Son günlerde çok fazla gündeme gelen Corendon Airlines hakkında internet mecralarında bir çok soru soruluyor. Bu sorulara sizler için cevap vermeye çalıştık. İşte Corendon Airlines kimin sahibi kimdir? Corendon Airlines kaç uçağı var? Gibi soruların cevaplarına haberimiz içerisinde ulaşabilirsiniz.

TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı" TÜRK-İŞ: "Açlık sınırı Eylül ayında 13 bin 334 liraya çıktı"

Corendon Airlines kimin sahibi kimdir?

Corendon, Hollanda merkezli bir turizm grubudur ve Corendon Airlines adında bir havayolu şirketine sahiptir. Corendon Airlines, Corendon Turizm Grubu’nun bir parçası olarak faaliyet gösteren Türk kayıtlı bir havayolu şirketidir. Corendon Turizm Grubu, Hollanda ve Belçika’da tur operatörleri; Avrupa, Türkiye ve Karayipler’de otel zinciri ve incoming hizmeti sunan bir şirketi de bünyesinde barındırmaktadır.

Corendon Airlines, 2004 yılında Türkiye’de kurulan ve 2005 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Amsterdam’a ilk ticari uçuşunu yapan bir havayolu şirketidir. Corendon Airlines, 2011 yılında Corendon Dutch Airlines adında Hollanda merkezli bir kardeş şirket ve 2017 yılında Corendon Airlines Europe adında Malta merkezli bir kardeş şirket daha kurmuştur.

Corendon Airlines, IATA üyeliğinin yanı sıra AOC, IOSA, JAR-OPS 1, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 27001, JAR 145 ve Engelsiz Havayolu gibi çeşitli sertifikalara sahip bir havayolu şirketidir. 2014 yılında Almanya’dan Antalya’ya ilk uçuşunu gerçekleştiren Corendon Airlines, sektörün önde gelen tur operatörleri ile iş ortaklığı yaparak her yıl koltuk kapasitesini artırmış ve başarılı bir performans göstermiştir.

Corendon Airlines, Türkiye’den biri olmak üzere üç farklı ülkede faaliyet gösteren bir hava yolu şirketidir. Yıllık ortalama 6 milyon turist taşıyan şirket, Türkiye’ye en çok ziyaretçi getiren havayolları arasındadır. Şirket, Hollanda, Belçika, İskandinav ülkeleri ve Almanya gibi pazarlarda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak için operasyon ağını ve reklam çalışmalarını sürekli geliştirmektedir.

Corendon Airlines, farklı ülkelerdeki 40’tan fazla ülkede 145 havalimanına uçuş gerçekleştiren bir havayolu şirketidir. Tam charter, bölünmüş charter, alt charter ve ıslak kiralama operasyonları yapan şirket, Hollanda, Belçika, Almanya, İsviçre, Avusturya, İspanya, İskandinav ülkeleri, Finlandiya, İtalya, Fransa, Çekya, Romanya, Polonya, İsrail ve Mısır gibi ülkelere uçuşlar düzenlemektedir.

Şirketin Türkiye’de Antalya, İzmir, Trabzon ve Kayseri olmak üzere dört operasyon merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Almanya’da Hannover, Köln, Münster ve Nürnberg havalimanlarında da uçakları bulunan şirket, 2021 yılında Düsseldorf ve Basel havalimanlarını da operasyon ağına dahil edecektir.

Corendon Airlines, Avrupa’dan Türkiye’ye ve diğer popüler tatil bölgelerine (İspanya, İtalya, Yunanistan ve Mısır) uçuşlar sağlamaktadır. Bunun yanında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden Avrupa’ya direkt uçuşlar da gerçekleştirmektedir.

Corendon Airlines kaç uçağı var?

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Yıldıray Karaer’in yürüttüğü Corendon Airlines’ın filosunda 14'ü Türkiye; 3'ü Hollanda, 6'sı Malta tescilli olmak üzere 23 adet Boeing 737-800 bulunmaktadır. 

AirlineRatings.com isimli havacılık sitesi, dünyadaki havayollarını emniyet ve ürün kalitesi açısından derecelendiriyor. Bu sitede 2016 yılında yapılan bir araştırmada, Corendon Havayolları 7 yıldız gibi en yüksek puanı almayı başardı. Bu puan, dünyadaki 448 havayolundan sadece 137 tanesinin ulaşabildiği bir emniyet seviyesini gösteriyor.

Kaynak: Enes Kocatürk