Siyasette önde gelen isimlerden biri olan Leyla Zana kimdir kaç yaşında aslen nereli? Leyla Zana hangi partili? İşte ayrıntılar...

Leyla Zana kimdir?

Leyla Zana siyasetçidir. İlkokul eğitimini tamamlamadan ayrılmak zorunda kaldı ve 1975’te, 14 yaşındayken, 21 yaş daha büyük olan kuzeni Mehdi Zana ile evlendi. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, o zamanlar Diyarbakır Belediye Başkanı olan eşi tutuklandı ve 10 yıl hapse mahkum edildi. Leyla Zana, eşi cezaevindeyken okuma yazma öğrendi ve sonrasında eğitimine dışarıdan devam ederek ilkokul, ortaokul ve lise diplomasını aldı. Eğitimine ek olarak siyasi faaliyetlerde de bulundu ve 1987’de İnsan Hakları Derneği’nin Diyarbakır şubesini kurdu.

Malatya Akçadağ'da 3.8 Büyüklüğünde Deprem! Malatya Akçadağ'da 3.8 Büyüklüğünde Deprem!

Leyla Zana Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli Leyla Zana Hangi Partili (2)

1988’de Yeniülke gazetesinde gazetecilik yapmaya başladı. 1991 genel seçimlerinde, Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den Diyarbakır milletvekili olarak parlamentoya girdi. 6 Kasım 1991’de, TBMM’nin 19. Yasama Dönemi yemin töreninde, Kürt ulusal renklerini taşıyan bir bantla Türkçe başladığı yemini Kürtçe bitirince mecliste tepki topladı. 2 Mart 1994’te, ABD’de yaptığı bir konuşma nedeniyle dokunulmazlığı kaldırıldı ve diğer beş milletvekiliyle birlikte tutuklandı. 8 Aralık 1994’te, yasadışı örgüt üyeliği suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1995’te Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü aldı. Uluslararası destek ve AİHM kararıyla yeniden yargılanan Zana, 8 Haziran 2004’te serbest bırakıldı.

Leyla Zana Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli Leyla Zana Hangi Partili (3)

TBMM’nin 24., 25. ve 26. dönemlerinde Diyarbakır ve Ağrı milletvekili olarak görev yaptı. 21 Mart 2007’de Diyarbakır’da yaptığı konuşmalar nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve daha sonra yaptığı dokuz ayrı konuşma nedeniyle 10 yıl hapis cezası aldı. Ancak Yargıtay, eksik savunma yapıldığı gerekçesiyle kararı bozdu ve yerel mahkeme, son yasal düzenlemeleri göz önünde bulundurarak davayı düşürdü.

Leyla Zana hangi partili?

Leyla Zana, 2014 yılından beri Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) 'üyesiydi.  Şu anda DEM Partiye üyedir. Daha önceden kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) bir üyesi olduğu da bilinmektedir; bu parti 2009 yılında faaliyetlerine son vermiştir.

Leyla Zana Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli Leyla Zana Hangi Partili

Leyla Zana kaç yaşında?

1961 doğumlu olan Leyla Zana 63 yaşındadır.

Leyla Zana aslen nereli?

Zana, aslen Diyarbakırlı'dır.

Leyla Zana kürt mü?

Leyla Zana kürt kökenli bir aileden gelmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi