İskoçya'nın ilk Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf'un görevinden istifa etmesi üzerine gündem oldu? Peki, Müslüman olan İskoçya İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf Türk mü? Aslen nereli? Neden istifa etti?

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf Türk mü?

İskoçya'nın ilk müslüman Başbakanı olan Hamza Yusuf'un Türk olup olmadığı çokça merak ediliyor. Asıl adı Hamza Yusuf Türk değildir.  Aslen Pakistan göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Asıl adı Hamza Harun Yusuf'tur.

İskoç Ulusal Partisi (SNP) liderliğini yürüten Hamza Yusuf 2023 yılında gerçekleşen seçimlerden ülkenin ilk müslüman Başbakanı seçilmiştir.

Yusuf, 2018’den 2021’e kadar Nicola Sturgeon hükûmetinin adalet bakanı, 2021’den 2023’e kadar da sağlık bakanı olarak görev almıştır. 2016’dan beri İskoç Parlamentosu Üyesi (MSP) olarak Glasgow Pollok (Dernek) seçim bölgesini, 2011-2016 yılları arasında da Glasgow bölgesini temsil etmiştir.

Yusuf, siyaset bilimi mezunu olan bir Pakistanlı göçmen ailesinin çocuğu olarak Glasgow’da doğmuştur. Parlamento asistanlığı yaparak siyasi kariyerine başlayan Yusuf, daha sonra SNP’nin genel merkezinde iletişim uzmanlığı yapmıştır. 2012’de Alex Salmond hükûmetine genç bir bakan olarak katılmış ve 2014’e kadar dış ilişkiler ve uluslararası kalkınma bakanlığı yapmıştır.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf kimdir Kaç yaşında ve Aslen nereli (1)

Kripto para kaybedilir mi? Kripto para sıfırlanır mı? Kripto para kaybedilir mi? Kripto para sıfırlanır mı?

Sonra Sturgeon hükûmetlerinde sırasıyla 2014’te Avrupa bakanlığı, 2016’da ulaştırma ve adalar bakanlığı yapmıştır. 2018’deki kabine değişikliğinde adalet bakanlığına yükselmiş ve mecliste tartışma yaratan bir nefret suçları yasa tasarısını getirmiştir.

2021’de, COVID-19 pandemisi boyunca sağlık bakanlığı yaparak kitlesel aşı programını ve Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) geliştirilmesini yönetmiştir. Sturgeon, SNP liderliğinden ve İskoçya başbakanlığından ayrılacağını duyurduktan sonra, 2023’te yapılan İskoç Ulusal Partisi liderlik seçiminde zafer kazanarak İskoçya’nın en genç, ilk Asyalı ve Müslüman İskoç Başbakanı olmuştur.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf kimdir Kaç yaşında ve Aslen nereli (2)

Hamza Harun Yusuf ilkokulu Doğu Renfrewshire’daki Mearns İlkokulunda bitirmiştir. Yusuf, Glasgow’daki özel bir okul olan Hutchesons Lisesine gitmiştir. Burada aldığı Çağdaş Bilgiler dersi onu siyasete yönlendirmiştir.

11 Eylül saldırısı Yusuf’a göre “dünyayı değiştiren olay” olmuştur. Saldırıdan önce sınıfta yanındaki iki arkadaşı, saldırıdan sonra Yusuf’a “Müslümanlar neden Amerika’dan hoşlanmıyor?” diye sormuştur.

Yusuf, Glasgow Üniversitesinde siyaset bilimi eğitimi almış ve Glasgow Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Birliği başkanlığı yapmıştır. 2007 yılında Master of Arts (MA) unvanı ile yüksek lisansını tamamlamıştır.

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf Neden istifa etti?

İskoçya'nın ilk Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf'un neden istifa ettiği çokça araştırlmaktadır.

İskoçya'nın ilk Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf, başbakanlık görevinden ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP) liderliğinden istifa etme kararı aldığını açıkladı. Sorunsuz ve düzenli bir geçiş sağlamak için yeni başbakan seçilene kadar görevde kalacağını belirten Yusuf, 12 yıllık siyasi kariyeri boyunca her zaman değerlerine uygun hareket ettiğini söyledi. Görevi devralacak yeni liderin yoksul çocuklar, önyargı ve ayrımcılıkla mücadele de dahil olmak üzere öncelik verdiği konular için mücadele etmeye devam edeceğinden hiç şüphesi olmadığını vurgulayan Yusuf, parti üyelerine seslenerek her zaman yanlarında olacağını ve partiyi desteklemeye devam edeceğini ifade etti.
Geçtiğimiz hafta İskoçya Yeşiller Partisi ile koalisyon anlaşmasını sonlandırmasının ardından Hamza Yusuf’a yönelik baskılar artmıştı. Yusuf, parlamentodaki muhalefet partilerinin talebi üzerine bu hafta yapılması beklenen güven oylaması için yeterli desteği elde edememişti.
Eski İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon'un şubat 2023’te istifa etmesinin ardından eski Sağlık Bakanı Hamza Yusuf, İskoçya Ulusal Partisi’nin yeni lideri seçilmişti. Pakistan asıllı 37 yaşındaki Yusuf, 29 Mart 2023’te Yüksek Mahkeme'de yemin ederek resmi olarak görevine başlamıştı.

İskoçya Başbakanı Hamza  Harun Yusuf kaç yaşında?

7 Nisan 1985 doğumlu olan Başbakan 38 yaşındadır. 

İskoçya Başbakanı Hamza Harun Yusuf Aslen nereli?

Hamza Harun Yusuf, 7 Nisan 1985’te Glasgow şehrinde dünyaya geldi. Babası Muzaffer Yusuf, Pakistan’ın Pencap bölgesinde Miyan Çannu kentinde doğup büyümüş ve sonradan ailesiyle birlikte İskoçya’ya göç etmiştir. Muzaffer Yusuf, İskoçya’da muhasebecilik yapmıştır.

Büyükbabası, 1960’larda Singer marka dikiş makinesi üreten fabrikada çalışmıştır. Yusuf’un annesi Şahista Butta ise, Kenya’nın Nairobi kentinde Pencap Arain asıllı bir ailede doğmuştur. Ailesi ırkçı saldırılara uğradığı için İskoçya’ya kaçmıştır.

Muhabir: Hatice Zeybek