Patiswiss çikolata fabrikasının sahibinin kim olduğu araştırılıyor. 20 farklı ülkeye ihracat yapan kendini ileriye dönük sürekli geliştiren fabrikalardan biri olan  Patiswiss çikolata Fabrikası sahibi kimdir? İşte detaylar...

Patiswiss hangi firmaya ait? 

Patiswiss, Ankara’da 2004 yılında İsviçreli çikolatacıların danışmanlığında çikolata yapmaya başlayan küçük bir markadır. Patiswiss, elde yapılan çikolataların yanı sıra krema-ezme, granola-müsli, pasta, kek ve kurabiye gibi pek çok tatlı ürün de sunar. Patiswiss, kendi ismini verdiği bir şirketin ürünüdür.

Patiswiss Hangi Firmaya Ait Patiswiss Çikolata Fabrikası Sahibi Kimdir (4)

Patiswiss çikolata Fabrikası sahibi kimdir?

Ankara’da 2004 yılında kurulup İsviçreli çikolatacıların danışmanlığında çikolata yapmaya başlayan bir marka olan Patiswiss çikolata Fabrikası’nın sahibi ve CEO’su Elif Aslı Yıldız’dır. Yıldız, Patiswiss’i Türkiye’nin çikolata üretiminde lider konuma getirmek için uğraşmaktadır.

Elif Aslı Yıldız kimdir?

Elektrik elektronik mühendisliği, gıda girişimciliği, blog yazarlığı ve Patiswiss Çikolata CEO’luğu yapan Elif Aslı Yıldız, 200 metrekareden 30 bin metrekareye çıkan bir üretim alanı yaratmıştır. Cinsiyet eşitliği savunucusu olan Elif Aslı Yıldız, kadınların yüzde 70’ini oluşturduğu bir ekibe liderlik etmektedir. Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nda ‘Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket’ ve ‘En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci’ ödüllerine layık görülmüştür.

Elif Aslı Yıldız kendini şöyle ifade etmektedir:

Aslında elektrik elektronik mühendisiyim. Bir beyaz yakalıydım. Türkiye’nin en büyük elektronik kart üretim fabrikalarından birinde savunma sanayi üretim mühendisi olarak çalıştım. Sonrasında en büyük tutkumu işim haline getirmeye karar verdim. Bu inanılmaz büyük bir karardı. Cesaretim, kararlılığım ve 35 yılda aldığım inisiyatiflerin beni buraya getirdiğine eminim. İşte aldığım en büyük inisiyatif şimdilerde en doğru olduğunu düşündüğüm kararım Patiswiss... Bu ürünleri üretip global bir marka yaratmaktı hayalim. Şu an milyon dolarlık fikirler üretebilen, 550’den fazla çalışanı olan ve gururla söylüyorum yüzde 70’i kadın çalışan oranına sahip şirketimin CEO’suyum.

Patiswiss Hangi Firmaya Ait Patiswiss Çikolata Fabrikası Sahibi Kimdir (2)

200 metrekare alanda başlayan hikâyemiz şu an yaklaşık 3 yılda 30 bin metrekare kapalı üretim alanına ulaştı. 12 ayrı kategoride 400’den fazla ürünümüz var.

Gıda alanında Patiswiss öncesi kurduğum Ankara’da pastanecilik deneyimim vardı. Pastacılıkla ilgili olarak çocukluğumu annemin mutfağında geçirmiş biri olarak bu işle uğraşacağım kesindi bence. Ancak tabii ki hem Türkiye’de hem de dünyada özellikle İngiliz keklerine ve Amerikan kurabiyelerine deli olan birisi olarak en iyi şeflerin kurduğu okullardan eğitim aldım, workshoplara katıldım ama en önemlisi kitap çevirilerine katılarak evimin mutfağını bir atölyeye çevirdim. Dedim ki bu reçeteleri değiştirmeliyim, bir kiloluk kekin içine 2 kilo elma sığdırmalıyım; derken pastanecilik hikâyem başladı. Sonrasında hayallerim öyle büyüyordu ki, tek hayalim global bir marka haline gelmekti ve Patiswiss böyle doğdu.

