Sarıkız soda kimin? Sarıkız maden suyu nerede üretiliyor? Sarıkız soda kimin? Sarıkız maden suyu nerede üretiliyor?

Futbol dünyanın  bir çok yerinde oldukça popüler olan bir spor dalıdır. Bu kadar çok tutulan futbolda bir çok teknik ve kural vardır. Bu kurallar arasından en çok tartışılan kurallardan biri ofsayt kuralıdır. 

Taç atışında ofsayt olur mu?

Futbolda taç atışı, topun taç çizgisini geçtiği yerden kullanılmakatdır. Karşı takım oyuncuları, taç atışı esnasında oyun alanı içinde istediği herhangi bir yerde durabilmektedirler. Taç atışıyla ilgili şu söylenebilir ki taç atışlarında doğrudan ofsyat olmaz. 

Taç Atışında Ofsayt Olur Mu Taçtan Neden Ofsataç Atışında Ofsayt Olur Mu Taçtan Neden Ofsayt Olmazyt Olmaz (2)

Futbolda, top yan çizgilere temas edip saha dışına çıktığında, oyunu yeniden başlatma yöntemi taç atışıdır. Taç atışı elle yapılmaktadır.  Oyuncu, topu iki eliyle kavrayarak, başının arkasından ve üstünden fırlatmalı, bu esnada ayaklarının yerden kesilmesine izin verilmemektedir. Top, saha dışına çıkarken en son hangi takımın oyuncusuna değdiyse, taç atışını o takımın rakibi gerçekleştirir.

Taçtan neden ofsayt olmaz?

Futbolda taç atışı, futbol oyununda top sahanın dışına çıktığı zaman oyunu yeniden başlatmak için kullanılan bir kuraldır.  Ofsayt kuralının taç atışlarına uygulanması, oyunun doğal akışını ve devamlılığını kötü yönde etkileyebilir. Taç atışı esnasında, oyuncular topun oyun alanından çıktığı yere göre pozisyon alırlar, bu yüzden ofsayt kuralı taç atışlarında geçerli değildir.

Taç Atışında Ofsayt Olur Mu Taçtan Neden Ofsataç Atışında Ofsayt Olur Mu Taçtan Neden Ofsayt Olmazyt Olmaz (3)

Ofsayt kuralı, rakip takımın kale alanına yakın bir konumda bekleyen ve topun oynanmasını bekleyen oyunculara uygulanır. Taç atışlarının amacı ise, top saha dışına çıktığında oyunu tekrar başlatmaktır. Dolayısıyla, oyunun akıcılığını ve sürekliliğini sağlamak adına taç atışlarında ofsayt kuralının olmaması önemlidir.

Taç atışı nasıl yapılır?

Taç atışı yapacak olan oyuncu ayakta ve yüzü futbol sahasına dönük  olmalıdır. Oyuncu her iki ayağının bir kısmı ile taç çizgisinde veya taç çizgisinin dışında tutmak zorundadır.

Taç atışını yapacak olan oyuncu topu iki eliyle tutup başının arakasından oyun alanında istediği bir noktaya atabilir. Saha içinde bulununa oyuncular taç atışının yapılacağı noktadan en az 2 metre uzağında durmaları gerekmetedir.

Top sahaya girdiği zaman oyun tekrardan başlar. Top atışını kullanan oyuncu  top sahadaki herhangi bir oyuncuya değene kadar topa kesininlikle dokunamaz.

Kaynak: haber merkezi