Bakım evi ve askeri kışla gibi toplu yaşam alanlarında çok daha kolay yayılan uyuz hastalığı, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan ziyade insandan insana bulaşır. Evcil hayvanlardan bulaşan akarlar insan cildine giremediği ve yaşayamadığı için ciltteki tahriş kendi kendine iyileşir. Fakat insanlardan bulaşan uyuz hastalığı tedavi gerektirir. Uyuz kendiliğinden geçer mi? Gibi soruların cevapları haberimizde...

Uyuz hastalığı nedir?

Tıp dilinde skabies olarak tanımlanan uyuz hastalığı, uyuz böceği olarak bilinen sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığıdır.  Bu akar, 0,3 ile 0,5 mm. arasında değişen bir büyüklüğe sahiptir ve çıplak gözle görülemez. Uyuz hastalığı, akarın deriye girip üst tabakalarda yuvalanmasıyla başlar. Akar, ortalama 4 ile 8 hafta arası yaşar ve yuvalandığı yerlere yumurta ve dışkı atar.

Uyuz kendiliğinden geçer mi? 

Uyuz, insanlara özgü bir akar türü olan sarcoptes scabiei von hominis’in yol açtığı enfeksiyöz bir deri rahatsızlığıdır. Uyuz tedavi edilmediği sürece iyileşmez ve doktor müdahalesi ister.

 Uyuz ilaçsız kaç günde geçer?

Uyuz ilaçsız  geçmez. İlaçsız olarak tedavi uygulamak için  evde sirke kullanabilirsiniz. Sirke, cildinizde yaşayamayacakları kadar asitli bir sıvıdır. Sirkeyi suyla seyrelterek uyuz olan bölgeye sürün ve 15 dakika durulamayın. Bu uygulamayı günde iki defa yapabilirsiniz.

Uyuz hastalığı bulaşıcı mı?

Uyuz, sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde daha yaygındır. Okul, hastane, bakım evi ve kışla gibi kalabalık ortamlarda uyuz daha sık görülür. Uyuz, ten teması ile veya yatak, çarşaf, havlu ve kıyafet gibi ortak eşyalar ile bulaşabilir. Akar, insan vücudundan ayrıldıktan sonra 1-2 gün canlı kalabilir. Uyuz hastalığı, her yaş ve cinsiyetteki kişilerde ortaya çıkabilir. Kişisel hijyen eksikliği ile ilgili olmadığı halde, uyuz hastalığının böyle bir sebebi olduğu sanılır. Uyuz hastalığının kişisel hijyen ile bir ilgisi yoktur.

Uyuz akarı, sağlıklı bir kişiye bulaştığında, derinin altına girip tüneller oluşturur ve çabuk çoğalır. İlk belirtiler, 2 ile 6 hafta arasında görülmeye başlar ancak bu süre zarfında uyuz hastalığı başkalarına da geçebilir. Uyuz hastalığı geçirmiş bir kişide belirtiler daha çabuk fark edilebilir. Uyuz hastalığı olan hayvanlardan insanlara da uyuz bulaşabilir ama bu durumda belirtiler 1-3 saat içinde kaybolur. Hayvanlardan gelen uyuz akarı, insan derisine giremez ve kısa sürede ölür.

Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi Uyuz Ilaçsız Kaç Günde Geçer (2)

Crusted kabuklu uyuz nedir?

Crusted kabuklu uyuz hastalığı, uyuz akarının neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Bu hastalık, bağışıklık sistemi zayıflamış olan bebek, yaşlı ve hasta insanlarda daha sık görülür. Uyuz hastalığından farklı olarak, bu hastalıkta ciltte kaşıntılı ve kalın kabuklar oluşur. Bu kabukların altında uyuz akarları ve yumurtaları yaşar. Crusted kabuklu uyuz hastalığı olan bir kişide, ortalama 2 milyon uyuz akarı veya yumurtası vardır.

Bu nedenle, bu hastalığı başkalarına geçirme riski çok yüksektir. Nörolojik hastalıklar, Down sendromu, kemoterapi, AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayan durumlar, crusted kabuklu uyuz hastalığına yakalanma olasılığını artırır. Ayrıca, bağışıklık sistemi tam olgunlaşmamış olan bebekler de bu hastalığa yakalanabilir.

Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi Uyuz Ilaçsız Kaç Günde Geçer (2)

Uyuz hastalığına ne iyi gelir?

Uyuz olan biriyle doğrudan cilt teması uyuz hastalığına yakalanmamak için en etkili önlemdir. Uyuzlu kişinin kullandığı nevresim, havlu ve giysiler başkası tarafından yıkanmadan önce kullanılmamalıdır. Bu eşyalar 60°C’den daha sıcak suyla yıkanmalıdır. Halı, yatak gibi yıkanamayan eşyalar iyice süpürülmeli ve elektrikli süpürgenin torbası çıkarılmalıdır. Uyuz akarının olduğu sanılan yüzeyler de sıcak su ve çamaşır suyuyla silinebilir.

Uyuz nasıl geçer?

