Tarihimizde çok adını duymadığımız isimlerden biri olan Manisalı herkül Mir-i Alem Ahmed Ağa'nın hayatı ve biyografisi merak ediliyor. İşte Manisalı herkülün hayat hikayesi...

Manisalı Mirialem Ahmet Ağa kimdir?

Miri Alem Ahmed Ağa, Boşnak kökenli olup, Kanuni Sultan Süleyman’ın Manisa’da şehzade iken tanıştığı bir içoğlanıydı. Sultan tahta çıktığında onu yanına alıp sarayda has oda ağalarından biri yaptı. Daha sonra da ona Mirialemlik rütbesi verdi.

Miri Alem Ahmed Ağa, Tozkoparan İskender’in ardından lodos menzilinde rekor kıran bir okçu oldu. Hasan Çelebi’nin yazdığı atıcılar risalesinde bahsedilen bir ok ve Edirneli usta Ali’nin yaptığı bir yay ile, önceki rekoru 35 gez geçerek 1271 geze ok attı. Bu başarısı için Okmeydanı’nda büyük bir şölen düzenlendi. Diğer menzillerde de rekorları vardı ama onlara taş dikmedi. Çünkü onun için lodos menzili yeterliydi. Lodos menzilindeki rekorunu kırmadan önce, ilk okunu Ahi menzilinde atmıştı. O sırada yaşayan Tozkoparan pehlivan, onun yeteneğini görünce: "Benim menzillerimi atarsa bu atar! " diye söylemişti.

Manisalı Mirialem Ahmet Ağa Kimdir (1)

Miri Alem Ahmed Ağa, çağdaşlarının deyimiyle “adem ejderhası” bir yiğitti. Kolları çınar dalı gibi kuvvetliydi. Gençken bir merkebi havaya kaldırır, bir deve yavrusunu omuzlarında taşır, iki koyunu parmaklarıyla tutar, kasaplara gösterirmiş. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferine katılan Miri Alem Ahmed Ağa, bir gün bir kantar ağırlığında demir bir gülleyi Rodos Kalesi’nin duvarından içeri fırlatmıştı.

Kanuni, bir gün Ok Meydanı’na geldiğinde, Bursalı Şüca’nın lodos menzilindeki rekorunun 10 yıldır kırılamadığını duyunca, Miri Alem Ahmed Ağa’yı çağırtıp bu rekoru kırmasını istemişti. Miri Alem Ahmed Ağa, bu zor görevi kabul etmiş ve yedi yıl boyunca çalışmıştı. 1532 yılında, kendi yaptığı bir oku, Edirneli Usta Ali’nin yayına yerleştirip Allah’a dua ederek atmıştı. Bursalı Şüca’nın rekorunu 27.5 gez geçerek tarihe geçmişti. Bu büyük zafer için taş diktirip, okçuya ve yaycıya cömert hediyeler verilmişti.

Manisalı Mirialem Ahmet Ağa Kimdir

Kulaksız Çeşmesi’yle Haliç Polis Merkezi arasında ve “Kasımpaşa Kulaksız Okspor Derneği Lokali”nin önünde bulunan, Tozkoparan İskender’e ait nişan taşının celî sülüsle yazılmış kitâbesi:

Sene 957 (Milâdî 1550)

Sâhib-ül menzil fî-l meydân

Ellezî ismuhu Tozkoparan

Gelibolu Kaptanı olacağına dair verilen söz tutulur. Bu rekor avcısı, Tozkoparan İskenderden bile daha iyisini yaparak spor tarihinde benzersiz bir başarıya imza atar. Ancak Bu Lodos mesafesi bana kâfi diyerek diğer rekor taşlarını kaldırtır. Hayatı başarılarla dolu olan bu usta okçu, Kabe-i Muazzamaya giderek Hac yapar. Sonra da dünyayla bağını koparır.

Serdar Ali Çelikler Vole den ayrıldı mı? Serdar Ali Çelikler Vole den ayrıldı mı?

Yetmiş yaşını geçmişken bir gün atıyla yaycılar çarşısına gelir. Yaycıların arasından bir saygısız: - Artık yaşlandınız!..der. Ahmed Ağa bunu duyunca, atını çarşının zincirli kapısının altına sokar, iki elini zincire takar, bacak ve ayaklarıyla da atı sıkıştırır. Elleriyle kendini yukarı çekerken, atı da havaya kaldırır: “ Yay çekip ok sallayacak kadar yaşlı değiliz! Diye karşılık verir.

Kaynak: Haber Merkezi