Alınan bilgilere göre, Meta, Rekabet Kurulu kararı kapsamında  Threads uygulamasını geçici olarak kapatacağını duyurdu. Threads uygulaması 29 Nisan'dan itibaren Türkiye'de geçici olarak erşime kapatacağını kamuya duyurdu.Threads uygulamasının şirketi, bu karar için temyize gideceğini belirtti.

Açıklanan bu karardan Facebook,İnstagram ve WhatsApp'ı etkilenmeyeceği belirtildi.

Türkiye’de Threads’i kullanan kişiler için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 "Türk Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı kapsamında, 29 Nisan Pazartesi gününden itibaren Threads’i Türkiye’de geçici olarak durduracağız. Türkiye’de topluluklarıyla Threads’de etkileşim kuranlar için bu kararın son derece üzücü olacağının farkındayız. Oluşabilecek aksaklıkları en aza indirmek için gerekli adımları atıyoruz"

"İTİRAZ EDECEĞİZ"

Threads uygulamasının kapanması kararın itiraz edeceklerini belirten Meta konuyla ilgili şu ifadeleri söyledi:

"Türkiye’de Threads’i kullanan herkes, 29 Nisan’dan önce Threads uygulamasında bu karar hakkında bilgilendirilecek.

Türkiye’de Threads’i kullananlar Threads profillerini silmeden dondurabilecek ya da profillerini tamamen silebilecek.

Apple, Disney ve İBM X'teki reklamlarını durdurma kararı aldı Apple, Disney ve İBM X'teki reklamlarını durdurma kararı aldı

Threads tekrar Türkiye’ye döndüğü takdirde, profilini dondurmayı seçen kişilerin gönderileri ve başkalarının gönderileriyle olan etkileşimleri tekrar görünür olacak.

Profillerini donduran kişiler diledikleri zaman Bilgilerini İndir aracı üzerinden gönderilerini indirebilecek ve mevcut içeriklerini muhafaza edebilecek. Bunu Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı nedeniyle yapıyoruz.

Rekabet Kurumu, yakınlarda Threads ile Instagram arasında veri paylaşımını yasaklayan bir geçici tedbir kararı yayınladı. Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz."

Kaynak: Haaber merkezi