Doktorunuzun verdiği antiparaziter ilaçları uyuz enfeksiyonundan tamamen kurtulmak için kullanın. Bu ilaçlar, paraziti yok eder ve belirtileri çabucak hafifletir. Tedavi boyunca, ilaçların talimatlarına ve doktorunuzun belirlediği süreye kesinlikle uyun. Enfekte olan kişiyle birlikte yakın teması olan kişilerin de aynı zamanda tedavi olması gerekir.

Uyuz hastalığı ne kadar sürer?

Uyuz, doğru bir şekilde tedavi edildiğinde, çoğu zaman belirtiler birkaç gün içinde azalır. Fakat, enfeksiyonun ciddiyeti, kişinin savunma sistemi haline ve tedaviye ne zaman başladığına göre, tamamen iyileşmesi birkaç hafta alabilir.

Evde uyuza ne iyi gelir?

Uyuz hastalığına yakalanan kişinin evinde, kullandığı eşyaların hepsini temizlemek ve sterilize etmek lazımdır. Parazitleri öldürmek için, eşyaları çok sıcak suyla yıkayıp kurutun. Aynı zamanda, uyuz hastasıyla temas eden kişiler de ilaçlanmalıdır ve hijyene önem vermelidir. Uyuz hastasıyla temaslı olanlar, hastayla birlikte tedavi olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyuz hastalığı bitkisel tedavisi nedir?

Uyuz hastalığı, doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmanız gereken bir cilt enfeksiyonudur ve bitkisel tedaviyle tamamen geçmez. Bu enfeksiyonların tedavisi için bitkisel veya alternatif yöntemler yeterince etkili olmayabilir. Uyuz hastalığını iyileştirmek için reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekir.

Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi Uyuz Ilaçsız Kaç Günde Geçer (3)

Uyuz hastalığı nasıl olur?

Uyuz, Sarcoptes scabiei isimli bir akarın insan cildine girerek oluşturduğu bir hastalıktır. Bu akarlar ciltte yumurta bırakırlar ve cilt altında yuva yaparak yaşarlar. Uyuz, ciltle cilt teması sonucu kolaylıkla geçebilir, özellikle cinsel ilişki veya ortak yatak, kıyafet veya havlu kullanımı gibi durumlarda bulaşma riski artar.

Uyuz hastalığında ev temizliği nasıl yapılır?

Kişi uyuz hastalığına yakalandığında, tedavi sonrasında kişisel eşyalarını, giysilerini ve çarşaflarını en az 60 °C sıcaklıkta yıkayıp kurutması gerekir. Ayrıca, bu eşyaları bir müddet kullanmaması iyi olur. Evde temizlik yaparken, çok temas edilen yüzeyleri temizleyip dezenfekte etmesi ve evin hijyenik olmasını sağlaması önemlidir.

Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi Uyuz Ilaçsız Kaç Günde Geçer (4)

Uyuz hastalığı kendiliğinden geçer mi?

Uyuz hastalığı, doktorun verdiği ilaçlarla iyileştirilmesi gereken bir cilt enfeksiyonudur. İlaç kullanılmazsa, hastalık ilerler ve rahatsızlık artar. Ayrıca, uyuz hastalığı başka insanlara da geçebilir.

Uyuz hastalığı ne zaman geçer?

Uyuz, doğru bir şekilde tedavi edildiğinde, genelde semptomlar kısa sürede azalır ve hastalık iyileşir. Fakat ciltte oluşan kaşıntı ve yara izleri biraz daha fazla zaman alabilir.

Uyuz hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Uyuz, ciltte kaşıntı ve döküntüye neden olan bir parazit enfeksiyonudur. Uyuz tedavi edilmediği takdirde, ciltte daha fazla hasara ve iltihaba yol açabilir. Uyuz ayrıca, temas yoluyla başka insanlara da geçebilir, bu yüzden tedavi edilmesi gerekir.

Uyuz hastalığı en hızlı nasıl geçer?

Uyuz hastalığını en hızlı şekilde geçirmenin yolu uygun bir ilaç tedavisini almak ve enfekte kişilerle teması sınırlamaktır. İlaç kullanmak ve enfekte olanlarla uzak durmak hastalığı çabuk atlatmanın yoludur. Ayrıca, kendini ve evini temiz tutmak da hastalığın bulaşmasını engellemek için önemlidir.

Uyuz Kendiliğinden Geçer Mi Uyuz Ilaçsız Kaç Günde Geçer (5)

"Mesleki zorbalık intihara neden olabilir” "Mesleki zorbalık intihara neden olabilir”

Uyuz hastalığı nasıl anlaşılır?

 Uyuz, ciltte küçük akarların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Ciltte kızarıklık, kabarcık ve kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Kaşıntı geceleri daha da kötüleşir. Bu belirtiler parmak araları, bilek, dirsek, diz, göğüs ve cinsel organ gibi bölgelerde daha çok görülür. Uyuz teşhisi ve tedavisi için doktora gitmek gerekir.

Uyuz hastalığı kuluçka süresi nedir?

 Uyuzun kuluçka süresi, akarların bulaştığı andan itibaren hastalık belirtilerinin görünmeye başladığı zamana kadarki dönemdir. Bu süre genelde 2 ile 6 hafta arasındadır.

Kaynak: Haber Merkezi