Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden biri olan Azad Kuşu, 1972 yılında vizyona girdiğinde büyük bir ilgi görmüştü. Film, oğlunu iyileştirmek için zengin bir adama evlatlık veren Melek ile, onunla aşk yaşayan Hakan arasındaki dramatik ve romantik hikayeyi anlatıyordu.Peki Azad kuşu filminin konusu nedir?Azad kuşu film oyuncuları kim?

Azad kuşu filminin konusu nedir

Genç ve güzel bir kadın olan Melek (Hülya Koçyiğit), bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başlar. Oğlu Tayfun ile birlikte mütevazı bir yaşam sürdüren Melek, oğlunun amansız hastalığını öğrenince adeta yıkılır. 

Tayfun'un iyileşmesi Avrupa'da ameliyat olmasına bağlıdır. Ancak Melek, ameliyat için gerekli olan parayı ne kadar çabalasa da yeterli parayı bulamaz. Melek çağresizlik içerisinde oğlunun iyileşmesi için her şeyi göze alır. 

Melek çağresizlik içinde kıvranırken  o sırada zengin bir iş adamı olan Hakan (Tarık Akan) çıkar. Melek ile Hakan'nın yolları bu şekilde kesişir ve arasında bir aşk doğmasına neden olur. Tayfun'u Hakan'a evlatlık vermeyi düşünen Melek, bu durumun gerçekleşmesi için elinden geleni yapar ve sonunda Tayfun'u evlatlık olarak almasını sağlar. 

Azad kuşu film oyuncuları kimlerdir?

Birbirinden güçlü oyuncuların bir araya geldiği bu filmin oyuncu kadrosu ise şu şekildedir:

Tarık Akan: Filmin başrol oyuncularından biri olan Tarık Akan (Hakan) karakterini canlandırmıştır. Hakan, Melek’e (Hülya Koçyiğit) aşık olan hem zengin hem de yakışıklı bir iş adamıdır. Türk sinemasının en ünlü ve en sevilen oyuncularından biri olan Tarık Akan, Yeşilçam’ın altın çağında birçok filmde oynamıştır.

Hülya Koçyiğit: Filmin kadın başrolünde ise Hülya Koçyiğit (Melek) karakterine hayat vermiştir.Hülya Koçyiğit Melek, oğlunu iyileştirmek için zengin bir adama evlatlık veren bir fabrika işçisidir. Hülya Koçyiğit, Türk sinemasının en önemli ve başarılı oyuncularından biri olmuştur. Güzel oyuncu Yeşilçam’ın en çok izlenen filmlerinde de rol almıştır.

Şükriye Atav: Filmin kötü kadını (Leyla) karakterini canlandıran Şükriye Atav, Hakan’ın eski sevgilisi ve Melek’in de rakibidir. Şükriye Atav, Türk sinemasının en tanınmış ve en yetenekli oyuncularından biridir. Birçok filmde farklı karakterleri başarıyla üstlenmiş yeşilçamın vazgeçilmez oyuncularından biri olmuştur.

Ömer Dönmez: Filmde kötü adam rolüyle Cemal karakterini canlandıran Ömer Dönmez, Melek’in oğlunu evlatlık alan ve ona kötü davranan zengin bir adamdır. Ömer Dönmez, Türk sinemasının karakteristik oyuncularından biridir. Usta oyuncu Ömer Dönmez' de Azad kuşu filminde rol alan diğer  oyuncular gibi birçok filmde oynamış Türk sinemasında aranan oyuncu olmuştur.

Yıldırım Önal: Filmin yardımcı erkek oyuncusu olan Murat karakterini Yıldırım Önal canlandırmıştır. Murat, Hakan’ın hem en iyi arkadaşı hemde  iş ortağıdır. Yıldırım Önal, Türk sinemasının en sempatik oyuncularından biridir. Başarılı oyuncu birçok filmde oynamış komik ve sevimli rolleriyle izleyiciye kendini sevdirmiştir.

Ömercik:

Orhan Elmas:

Altın Kafes Zeynep gerçekte kim? Şifanur Gül aslen nereli? Kaç yaşında? Sevgilisi kim? Zeynep Özcan gerçekteki adı ne Altın Kafes Zeynep gerçekte kim? Şifanur Gül aslen nereli? Kaç yaşında? Sevgilisi kim? Zeynep Özcan gerçekteki adı ne

Handan Adalı:

Muammer Gözalan:

Muzaffer Yenen:

Kubilay Hakan:

Nazan Berk:

Sıdıka Duruer:

Tanju Şarman:

Ali Demir:

Gibi usta oyuncular Azad Kuşu filmimin kadrosunda ter almıştır.

Azad Kuşu filmi nerede çekildi?

Türk sinemasının sevilen filmlerinden biri olan Azad kuşu 1972 yılında çekilmiştir. Azad Kuşu filmi, 75 dakikalık  dram filmidir. Filmin konusu ise, oğlunu iyileştirmek için zengin bir adama evlatlık veren fabrika işçisi olan Melek ve  onunla aşk yaşayan Hakan'ın hikayesini anlatır. 

Filmin yönetmen koltuğunda Orhan Elmas olup senaristi Vural Pakel'dir.Filmin yapımcıları  Vural Pakel ve Enver Özer’dir.

Filmin başrollerinde Tarık Akan, Hülya Koçyiğit, Şükriye Atav, Ömer Dönmez ve Yıldırım Önal  gibi güçlü oyuncu kadrosu yer almıştır. Filmin müziğini ise Hüseyin Altın tarafından bestelenmiştir.

Peki Azad Kuşu filmi nerede çekildi? İşte bu sorunun cevabı film içerisindeki görüntülerden yola çıkarak filmin konusu gereği İstanbul ve İngiltere’de çekildiği tahmin edilmektedir. Filmin afişinde yer alan İstanbul  silüeti açıkca görülmektedir.

Filmin bir sahnesinde ise Hakan’ın evinin önünde Londra’da bulunan Big Ben saat kulesi de görülmektedir.Bu da filmin çekim yerinin hem İstanbul hem de İngiltere olduğunu kanıtlayabilir.

Kaynak: Hatice Zeybek