Sarıgöl Şehit Haşim Dirik kapalı Pazaryerinde Cuma günleri açtığı tezgahta apartif yiyecek ve kitap satarak geçimini sağlayan 24 yaşındaki  MS hastası Abdullah Berber, hastalığı nedeniyle zor şartlarda pazarcılık yaptığını belirtti.

9 yıldır MS hastası olduğunu belirten Berber, soğuk havalarda kramp, kasılma, spastisite, yorgunluk ve titreme gibi belirtilerin arttığını, sıcak havalarda ise kol ve bacaklarda güçsüzlük, görme bulanıklığı, uyuşma, denge bozukluğu ve bilişsel işlevlerde bozulma gibi sorunlar yaşadığını ifade etti.

Sarıgöl'de 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu Sarıgöl'de 200 yıllık çeşme yeniden hayat buldu

Tüm bu zorluklara rağmen, yaz kış demeden pazarcılık yapmak zorunda olduğunu belirten Berber, "Sarıgöl'ün engelli bir evladı çabalarken, niye dışarıdan birisinin aynı işi yapmasına izin veriyorsunuz?" diye sordu.

Berber, ''Bir çoğunuzun bildiği üzere ben 9-10 senelik bir MS hastasıyım.  Hastalığının belirli etkenlere göre nüksettiği dönemler oluyor. Bulunduğu ortamın hava sıcaklığıda benim için çok önemli, bu nedenle çalışma ortamımla ilgili belli sorunlarım oluyor. Soğuk havalarda, Kramp ve kasılmalar, bacaklarımda veya genel olarak kaslarda oluşan sertlik veya gerginlik, spastisite, ellerde veya bacaklarda oluşan sorunlar aşırı yorgunluk hissi ve titremelerde artış bunlardan sadece birkaçı.

Sıcak havalarda ise çift görme veya görme bulanıklığı, uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi duysal belirtiler, baş dönmesi ve denge bozukluğu, sık ve az idrar yapma, idrara çıkarken zorluk gibi mesane problemleri, nadiren epileptik nöbet,  baş ağrısı, ileri düzeyde kognitif yıkım gibi belirtiler ortaya çıkabilme olasılığı var.

İşte tüm bunlara katlanarak, yaz kış demeden pazarcılık yapmak zorunda bırakıldığım için benim birileri ile kavgam var. Hadi diyelim yine pazarcılık yapıyorum da, Sarıgöl'ün engelli bir evladı çabalarken, niye dışarıdan birisinin aynı işi yapmasına izin veriyorsunuz? Umarım beni biraz da olsa anlamışsınızdır'' İfadelerini kullandı.

Kaynak: Hatice Zeybek