Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi Cumhuriyet’in 100. yılında tüm Türkiye’ye 1 Milyon yerel tohum dağıtacak. Türkiye’nin en donanımlı ve kapsamlı yerel tohum merkezini kuran, bugüne kadar tüm Türkiye’ye 18 Milyon yerel tohum dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı için dikimi yapılan ürünlerden elde ettiği tohumların kurutulması ve kontrol işlemlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet’in 100. yılında 1 Milyon tohum dağıtmayı hedefliyor.

Büyükşehir Cumhuriyet’in 100.Yılında 1 Milyon Yerel Tohum Dağıtacak (2)

“Yerel Tohum Ulusal Güç” anlayışı ile Ata Tohumları Cumhuriyet’in 100.Yılında Tüm Türkiye’ye dağıtılacak

“Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Cumhuriyet’in 93. yılında 29 Ekim 2016 yılında kurulan Yerel Tohum Merkezi’nde 976 ata tohumunu envanterine alan ve bu tohumların dikimini yaparak vatandaşlara ulaştıran Muğla Büyükşehir Belediyesi 2024 yılında dağıtımını yapacağı 120 ata tohumunun kurutulmasına, kontrollerine başladı. Yerel Tohum Merkezi’nde daha önce dikimi yapılan ata tohumlarından elde edilen ürünlerin tohumları çıkartılarak kurumaya bırakılıyor.

Büyükşehir Cumhuriyet’in 100.Yılında 1 Milyon Yerel Tohum Dağıtacak (3)

Kurutulan ata tohumları Yerel Tohum Merkezi bünyesinde kurulan Tohum Test
Laboratuvarında test edilerek sağlıklı olup olmadığı anlaşılıyor ve vatandaşlara dağıtım için hazırlanıyor.
Başkan Gürün; “Cumhuriyetimizin 100.yılında 1 Milyon yerel tohumu tüm Türkiye’de toprakla buluşturacağız”
Muğla’nın turizm, kültür ve çok önemli bir tarım kenti olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’nde
üretilip kontrolleri yapılan yerel tohumların tüm Anadolu topraklarında üreticilerle buluşacağını belirtti. Başkan Gürün; “Milli ekonominin temeli tarım, üreten köylü milletin efendisidir diyen büyük bir öndere sahibiz. Bizlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giderek Cumhuriyet’imizin 93.yılında Muğla’mızda yerel tohum merkezimizi kurmuştuk. Cumhuriyet’imizin 100.yılında kurduğumuz Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezimizde üretip kontrollerini yaptığımız 1 milyon yerel tohumu tüm Türkiye’ye dağıtacağız. Muğla’mızın verimli topraklarında ürettiğimiz yerel tohumlar bereketli Anadolu topraklarında üreten köylümüzle buluşacak” dedi.

Büyükşehir'den büyük avantaj: tarımsal destek üreticinin yüzünü güldürüyor Büyükşehir'den büyük avantaj: tarımsal destek üreticinin yüzünü güldürüyor

Büyükşehir Cumhuriyet’in 100.Yılında 1 Milyon Yerel Tohum Dağıtacak (4)

Kaynak: Haber Merkezi