Pasif öğrenci kavramı, birçok kişi tarafından merak edilen öğrenci terimlerinden biridir. Üniversite öğrencileri derslerini seçmekle yükümlüdürler. Seçim yapmayanlar genelde pasif öğrenci olarak sınıflandırılır. Ayrıca, öğrenciler diledikleri zaman üniversite kayıtlarını askıya alabilirler. Bu askıya alma sürecinden sonra, öğrencilere pasif öğrenci denir. Peki Pasif öğrencilerin kaydı silindi mi neden? İşte detaylar haberimizde açıkladık...

Bungee jumping türkiye'de nerelerde var? Bungee jumping ölen var mı? Bungee jumping türkiye'de nerelerde var? Bungee jumping ölen var mı?

Pasif öğrencilerin kaydı silindi mi neden?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki öğrenci sayısında görülen azalmanın nedenlerini açıkladı. YÖK’e göre, 2021-2022 eğitim yılında 4 milyon 454 bin 128 olan açıköğretim öğrenci sayısı, 2022-2023 yılında 2 milyon 835 bin 686’ya düşmüş. Bu düşüşün sebebi, dört veya daha fazla dönem boyunca aktif olmayan öğrencilerin kayıtlarının iptal edilmesi olarak belirtildi.

Yapılan düzenleme, ilgili kanun değişiklikleriyle gerçekleştirildi. Açıköğretimde kayıtlı 1 milyon 856 bin 750 öğrencinin kaydı silindi ve bu öğrencilerin %80’i 5,5 yıldan, %50’si ise 8 yıldan uzun süredir aynı programda kayıtlıydı. Ayrıca, 935 bin kişinin sınavsız ikinci üniversite veya dikey geçişle açıköğretim programlarına kayıtlı olduğu belirlendi. 15 Nisan 2023’te açıköğretim kayıtlı öğrenci sayısı 6 milyon 952 bin 142’ye çıktı ve 15 Mart 2024 itibarıyla yükseköğretimde kayıtlı öğrenci sayısı 7 milyon 83 bine ulaştı.

YÖK, açıköğretimde üst üste dört dönem kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtlarının silinmesi uygulamasının devam ettiğini vurguladı.

Üniversitede pasif öğrenci ne anlama gelir?

Üniversitelerde “pasif öğrenci” ifadesi, öğrencinin eğitime ara verdiğini belirtir. Ders kayıtlarını gerçekleştirmeyen öğrenciler, sistemce otomatik olarak pasif öğrenci olarak tanımlanır.

Öğrencilik durumu nasıl aktif hale gelir?

Açık Öğretim Lisesi’nde öğrencilik statünüzü aktifleştirmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Tasdikname kaydı gerçekleştirilmelidir. Tasdikname kaydı olmayan öğrencilerin durumu aktif edilemez.
  • Aktif edilmesi gereken öğrenciler için “AKTİF YAP” seçeneğini işaretleyin.
  • İşlemleri onaylamak için “Kaydet” düğmesine tıklayın.
  • Eğer halen pasif öğrencilik statüsündeyse ve bunu aktif etmek istiyorsanız, üniversitenizin belirlediği akademik takvime uygun olarak ders kayıtlarınızı yapmalı ve danışman onayı almalısınız.

Bunun yanı sıra, e-Devlet sistemi üzerinden Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi’ne erişerek öğrencilik statünüzün aktif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi