlu'na da dayım diye hitap eden tarihçi Abdullah Kalınsazlıoğlu'nu neden Sakarya'da okuduğuna yönelik değerlendirmelerde de bulunan Erlik, Abdullah Kalınsazlıoğlu'nun Sakarya üniversitesi öğretim görevlisi olan Ebubekir Sofuoğlu'nun öğrecisi olduğu ve Ahmet Şimşirligil ve Ebubekir Sazlıoğlu'nun antikemalist bir gençlik yetiştirmekle görevli olduğunu belirtti.

Otomobil alev alev yandı! Otomobil alev alev yandı!

Abdullah Kalınsazlıoğlu, Erliğin bu videosuna yönelik herhangi bir cevap vermedi. Ancak katıldığı bir programda Erlik sorusu üzerine konuşan Abdullah Kalınsazlıoğlu şu ifadeleri kullandı.

Yav şu terlik meselesini tek açan adam sensin medyada, normalde ben cevap vermeyecektim, vermedimde zaten şuanda da vermeyeceğim. Benimle adam akıllı erkek gibi, adam gibi konuşamayan adamla ben oturupta iki çift lafım olmaz. Benimle saygı çerçevesinde hakaret etmeden konuşan insan varsa ben onunla tartışabilirim. Adam bana videoda baştan aşağı 45 dakikalık mı ne video çekip, yarısında Ebubekir Sofuoğlu'na, yarısında Ahmet Şimşirligil'e, yarısında da bana laf vuracak. O da çocukluk dönemlerinden olacak. Burada da hakaret edeceksin bende sana cevap vereceğim. İlmi mi cevap veriyorsun, ben sana makale ile cevap vermişim, 26 tane kaynak sunmuş 6 sayfa yazıda. Sen bana kaç tane  kaynak sundun? Kaç tane ana kitaptan kaynak verdin? Kaç tane Osmanlı kronoiklerinden ruznamelerinden vesikalarından, arşiv belgelerinden cevap verdin? Anadolunun sosyolojik yapısnı anlatıyor adam Osmanlı Develetinde. Doğuyu ihmal etti. Anadoluyu önemsemedi falan. Önüne Taşköprülüzade Ahmet efendinin eş-Şakâ’iku’n-Nu‘mâniyye fî Ulemâi’d-Devleti’l-Osmâniyye kitabını atsam Elma mı Armut mu?  ne yazıyor acaba diyecek adam bana kalkmış Osmanlı hakkında ahkam kesiyor. O kitap arapça onu okuyamaz o. Anca aksan yaparak birşeyler yaparak. Çizgi film karakterini ortaya koyarak, ismini gizleyerek. Konumunu gizleyerek. Birşeyler yapmaya çalışır. Ben yaptığı işe saygı duymuyorum. Böyle lakap taktığı içinde bende oan terlik diyorum. Erlik demiyorum...

Abdullah Kalınsazlıoğlu hakkında merak edilenler için TIKLAYINIZ

Muhabir: Hatice Zeybek