Yeniden Refah Partisi, 23 Kasım 2018 tarihinde Fatih Erbakan liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Millî Görüş ideolojisine bağlı siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “Yeniden Refah” şeklindedir. Simgesi hilal içerisinde başaktır. TBMM’de 4 milletvekili ile temsil edilmektedir. Genel başkanı Fatih Erbakan’dır. Peki Yeniden Refah Partisi hangi görüşü temsil? Detayları haberimizde açıkladık...

Semih Balaban o oylamada salonu terketti: Mehmet Çerçi'ye geçmiş olsun! Semih Balaban o oylamada salonu terketti: Mehmet Çerçi'ye geçmiş olsun!

Yeniden Refah Partisi hangi görüş?

Yeniden Refah Partisi, Millî Görüş zihniyetini temel alan bir siyasi partidir. Millî değerlere bağlılık, hak ve adaleti üstün tutma, ahlak ve maneviyatı esas alma, insan haklarına saygı, şefkatle muamele, güçlü olanın haklı sayılmadığı, haklının güçlü olduğu bir dünya kurma idealini taşır. Ayrıca, parti, insanların temel hak ve hürriyetlerini tam manasıyla teminat altına almayı amaçlar.

Millî Görüş çizgisinde ilerleyen Yeniden Refah Partisi, “milletimiz için biz varız” sloganı ile kuruldu. Hedefi, daha önceki Millî Görüş partilerinde olduğu gibi “önce ahlak ve maneviyat” ilkesi ile “Yeniden büyük Türkiye” öncülüğünde yeni bir dünya ve adil düzeni kurmak olarak belirtilmiştir.

Parti temeli, Necmettin Erbakan Vakfı kadrolarından oluşturuldu. İlk kongresinde 44 bin kişinin üstünde katılım ile Türk siyasi tarihinin en büyük kongrelerinden birini gerçekleştirerek adını duyurdu. Ayrıca partinin ilk mitingi, 9 Şubat 2020 tarihinde Sakarya Demokrasi Meydanı’ndaki alanda “Kudüs Mitingi” olarak gerçekleşti. 6 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi 2. Olağan Büyük Kongresi, Emniyet verilerine göre 65.000; gayriresmî verilere göre de 80.000 kişi ile gerçekleşti.

2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için önce genel başkan Fatih Erbakan aday gösterildi, adaylığı imza toplama aşamasındayken parti Cumhur İttifakı’na katılma kararı sonrası onu adaylıktan çekti.

Yeniden Refah Partisi sağcı mı solcu mu?

Yeniden Refah Partisi (YRP), Milli Görüş geleneğini savunan bir partidir. Genel Başkanı, Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’dır. 23 Kasım 2018’de kurulan YRP, sağcı veya solcu olarak değil, milli görüşü temsil eden bir parti olarak bilinir. Yeniden Refah Partisi, yerel seçimlerde oy havuzunu genişletmeye ve Milli Görüş geleneğinin asli temsilcisi olmaya çalışmaktadır.

Yeniden Refah Partisi, Millî Görüş ilkelerini benimser. Bu ilkeler arasında millî üretim, millî kalkınma, yoksulluğun tamamen sona erdirilmesi ve Türkiye’nin dışa bağımlılığının ortadan kaldırılması hedefleri bulunmaktadır. Parti, Necmettin Erbakan’ın “adil düzen” olarak tanımladığı hedefi benimsemektedir. Yeniden Refah, faize karşı sürdürülen mücadeleyi devam ettirmektedir. Parti lideri Fatih Erbakan, faizi haksız kazanç ve zulüm olarak değerlendirmekte ve İslam’da da yasaklandığını vurgulamaktadır. Ayrıca, iktidara geldiklerinde faizi tamamen kaldırmayı amaçlamaktadır.

Parti, tüm dünyadaki Müslümanların birlik olmasını savunur ve Türkiye’nin öncülüğünde bir İslam birliği kurulması gerektiğini ifade eder. Ümmetçi düşüncelere sahip olan Yeniden Refah, dini ve sosyal olarak muhafazakâr bir duruş sergiler. Toplumsal ahlakın, ahlaki ve manevi değerlerin korunmasına büyük önem verir. Genel başkan Fatih Erbakan, eşcinselliğin yaygınlaşmasına ve övülmesine karşıdır ve iktidara geldiklerinde tüm eşcinsel derneklerin kapatılacağını iddia etmiştir. “Eşcinsellik, tüm dinlerde yasaklanmış bir sapkınlıktır” şeklinde yorum yapmıştır. Ayrıca, parti İstanbul Sözleşmesi’ne ve feminizme karşıdır.

Fatih Erbakan, kendisine yöneltilen “Atatürk devrimlerine karşı mısınız?” sorusuna şu cevabı vermiştir: “Bizim Atatürk ile herhangi bir sorunumuz yok… Yerli ve millî bir lider. Türkiye’nin kalkınması, tam bağımsızlığı için mücadele etmiş… askerliğiyle de, askeri dehâsıyla da hayırla yad ettiğimiz bir insan.”.

Kaynak: Haber merkezi