Yüksek Divan Kurulu Şubat ayı olağan toplantısında konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, haziran ayında yapılacak olan başkanlık seçiminde aday olmayacağını açıklarken, Sadettin Saran'da başkan adaylığı için imza toplama işlemine başladı. Peki Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran kimdir? İşte ayrıntılar...

Sadettin Saran kimdir? 

Fenerbahçe'nin yeni başkan adaylığına hazıran Sadettin Saran'ın ne iş yaptığı, servetinin ne olduğu araştırılıyor. Steven Sadettin Saran, Türkiye ve Amerika’da spor ve medya sektöründe faaliyet gösteren bir iş adamıdır. Saran Holding’in sahibi olarak Türkiye’deki televizyonlarda yayınlanan spor karşılaşmalarının çoğunun yayın haklarını kontrol etmektedir. Bir Türk babanın ve bir Amerikalı annenin ilk çocuğu olarak ABD’nin Denver şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda Türkiye’ye taşındı.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne (6)

ABD’ye üniversite okumak için geri döndü. Kentucky Üniversitesi’nde makine mühendisliği bölümünü bitirdi. Üniversitede televizyon yayıncılığına ilgi duydu. Spor yayıncılığında uzmanlaşmış bir Amerikan şirketi olan Entertainment and Sports Programming Network’de çalışma fırsatı buldu. 1990-1995 yılları arasında ABD’nin uzay ve savunma sanayi şirketi Martin Marietta’nın Ankara ofisinde görev yaptı. ESPN’in Türkiye temsilcisi olarak Türkiye’de spor yayıncılığı ve yayın hakları işine girdi. 1995 yılında kendi şirketini kurarak Saran Holding’i oluşturdu.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne (7)

ABD’deki öğrencilik hayatında okulun yüzme takımının kaptanlığını üstlendi ve iki kez en değerli sporcu ödülü aldı. 1984-1985 yıllarında Türkiye yüzme millî takımının kaptanı oldu. 50 metre serbest stil yarışında ve Türkiye 25 yaş üstü masterlar kategorisinde rekor kırdı.

Sadettin Saran, 2004 yılında Almanya’nın Borussia Dortmund futbol kulübünün 4 milyon avroluk hissesini aldı. Alman medyası, Saran’ın BVB’deki payını yüzde 10 seviyesine çıkardığını duyurdu. Saran, 2005 yılında kulüpte yaşanan mâlî kriz nedeniyle Dortmund taraftarlarının tepkisini çekti ve hisselerini elden çıkardı.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne (1)

Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup? Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup?

Saran Holding bünyesinde S Sport, Radyospor, Radyo Müzik, Radyo Trafik gibi medya kuruluşları ile Ajansspor internet sitesi ve tuttur.com bahis sitesi de bulunmaktadır. Sadettin Saran, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 9945 numaralı Yüksek Divan Kurulu üyesidir. Saran, Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetimde futbol şube sorumlusu olarak yer aldı. Ancak Aziz Yıldırım’ın icraatlarına karşı çıktı ve eleştirdiği için başkanla arası açıldı ve yönetimden kural dışı bir şekilde atıldı. Sadettin Saran, Fenerbahçe Spor Kulübü’nden haksız yere ihraç edildiğini iddia ederek dava açtı. Yargıtay, 7 yıl süren davada Sadettin Saran’ın lehine karar verdi.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne

Ali Koç'tan Sadettin Saran açıklaması

Ali Koç divan kurulunda yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Saadettin Saran'a haksızlık yapılıyor. Sayın Saran, benim bir dönem daha devam etmem gerektiğini söyledi. Ben de kendisine devam etmeyi düşünmediğimi söyledim. O yüzden aday olarak çıkmasının iyi olacağını söyledim. Kendisi her görüşmemizde aday olmam halinde çekileceğini söylüyor. Bu son derece mert ve şeffaf yaklaşımdır. Biz İmzayı topla ve seninle bilgileri paylaşım dedik. Başkan adayı olmak isteyenler imza toplamalı ve harekete geçmeli. Verebileceğimiz hukuki olarak her türlü bilgiyi vereceğiz. Tek adayımız şu an Sadettin Saran" 

