İzmir Bergama’da Agrobay Seracılık’ta çalışırken Tarım İşçileri Sendikası’nda (Tarım-Sen) örgütlendikleri için işten çıkarılan 39 işçi, Bergama’dan başlayan Ankara yürüyüşleri için Akhisar’da bir basın açıklaması yaptı.

Bergama’dan Ankara’ya Hakları Için Yola Çıkan Işçiler Akhisar’d (2)

Akhisar’dan Eğitim-Sen, Emekli-Sen, Akhisar Kadın Derneği, Mimarlar Odası, Akhisar Çevre Derneği, CHP Akhisar İlçe Örgütü, Sol Parti, Emeğin Partisi, Sağlık emekçileri Sendikası, 8 Mart Kadın Derneği, Cem Evi, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Saadet Partisi Akhisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Çelik ve Demokrasi Güçleri katıldı.

Bergama’dan Ankara’ya Hakları Için Yola Çıkan Işçiler Akhisar’d (3)Bugün saat 12.30’da Akhisar’a giriş yapan işçiler Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi girişinde Akhisarlı destekçileri ile birlikte Öğretmen Evi önüne kadar pankartlar eşliğinde yürüyüş yaptı.

Ardından Öğretmenevi önünde toplanan kalabalık burada basın açıklaması yaptı. Eylemde olan işçilerden Şehriban Kapaklıkaya, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ile yaptıkları görüşmeyi anlattı. Kapaklıkaya, şunları söyledi:

“7 aydır mücadele veriyoruz, yürüyüşümüzü yapıyoruz ama hiçbir yerden bir yanıt çıkmıyor. Çalışma Genel Müdürlüğü’ne gittik, bize randevu vermişti ama birkaç dakika dinlemeye gerek görmedi sekreterine yönlendirdi.

O da bizi dinlemedi bile. Hiç olumlu cevap alamadık. Konuştum, ‘Biz buraya geldik eli boş dönmeyelim. Emeğimiz için geldik sadaka için gelmedik.

Neden kimse sahip çıkmıyor. Emeğimize sahip çıkın’ dediğimde bana söylediği söz, ‘cebimden mi çıkarıp veriyim’ oldu. Ben sadaka dilenmeye gelmedim. Hakkımı almaya geldim. Sadaka dilenecek olsaydım orada dilenirdim.

Yazık değil mi günah değil mi? diye sordum."

Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz, Agrobay işçileri adına yaptığı açıklamada büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 500 işçinin çalıştığı Agrobay seracılıkta büyük hak gasplarının yaşandığına dikkati çekerek “Maaş ve tazminat hakları verilmeyen işçiler, direnişlerinin 210’uncu gününde seslerini duyurmak için Ankara’ya yürüme kararı aldı.

Akhisar'da ATV ile kamyon çarpıştı: 1 ölü Akhisar'da ATV ile kamyon çarpıştı: 1 ölü

Tarım işçisi kadınlar yağmur çamur demeden bu kışta neden yürüyor? Agrobay serasında kadın işçilere ağır işler yaptırılıyor. Seralar jeotermal enerjiyle ısıtılıyor.

Bu yüzden bazı zamanlar çalışma ortamında sıcaklık 60 dereceye kadar çıkabiliyor. İşçiler yoğun tarım kimyasallarına maruz kalıyor. Koruyucu ekipmanlar yetersiz ya da verilmiyor. Ağır kimyasallar nedeniyle tırnakları ve ellerinde yaralar oluşuyor” dedi.

Agrobay işçilerinin isteklerine yer veren Umut Kocagöz, "İşten atılan işçiler işe geri alınsın. İşçilerin haksız yere damgalandıkları Kod-46 değiştirilsin.

Maaşları düzenli yatırılsın. Kaliteli koruyucu ekipmanlar verilsin. Sıcaklarda soğuk su verilsin, tuvalet izinleri verilsin. Mobbing ortadan kaldırılsın. Servis koşulları iyileştirilsin. Promosyon hakkı tanınsın" dedi.

Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz, "Seçimden sonrası bekleyecek halimiz yok. 210 gün oldu ve işçiler ne maaşlarını ne de tazminatlarını aldı. Bu ülkede Çalışma Bakanlığı nerede? Çözmüyorsa biz Ankara'ya geleceğiz ve bakanlığın önünde direneceğiz" ifadelerini kullandı.

18 yıldır Agrobay’da çalıştığını belirten 61 yaşındaki Naime Tekkahraman da “Agrobay hakkımızı versin” dedi.

Yapılan basın açıklaması ardından işçiler Akhisar’dan Salihli’ye hareket etti.

Kaynak: Pınar Gezici-Hatice Zeybek