Reddit, halka arzını 6,5 milyar dolarlık bir değerleme ile tamamlama hedefiyle, ilk piyasaya sürülüşünde hisse senedi fiyatlarını %48 oranında arttırdı.

“RDDT” sembolüyle 21 Mart Perşembe günü New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Reddit hisseleri, ilk olarak hisse başına 34 dolarlık bir halka arz fiyatı ile belirlendi. Açılışta hisseler 47 dolardan işlem gördü ve 57.80 dolara kadar çıktı, bu da hisse fiyatlarının %70 artış gösterdiği anlamına geliyor.

Gülpembe şarkısının hikayesi ne? Gülpembe kim? Gülpembe şarkısının hikayesi ne? Gülpembe kim?

Gün sonunda hisseler 50.44 dolarda kapandı. Halka arz sırasında, Reddit’in piyasa değeri 9.5 milyar dolara ulaştı, bu da 2021’de ulaştığı 10 milyar dolarlık değerlemeye oldukça yakın bir rakam. Peki Reddit halka arz nasıl alınır? Sizler için cevapladık.

Reddit Halka Arz Nasıl Alınır Reddit Halka Arz Tarihleri (3)

Reddit halka arz nasıl alınır?

Halka arz sürecine giriş yapmayı planlayan şirketlerin ilk adımı, halka arz işlemleri için yetkilendirilmiş bir aracı kurumla iletişime geçip, bir aracılık anlaşması yapmaktır. Bu anlaşmanın tamamlanması, halka arz sürecinin başlaması anlamına gelir.

Reddit Halka Arz Nasıl Alınır Reddit Halka Arz Tarihleri (2)

Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurmak Halka açılmayı hedefleyen şirketler, SPK ile bir anlaşma yaparak, kurulun denetim ve yönetmeliklerine uymayı kabul etmelidir. Şirket, SPK’nın düzenlemelerine uygun hale geldikten sonra, halka arz için uygun olur. Bütün bu adımlar tamamlandığında, aracı kurum SPK’ya ve Borsa İstanbul’a ilgili şirketin halka arz işlemini başlatmak üzere resmi başvuruda bulunabilmektedir.

Kaynak: Hatice Zeybek