AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, başta emekli çay üreticileri olmak üzere Türkiye genelinde Ziraat Odalarına kayıtlı olan emekli çiftçilerin 5 bin TL ikramiyeden faydalanabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Gelin haberin detaylarını bir inceleyelim...

Ziraat Odasına kayıtlı çiftçiler emekli ikramiyesi alamayacak mı?

Tarım sektörünün önemli bir kısmını oluşturan ve Ziraat Odalarına kayıtlı olan emekli çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ikramiyeyi alamayacak. AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ın Ziraat Odalarına kayıtlı emekli çiftçilerin ikramiyeden faydalanabilmesi için düzenleme yapılması yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü öğrenildi.

Ziraat Odasına kayıtlı çiftçiler emekli ikramiyesi alamayacak mı (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL ödeneceğini açıklamış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan çalışmalarda sona gelindiğini ve ödemelerin 15 Kasım'ı geçmeyeceğini ifade etmişti. Türkiye genelinde üretimde bulunan emekli çiftçilerin gelir elde ettiği dolayısıyla çalışan kapsamında tutulduğu ve 5 bin TL ikramiyeden faydalanamayacakları öğrenildi. Buna göre başta emekli çay üreticileri olmak üzere Türkiye genelinde Ziraat Odasına kayıtlı olup çiftçilik yapan emekli üreticiler de 5 Bin TL ikramiyeyi alamayacak.

Kahramanmaraş'ta korku dolu anlar | 15 dakikada 3 deprem birden meydana geldi Kahramanmaraş'ta korku dolu anlar | 15 dakikada 3 deprem birden meydana geldi

Emekli çiftçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 5 Bin TL ikramiyeyi alabilmesi için AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar’ın geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile görüşerek yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi için düzenleme yapılmasını talep ettiği öğrenildi.

Ziraat Odasına kayıtlı çiftçiler emekli ikramiyesi alamayacak mı (2)

İl Başkanı Ayar’ın ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konu hakkında görüştüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a düzenleme yapılmaması halinde emekli çiftçilerin mağdur olacağı yönünde bilgi aktardığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışmayan emeklilere bir kereye mahsus ödenecek 5 bin TL’de düzenlemeye gidilmesi talimatı vermesi ve emekli çiftçilerin de bu haktan faydalanabilmesinin önünün açılması bekleniyor. Ancak bu durumda dahi düzenlemenin 15 Kasım’a kadar yetişmesi zor gözüküyor.

Çalışan Emekliler de yararlanamayacak

Kabine toplantısı ardından konuşan Erdoğan, emekli ikramiyesi kimlere verilecek açıkladı. Erdoğan, emekli ikramiyesinin çalışmaya devam eden emeklilere verilmeyeceğini açıkladı.

“Emekli olup, fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Bu ödemeler Kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum.”

Peki 5000 TL ikramiyeden kimler faydalanacak?

Toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen ikramiyeden, yalnızca çalışmayan emekliler faydalanacak.

Ziraat Odasına kayıtlı çiftçiler emekli ikramiyesi alamayacak mı (4)

Dul ve yetim maaşı ve yaşlılık parası alanlara ikramiye var mı?

İş göremezlik geliri alanlar, ölüm ve yetim aylığı alanlar, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü yüzde 50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahipleri, yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlar 5 bin liralık ikramiyeden yararlanacak ancak hisseleri oranında ikramiye yatırılacak.

Ziraat Odasına kayıtlı çiftçiler emekli ikramiyesi alamayacak mı (3)

5000 TL ikramiye ödemesi tarihleri ne zaman?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçtiğimiz günlerde emeklilere 5 bin lira verilmesine yönelik düzenleme kabul edildi.

Emeklilere Bir Defaya Mahsus 5 bin lira Ödeme Düzenlemesi' önergesi görüşülerek, torba yasaya eklenmesine karar verildi.

İkramiyeler 15 Kasım öncesi hesaplara yatırılacak.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek