Otomobil alev alev yandı! Otomobil alev alev yandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden çekilen kredilerin faiz oranlarının artırılması kararı esnafın tepkisine neden oldu.

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi çekecek veya hali hazırda çekilmiş olan kredi borcunun faiz oranlarının artırlması esnafı çileden çıkardı.

Alınan karara göre; 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında çekilen kredilerin faiz oranları Yüzden 7,5'ten yüzden 17'ye çıkardıldı. Böylelikle 2022 yılında yüzde 7,5 oranından kredi çekmiş olan bir esnaf yapılan düzenleme ile birlikte borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemeye devem edecek. 

Karar tüm Türkiye'de  tepkiye neden olurken, peş peşe Esnaf odalarından karara tepki açıklamları gelmeye başladı. Sarıgöl Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrah Eroğlu'da karara tepki gösterdi.  Eroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Esnaf Sanatkarımıza verilen 7200 gün sözünü unutup bugün ise kullanmış olduğumuz kredilerin faizlerini yükseltip küçük esnafa kepenk kapattırmaya çalışan yetkililere sesleniyoruz. Bu soruna acilen çözüm istiyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Editör: Aylin Ateş