Ülkemizde merak uyandıran sırtlanlar hakkında sorular akılları meşgul etti ve meraklar arttı. Bu meraklı soruların başında ise Türkiye'de sırtlan nerelerde var? Sırtlanlar hangi illerde yaşıyor? Ne ile beslenirler? Kaç yıl yaşarlar? İşte bu meraklı soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve derledik. Haberimizde yer almaktadır....

Türkiye'de sırtlan nerelerde var?

Anadolu’nun nadir canlılarından olan ve nesli tehlike altında olduğu için “kırmızı liste”de yer alan çizgili sırtlanlar, Türkiye'de başta, Ege, Marmara, Akdeniz,  Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülmektedir. Yaklaşık 12 ve 25 sene arasında değişmektedir. Bu hayvanlar ayrıca çok güçlüdür.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (4)

Ayrıca Kahramanmaraş'ta bir bekçinin cep telefonu ile çektiği fotoğraflar, çizgili sırtlanın ilçede 43 yıl sonra alınan ilk kaydı oldu. Yeşilova Mahallesi'nde bekçilik işi yapan Ali Bülbül bu anları ise ölümsüzleştirdi.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (3)

Sırtlanlar hangi illerde yaşıyor?

Bir diğer merak ise nerede hangi illerde yaşadıkları oldu. İşte yanıtı;

  • Hatay (Hatay altınözü yaban hayatı geliştirme sahasında 35 bin 811 hektarlık alan çizgili sırtlanın doğal yayılış alanı olarak belirlendi)
  • Adıyaman,
  • Mardin,
  • Şanlıurfa,
  • Kahramanmaraş...

Gibi birçok il ve ilçede görüntülenmiştir. Doğanın çöpçüleri olarak bilinen sırtlanlar, Leşlerle beslenmekte ve bu yüzden, yaban hayatta oluşabilecek hastalıkların da önüne geçtiği ifade edilmektedir. Peki, sırtlanlar hangi türden gelmektedir?

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (4)

Sırtlan hangi soydan gelir?

Sırtlangiller, etçiller takımına ait bir familyadır. Dış görünüşleri ile köpeklere benzemelerine rağmen aslında kedimsiler alt takımına aitlerdir.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (2)

Fakat bilimcilerin fikirlerine göre misk kedisigiller familyasından türemişlerdir. Bunun yanı sıra dağılımı Çizgili sırtlan Afrika kıtasının kuzey yarısında, Asya'nın batısında, Arap Yarımadasında ve Hindistan'da bulunur.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor

Ayrıca yaşam alanı yarı çöl ve kurak bölgelerdir. Çizgili sırtlan, Dünya Doğa ve Doğal Yaşamı Koruma Birliği  tarafından ‘’Tehdite Yakın’’  statüsünde bulunmaktadır. 

Yüksekova’nın 106. kurtuluş yıl dönümü törenle kutlandı Yüksekova’nın 106. kurtuluş yıl dönümü törenle kutlandı

Popülasyonu düşme eğiliminde olan Çizgili sırtlan, Türkiye’nin birçok bölgesinde görülmektedir. Dünyada ise Kuzey, Doğu Afrika, Asya, Kafkaslar ve Güney Sibirya’da görülmektedir.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (1)

Günümüzde ise Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından çizgili sırtlanlar fotokapanlarla takip edilmektedir. 

Sırtlan ne kadar güçlü?

Afrika'da bulunan etobur hayvanların arasındaki en güçlü çeneye sahip hayvanlardır ve sırtlanların çeneleri çok kuvvetlidir. Bu yüzden aç kaldıklarında kemik yedikleri de görülmüştür.

Türkiye'de Sırtlan Nerelerde Var Sırtlanlar Hangi Illerde Yaşıyor (5)

Sırtlan kaç yavru doğurur?

Çizgili sırtlan, doğal yaşam alanında yıl içinde 90-91 gün gebelik süresini takiben, 1 ve 4 arasında yavru dünyaya getirir.

Sırtlan saatte kaç km hızla koşar?

Sırtlanlar, bilimsel olarak saatte 60 kilometre hızla koşabilir ve boyları 1.80'e, yüksekliği ise 90 santime kadar, ağırlığı 40-80 küsur kilo arasında değişmektedir.

Kaynak: Hatice Zeybek