MSB duyurdu: 1 Asker şehit oldu! MSB duyurdu: 1 Asker şehit oldu!

Patiswiss Hangi Firmaya Ait Patiswiss Çikolata Fabrikası Sahibi Kimdir (1)

Tüm kadınlara ve gençlere ilk tavsiyem çok çalışın. Ne yaptığınızın önemi yok, onu çok iyi yapın ve mutlaka kendi geliriniz olsun. İkinci tavsiyem; çok okuyun, her gün okuyun. Üçüncü tavsiyem; vizyonunuzu uçurun. Vizyon siz gördüğünüzde başkalarının henüz görmediğidir. Son tavsiyem ise bolca düşünün, ben düşünme tatilleri yaparım. Yanıma aldığım, yolumda ışık olacağını inandığım kitaplarımla seyahat ederim. Seyahatin ana teması düşünmek, öyle dinlenmek falan değil. Sadece kitap okumak da değil, adeta yazar ile sohbet etmek.

Dünyada en iyi ürünü üretmek isteyen üretken akılları işe aldığımıza inanıyorum. Üretken akılları diğerlerinden ayıran önemli bir özellik tutku. Tutku öyle özgeçmişten anlaşılabilecek bir şey değil. Çünkü temelinde inatçılık, dayanıklılık, ciddiyet ve kendini adama gibi özellikler var. İnovasyonun Ar-Ge’ye ne kadar para harcadığınız ile ilgisi yok. Mesele, çalıştığınız insanlarda; onları nasıl yönlendirdiğinizde ve işten ne kadar anladığınızda saklı. Bir CEO iyi bir CIO olmalı. Yani inovasyon kurulu başkanı olmalıdır. Ben de aslında şirketimin inovasyon kurulu başkanıyım. İnovasyon bir lideri bir takipçiden ayırt eden şey..

Patiswiss Hangi Firmaya Ait Patiswiss Çikolata Fabrikası Sahibi Kimdir (3)

Patiswiss hangi marketlerde var?

Patiswiss ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalardan alabilirsiniz. Bunlar arasında:

 • Patiswiss Ostim
 • Patiswiss Tav
 • Patiswiss Van
 • Patiswiss Maidan
 • Patiswiss İstanbul
 • Patiswiss Kayseri
 • Patiswiss Anadolu OSB
 • Patiswiss Başkent OSB ve Patiswiss Mersin bulunmaktadır.

Ayrıca, Patiswiss ürünlerini Trendyol üzerinden de online olarak satın alabilirsiniz.

Patiswiss'in en popüler ürünleri neler?

 Patiswiss’in en çok tercih edilen ürünlerinden bazıları şunlardır:

 • Bitter Çikolatalı Tarçınlı Elma Çubukları: Bitter çikolata ve tarçın sosu ile kaplı elma parçacıkları, ağızda dağılan bir lezzet sunar.
 • Jul Cupeanut Yer Fıstığı Dolgulu Sütlü Çikolata:  Sütlü çikolata ile kaplı minik kupların içinde yer fıstığı kreması bulunur, tatlı krizlerine birebirdir.
 • Çikolatalı Kruvasan: Tereyağlı ve kat kat hamurun arasında akışkan çikolata saklıdır, kahvaltıda veya öğün aralarında yiyebilirsiniz.
 • Şeker İlavesiz Sütlü ve Bitter Çikolatalı Çilek Draje: Şekersiz çikolata ile çevrili, taptaze ve gevrek çilekler, sağlıklı bir seçenek oluşturur.

Patiswiss’in elde yapılan çikolataları, kaliteli malzeme, yaratıcı tasarım ve özel sunum ile çikolata tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Patiswiss’in web sitesi veya yemeksepeti.com aracılığıyla online olarak sipariş verebilirsiniz.

Kaynak: Muhabir-Hatice Zeybek