2008 yılında vizyona girdiğinde büyük bir ilgi gören Akıllı Ol (Get Smart) filmi televizyonda yayınlanacak. Film hakkında merak edilen soruların başında gelen konusu ve oyuncularına sizler için yanıt aradık. İşte detaylar...

Akıllı Ol (Get Smart) filminin konusu nedir?

Çok gizli bir Amerikan istihbarat teşkilatı olan CONTROL'de analist olarak çalışan Maxwell Smart, saha ajanı olmak için can atmaktadır ancak analitik becerilerine değer veren Şef tarafından engellenir.

CONTROL ajanlarının kimliklerini de ele geçiren terör örgütü KAOS tarafından merkezlerinin bombalanmasının ardından Smart, Ajan 86'ya terfi eder ve estetik ameliyat geçirdikten sonra KAOS tarafından tanınmayan ve yeterliliğinden şüphe duyulan Ajan 99 ile eşleştirilir.

Nuri Alço'nun sağlık durumu nasıl? Nuri Alço'nun sağlık durumu nasıl?

Max şüphelilerin izini Moskova'ya kadar sürer, ancak oraya giden ticari bir uçaktayken, ayakkabısını temizleme girişimini bomba girişimi sanan Hava Mareşali tarafından tutuklanır. Banyoda gözaltına alınan Max, mini bir tatar yayı içeren özel bir İsviçre çakısıyla bağlarını koparmayı başarır.

Ancak, oklardan biri "fırlatma" düğmesine isabet eder ve Max yere çakılır. Ajan 99 bir paraşütle peşinden atlar ve onu kurtarır, ancak bir KAOS suikastçısı tarafından takip edilir, bir öpücükle dikkatini dağıtır ve suikastçı bir ahıra çarparken paraşütü etkinleştirmesini sağlar.

Bir parti sırasında KAOS'un baş bomba yapımcısı Ladislas Krstic'in malikanesine gelen Max ve 99, ofisine sızar ve nükleer malzemenin izini Moskova'da bir fırın kılığına girmiş KAOS nükleer silah fabrikasına kadar sürer.

Akıllı Ol (Get Smart) Filminin Konusu Nedir Akıllı Ol (Get Smart) Oyuncuları Kimler Ve Film Nerede Çekildi 1

Krstic ve adamları tarafından yakalanırlar, ancak kaçmadan önce onları ortadan kaldırmayı başarırlar. Fırında Max, KAOS patronu Siegfried ve ikinci adamı Shtarker ile karşılaşır ve her ikisi de onu ve 99'u ifşa eder. Smart kaçmayı başarır ve fabrikayı yok eder, ancak o ve Ajan 99 uçaktaki suikastçı ile karşı karşıya gelir.

Smart onu araştırmalarından Dalip olarak tanır ve başarısız evliliği konusunda ona tavsiyelerde bulunarak Dalip'i onları bırakmaya teşvik eder. Ajan 23 fabrikanın temizlenmesini gözlemlemek üzere gönderilir, ancak KAOS silahları önceden gizlice dışarı çıkardığı için kanıt bulamaz.

Smart önemli keşifleri sırasında yalnız olduğu için KONTROL onun çift taraflı bir ajan olduğuna inanır. Smart'a karşı hisler besleyen Ajan 99, tam da çift taraflı ajan olduğundan şüphelendiği anda onu gözaltına alır.

Siegfried, Shtarker'a Los Angeles'ta Birleşik Devletler Başkanı oradayken bir nükleer bomba patlatmayı planladığını açıklar. Siegfried ABD hükümetiyle temasa geçer ve 200 milyar dolar verilmezse nükleer silah patlatıcı kodlarını düşman ülkelere vermekle tehdit eder. Ancak Şef hariç herkes tarafından görmezden gelinir.

Bir KONTROL nezarethanesinde tutulan Max, Dalip'ten American Top 40 aracılığıyla Siegfried'in planını haber veren şifreli bir uyarı alır. Kaçar ve Los Angeles'a vararak Şef, Ajan 99 ve 23 ile yeniden bir araya gelir ve onları çifte ajan olmadığına ikna eder.

Başkan Walt Disney Konser Salonu'na vardığında Siegfried, Shtarker ve Dalip bombayı oraya yerleştirir. Max'in Geiger sayacı donanımlı saati üzerinde radyasyon izleri tespit edince Ajan 23'ün çifte ajan olduğu ortaya çıkar. Ajan 23 99'u rehin alır ve kaçar.