Epstein Davasındaki Türk Tevfik Arif Kimdir (4)

''Kimseyi desteklemiyoruz''

Kimi destekleyeceğini de söyleyen Ali Koç, "Kimseyi desteklemiyoruz. Adaylar çıksın, bu durum şampiyonluk yarışını etkilemez. Hem şampiyonluğa koşabiliriz, hem de demokrasi şölenimizi yaşatabiliriz. İmza toplandıysa, bizim bilgimiz çerçevesinde ve uygun gördüğümüz süreçte yapılmıştır. Saadettin Saran'a haksızlık etmeyin, bilgimiz vardı"  dedi.

Sadettin Saran'ın serveti ne?

Fenerbahçe başkanlığına aday olduğunu açıklayan Sadettin Saran'ın serveti merak ediliyor. Saran'ın net servetine dair kesin bir bilgi bulunmamakta, ancak medya sektörüne yaptığı yatırımlarla önemli bir gelir elde ettiği tahmin edilmektedir. Ayrıca Saran, Borussia Dortmund’un ortağı olmuş ve İngiltere’nin en üst düzey futbol ligini yayınlama hakkını almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sadettin Saran kaç  yaşında?

1964 doğumlu olan Saran 59 yaşındadır.

Sadettin Saran aslen nereli?

Sadettin Saran aslen Kırıkkaleli'dir.

Sadettin Saran Hülya Avşar'ı neden terk etti?

Sadettin Saran, Hülya Avşar ile ilişkisini bitirme sebebini açıkça belirtmedi.  Ancak iş insanının hayatını kaleme aldığı ‘İçimdeki Dağ’ kitabında ilişkilerine dair yazdığı ‘Bazı ilişkilerim günlerce magazin basınını meşgul etti, bazısı duyulmadı bile. Bana özel kalsın isterdim. Duygularımı, yorumlar altında yaşamak yorucuydu’ satırları, pişmanlık olarak yorumlandı. Hülya Avşar ise eski sevgilisine ‘Ben yaşadığım hiçbir şeyden pişman değilim’ karşılığını verdi.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne (5)

Sadettin Saran Türkiye'nin kaçıncı zengini?

Sadettin Saran’ın ne kadar zengin olduğu kesin olarak bilinmiyor. Fakat 2020’de Türkiye’nin en zengin 100 ailesi arasına giremediği ortaya çıkmıştır. Bu listedeki en az servetin 500 milyon dolar civarında olduğu düşünülmektedir4 O halde, Sadettin Saran’ın Türkiye’nin en zengin 100 kişisi arasında olmadığı ifade edilebilir. Belki de Sadettin Saran Türkiye’nin en zengin 101. veya 102. kişisidir.

Sadettin Saran alevi mi?

Sadettin Saran'ın alevi olup olmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Sadettin Saran'ın babası nereli?

Sadettin Saran’ın babası olan Özbek Saran, 12 Nisan 1935’te Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde dünyaya gelmiştir. Petrol yüksek mühendisliği, devlet bakanlığı müşavirliği, TPAO yönetim kurulu üyeliği ve Saran Group’un kuruculuğu gibi görevlerde bulunmuştur. Özbek Saran, 84 yaşındayken 27 Ocak 2022’de vefat etmiştir.

Fenerbahçe'nin Yeni Başkan Adayı Sadettin Saran Kimdir Ne Iş Yapıyor Serveti Ne (4)

Sadettin Saran evli mi?

 Sadettin Saran, üç kez evlendi ve son evliliğini 2017’de bitirdi. Fenerbahçe’de yönetici olduktan sonra magazin gündemine giren Saran, dört yıl boyunca Hülya Avşar’la sevgiliydi. En son, Emina Jahoviç’le çıktığı iddia edilen haberler ve fotoğraflar magazin basınında yer aldı. Şuan da evli değil bekardır.

Kaynak: Haber Merkezi