Ukrayna’nın Çernivtsi kentinden gelen heyet, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’i ziyaret etti. Ziyarette, barış ve demokrasi mücadelesine dikkat çekildi. Heyette, Çernivtsi Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Lesyuk, Kent Konseyi Başkanı Maryna Kyryliuk, Ukrayna-Türkiye İlişkileri Danışmanı Tetiana Dutkevych ve Ukrayna Konsolosluğu Danışmanı Uğur Semih Akdemir yer aldı.

DEMOKRASİ HER ŞEYİ ÇÖZER

Efes Selçuk’ta tarım buluşması: dayanıklı kent için ortak çözümler Efes Selçuk’ta tarım buluşması: dayanıklı kent için ortak çözümler

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Ukrayna heyetinin yapmış olduğu ziyaretten memnun olduklarını ifade ederek, “Biz savaşlardan arınmış barış dolu bir dünyayı savunuyoruz. Bu çağda kaynakları paylaşmak için savaşlara gerek yok. Sorunları zamana yayarak da çözebilirsiniz. Önemli olan adil ve paylaşımcı olabilmek. Demokrasi her şeyi çözer. Demokrasi kültürünün dünyanın her köşesinde güçlendirmeliyiz. Çevremiz, çocuklarımız, insanlarımız ve geleceğimiz için birlikte hareket etmeliyiz. Bu konuların ülkesi olmaz. Narlıdere’yi ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyor, başta komşularımız olmak üzere dünyamızın her köşesinde barış ikliminin hüküm sürmesini diliyoruz” dedi.

Çernivtsi Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Lesyuk ise, Ukrayna'da ve kentlerinde savaş sonrası  çok ciddi bir göç aldığını ifade ederek, “Biz bu durumdan daha da güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz. Çhernivtsi, daha önce Almanya'nın üç kentiyle kardeş oldu.  Türkiye'de de her türlü kardeşlik çalışmalarına açığız. Sporda, kültürde, ekonomide birlikte hareket edebiliriz. Türkiye'nin desteğini zaten her zaman yanımızda hissediyoruz” dedi.

Ziyarette, Kıyı Ege Belediyeler Birlik Sekreteri Hurşit Akdemir ve Narlıdere Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay da vardı. Heyet, işbirliği olanakları üzerine fikir paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi