Her yıl Ramazan bayramı geldiğinde davulcular bulunduğu şehirin mahallelerinde gezinerek insanları sahura uyandır. Sahura uyanan insanlar içlerinden gelirse Ramazan davulcularına bahşiş verirler.  Peki, ramazan davulcusuna para vermek zorunlu mu ? İşte detaylar..

Ramazan davulcusuna para vermek zorunlu mu?

Ramazan bayramı geldiğinde davulcular mahalle mahalle gezerek insanları sahura uyandırır.  Yıllardır bir gelenek olan ramazan davulcusu bağlı bulunduğu ilçenin mahalelerinde davul çalarak dolanır.  Ayın ortasında ve sonunda bahşiş için mahalle sakinlerinin kapılarını çalarlar.

TFF Açıkladı Yabancı Hakem Geliyor! TFF Açıkladı Yabancı Hakem Geliyor!

Ramazan Davulcusuna Para Vermek Zorunlu Mu Ramazan Davulcusu Belediyeden Para Alıyor Mu (2)

Bahşiş bırakmak isteyen insanlar,  içinden geldiği kadar bahşiş bırakırlar Yıllardır gelenek haline gelen bu durum sanki para vermek zorundaymış gibi görülmektedir ancak  ramazan davulcusuna para vermek zorunlu değildir. 

Ramazan davulcusu belediyeden para alıyor mu?

Ramazan davulcuları genel olarak mahalle sakinlerinden topladıkları bahşişlerle geçimini sağlamaktadır. Buna ek olarak bazı belediyeler Ramazan davulcularına ek ücert vermektedir. Bu her belediye için geçerli değildir.

Belediyenin verdiği bu ek ücret Ramazan davulcusunun performasına göre değişmektedir. Ramazan davulcusu olmak isteyenler bulundukları bölgedeki Belediyeye gerekli belgeleri götürerek başvurabilirler. 

Başburmak için gerekli belgeler ; mahalle muhtarından "uygundur" yazılı belge, ikamet belgesi, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir.

Ramazan Davulcusuna Para Vermek Zorunlu Mu Ramazan Davulcusu Belediyeden Para Alıyor Mu (3)

Ramazan Davulcularının Maaşını Kim veriyor?

  • Belediyeler: Bazı belediyeler ,Ramazan davulcularına ek ücret tahsil etmektedir.
  • Mahalledeki insanlar : Davulcuların ana gelir kaynağı Dolaştıkları mahallelerdeki İnsanlardan topladıkları bahşişlerdir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı:  Diyanet İşleri Başkanlığı, Bazı camilere bağlı davulculara ödeme yapabilmektedir. Bu davulcuculara verilen ücret Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kendi bütçesinden verilmektedir.

Kaynak: haber merkezi