Bir kovalamacanın ardından Max onu kurtarır, ancak boğuşma sırasında araba ateşe verilir ve demiryolu raylarına itilir. Max, Ajan 23'ün dikkatini dağıtmak için onu öper. Bir yük treniyle çarpışmadan önce hem kendisi hem de 99 araçtan fırlar ve Ajan 23 ölür.

Ajan 23'ün nükleer futbol topunu analiz eden Max, Beethoven'ın "Neşeye Övgü "sünün son notasının bombayı tetikleyeceğini fark eder. Konser salonuna koşan Smart, son notadan hemen önce orkestra şefine saldırarak herkesi kurtarır.

Planının başarısız olduğunu anlayınca dehşete kapılan Siegfried, Dalip'in karısına hakaret eder ve Dalip tarafından Shtarker'ın sevincine nehre atılır.

Max resmi olarak casusluğa kabul edilir ve KONTROL karargâhında onurlandırılır, Ajan 99 ona bir köpek yavrusu verir. Oradan ayrıldıktan sonra Max sıkışan bir kapıyı tamir etmeye çalışır ancak sürgülü kapıların arasına sıkışır ve bir dartla vurulduktan sonra acı içinde feryat eder.

Akıllı Ol (Get Smart) Filminin Konusu Nedir Akıllı Ol (Get Smart) Oyuncuları Kimler Ve Film Nerede Çekildi 2

Akıllı Ol (Get Smart) filminin oyuncuları kimlerdir?

Birçok Hollywood yıldızını bünyesinde barındıran Akıllı Ol filminin oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor;

 • Maxwell Smart rolünde Steve Carell
 • Ajan 99 rolünde Anne Hathaway
 • Ajan 23 rolünde Dwayne Johnson
 • Şef rolünde Alan Arkin
 • Siegfried rolünde Terence Stamp
 • Ajan 91 rolünde Terry Crews
 • Larabee rolünde David Koechner
 • Başkan rolünde James Caan
 • Bruce rolünde Masi Oka
 • Lloyd rolünde Nate Torrence
 • Shtarker rolünde Ken Davitian
 • Ladislas Krstic rolünde David S. Lee
 • Dalip Singh, Dalip rolünde
 • Geoff Pierson Başkan Yardımcısı
 • Ajan 13 rolünde Bill Murray
 • Patrick Warburton, Hymie rolünde
 • Ajan 38 rolünde John Farley
 • CIA Ajanı olarak Larry Miller
 • CIA Ajanı rolünde Kevin Nealon
 • General rolünde Blake Clark
 • Tate rolünde Cedric Yarbrough
 • Havayolu Yolcusu rolünde Danielle Bisutti
 • Gizli Servis Komutanı rolünde Stephen Dunham

Akıllı Ol (Get Smart) Filminin Konusu Nedir Akıllı Ol (Get Smart) Oyuncuları Kimler Ve Film Nerede Çekildi 3

Akıllı Ol (Get Smart) filmi nerede ve ne zaman çekildi?

Get Smart, Peter Segal tarafından yönetilen, Tom J. Astle ve Matt Ember tarafından yazılan ve orijinal dizinin de yapımcısı olan Leonard B. Stern tarafından üretilen 2008 yapımı bir Amerikan casus aksiyon komedi filmidir. Film, Mel Brooks ve Buck Henry'nin aynı adlı televizyon dizisine dayanıyor.

Filmin başrollerinde Steve Carell, Anne Hathaway, Dwayne Johnson ve Alan Arkin yer alırken, yardımcı rollerde Terence Stamp ve James Caan var. Orijinal dizide Siegfried'i canlandıran Bernie Kopell de filmde yer aldı.

Film, gerçek bir saha ajanı ve daha iyi bir casus olmayı hayal eden Maxwell Smart (Carell) adlı bir analisti merkezine alıyor. Film 20 Haziran 2008'de Kuzey Amerika'da gösterime girdi. Filmin çekimleri Amerika'da gerçekleştirildi.

Get Smart eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ancak ticari bir başarı elde ederek 80 milyon dolarlık bütçeyle 230 milyon dolar kazandı.

Filmin müzikleri, daha önce Armageddon, Enemy of the State ve Deep Blue Sea gibi filmlerin müziklerini yapmış olan eski Yes gitaristi Trevor Rabin tarafından bestelendi.

Son olarak birde Akıllı Ol filminin fragramına bir göz atalım...

Kaynak: Hatice Zeybek