“Uğur böcekleri normalde açık havada yaşadıkları ve bitki zararlılarıyla beslendikleri için faydalı sayılırlar. Bu böcekler böcek ilacı (pestisit) ihtiyacını azaltmada oldukça faydalı olmuş ve birçok hastalığa sebep olan, yaprak bitleri, akarlar ve kabuklu bitler taşıyan sert ağaçlı ormanları rahatlatmıştır. Uğur böceği eve gelmesi ne anlama gelir? Uğur böceği neye işarettir? Gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık...

Uğur böceği eve gelmesi ne anlama gelir? 

Uğur Böceğinin eve gelmesi normal bir şeydir. Ülkemizde ve bir çok toplum içerisinde şans getirdiğine inanılır. Fakat bunların hepsi birer batıl inançtır.

Uğur böceği neye işarettir?

Uğur Böceği, yaşamları sadece 2 yada 3 yıl olan ve genel olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkan bir böcek türüdür. Uğur böcekleri tarlalarda bitkilere zarar veren böcekler ile beslenirler. Bu sebeple besin zincirine katkıları oldukça önemlidir.

Uğur böceği eve gelmesi ne anlama gelir Uğur böceği neye işarettir (2)

Uğurlu olarak kabul edilmelerindeki en büyük sebep tarlalara zarar veren canlıları yedikleri içindir. Anlatılan bir hikayeye göre; Avrupalı çiftçilerin tarlalarını bir gün zararlı böcekler istila eder. Çiftçiler bu zararın önüne geçmek için Meryem Ana'ya sürekli dua ederler. Çiftçilerin duası kabul olur ve bu böcekleri yiyen uğur böcekleri ortaya çıkar. Bu olayın sonucunda bu böceklere hanım böceği veya uğur böceği adı verilmiştir.

Uğur böceği eve gelmesi ne anlama gelir Uğur böceği neye işarettir (1)

1900 yıllarında Kuzey Amerika'da tarlalar bazı tür böcekler tarafından istila edilmiştir. Bunun üzerine Avrupa'dan ülkeye uğur böcekleri getirilmiştir ve tarlalar verimine tekrar kavuşmuştur. İngiltere'de var olan bir inanışa göre uğur böceği görmek o yıl verimin çok olacağına işarettir. İsviçre'de ise bir kızın eline uğur böceği konması ile o kızın yıl içerisinde evleneceğini inanılır.

Görüldüğü gibi uğur böceği bir çok toplumda konduğu yere uğur getirileceğine inanılan bir böcektir. Ülkemizde de bu inanış oldukça fazladır. Fakat bu düşünceler batıl bir inanıştır.

Rüyada uğur böceği görmenin anlamı nedir?

Rüyada uğur böceği görmek, rüya sahibinin hayırlı bir işe başlayacağına işaret eder. Aynı zamanda bu rüya, yakında çok müjdeli bir haber alacağınıza işaret eder. Yakında birinin evlilik haberini duyabilirsiniz. Aynı zamanda rüya sahibi, hayırlı bir evlat sahibi olabilir. Bu rüya, mutlu bir haber alacağınıza işaret eder.

Uğur böceğinin faydaları neler?

“İnsan için yararlı böceklerden biridir. Uğur böceğinin larvaları ve yetişkinleri, yaprak bitlerini ve koşniller gibi zararlı böcekleri büyük oranda yedikleri için biyolojik mücadelede kullanılır.

Ozan Zeybek kimdir? Ozan Zeybek Fenerbahçe hakkında ne dedi? Ozan Zeybek kimdir? Ozan Zeybek Fenerbahçe hakkında ne dedi?

Uğur böceği eve gelmesi ne anlama gelir Uğur böceği neye işarettir (3)

Rivayetlere göre zamanın birinde bahçeleri zararlı böcekler istila etmiş. Çaresiz kalan halk çözüm aramaya başlamışlar ama bu böceklerle hiçbir şekilde baş edememişler. Ta ki uğur böcekleri ortaya çıkana kadar. Uğur böcekleri bu zararlı hayvanları hepsini yok etmiş. O gün bugündür, uğur böceklerinin uğuruna inanılır. Bu kadar faydası olan bir böcek nasıl uğursuz sayılabilir ki.”

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek