İspanyol savcılar suçlu bulunması halinde sekiz yıl hapis ve 23,8 milyon € (20,8 milyon £) para cezası istiyorlardı. Fakat Şarkıcı 7,5 milyon € (6,5 milyon £) para cezası ödedi ve olay burada tamamen kapandı.

Barselona'daki bir mahkemede 14.5 milyon € (12.7 milyon £) vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Herhangi bir yanlış yaptığını defalarca reddeden Shakira, "çocuklarımın iyiliğini düşünerek" anlaşmaya vardığını söyledi.

Uzun bir açıklama yapan Shakira, çocuklarının "annelerinin bu kavgada kişisel refahını feda ettiğini görmek istemediklerini" söyledi.

Sanatçı daha önce savcılar tarafından önerilen bir anlaşmayı reddetmiş, bunun yerine mahkemeye gitmeyi tercih etmişti.

"Kariyerim boyunca her zaman doğru olanı yapmaya ve başkaları için olumlu bir örnek oluşturmaya çalıştım" dedi.

"Ne yazık ki, bu çabalarıma rağmen, İspanya'daki vergi makamları, birçok profesyonel sporcu ve diğer yüksek profilli kişilere karşı olduğu gibi bana karşı da bir dava açarak bu kişilerin enerjisini, zamanını ve huzurunu yıllarca tüketti.

"Avukatlarımın lehime karar vereceğinden emin oldukları bir duruşmada masumiyetimi savunmaya kararlı olsam da, annelerinin bu mücadelede kişisel refahını feda ettiğini görmek istemeyen çocuklarımın iyiliğini düşünerek bu meseleyi nihayet çözmeye karar verdim."

"Son birkaç yılın stresini ve duygusal yükünü geride bırakıp sevdiğim şeylere çocuklarıma ve kariyerimde karşıma çıkacak tüm fırsatlara odaklanmaya" ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

İkametgah konusunda anlaşmazlık

Bu tartışmanın merkezinde, savcıların Shakira'nın İspanya'da yaşadığını ancak resmi ikametgahını başka bir yerde gösterdiğini iddia ettiği 2012-2014 yılları arasındaki ikametgah durumu yer alıyor.

İspanya yasalarına göre, ülkede altı aydan fazla zaman geçiren kişiler vergi amaçlı ikamet ediyor sayılıyor. Ancak Shakira, İspanya'nın o sırada esas olarak yaşadığı yer olmadığını söylüyor.

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit | Savaş ilanı sayarız Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit | Savaş ilanı sayarız

Temmuz ayında savcılar, Shakira'nın 2012 yılında Barselona'da bir ev satın aldığını ve bu evin kendisi ve o zamanki eşi olan Barcelona futbolcusu Gerard Piqué için bir aile evi haline geldiğini iddia eden bir belge yayınladılar.

Avukatları 2014 yılına kadar gelirinin çoğunun uluslararası turnelerden geldiğini ve uzun zamanlarını İspanya dışında geçirdiğini söyledi.

"İspanyol vergi makamları bir İspanyol vatandaşıyla çıktığımı gördüler ve salyalarını akıtmaya başladılar. Ne olursa olsun o paranın peşine düşmek istedikleri açıktı" diyor Elle dergisine.

Shakira 2015 yılında İspanya'yı vergi amaçlı ikamet yeri olarak beyan etti. Shakira 17,2 milyon Avro (15 milyon £) vergi ödediğini ve ödenmemiş borcu olmadığını söyledi.

2019'daki ayrı bir davada Bay Piqué, 2008 ve 2010 yılları arasında vergi kaçırdığı için İspanya ulusal mahkemesi tarafından 2,1 milyon € (1,8 milyon £) para cezasına çarptırıldı.

Çift Haziran ayı başında 11 yılın ardından ayrıldıklarını açıkladı. Birlikte yedi ve dokuz yaşlarında iki oğulları var.

Kaynak: Haber Merkezi