Sosyal ortamlarda gaz çıkarmak kişiyi çok rahatsız eder. Gazı içinde tutmak da zor, bırakmak da. Ses duyulmasa bile koku fark edilir. Gaz çıkarmak kaçınılmaz bir durumdur ama dışarıdan bakınca sorun gibi görünür. Oysa gazı içinde tutmak sindirim sistemine zarar verir. Peki  Kokulu osuruk neyin belirtisi? İşte ayrıntılar...

Osuruk neden kokar? 

Osuruk, anüsten dışarı çıkan sindirim sistemindeki bakterilerin oluşturduğu gazlardır. Osurukların kokmasının sebebi, bu gazların içindeki kükürt bileşikleridir. Kükürt bileşikleri, yumurta, lahana, soğan, sarımsak gibi kükürtlü gıdaların sindirilmesiyle meydana gelir. Bu gıdaları az tüketmek veya daha küçük miktarlarda yemek, osuruk kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Osuruk Neden Kokar Kokulu Osuruk Neyin Belirtisi (4)

Bunun yanında, yemeği yavaş yemek ve çok hava yutmayacak şekilde yemek de gaza sebep olabileceğinden dolayı önemlidir. Osuruk, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasının bir sonucudur ve herkesin osuruğu farklı miktarda ve kokudadır. Osuruklarınızda normalden fazla bir artış, şiddetli karın ağrısı veya ishal gibi durumlar yaşarsanız, bir doktora görünmeniz gerekir.

Kokulu osuruk neyin belirtisi?

Sindirim sistemindeki bazı yiyeceklerin veya mikropların bozulması, osurukların kokmasına sebep olabilir. Mesela, laktoz intoleransı olanlar süt ürünlerini parçalayamazlar ve bu da kötü kokan gaz üretir. Özellikle kükürt içeren bazı gıdalar, osurukların daha fazla kokmasına yol açabilir. Bunlara yumurta, lahana, soğan, sarımsak gibi yiyecekler örnek verilebilir.

Osuruk Neden Kokar Kokulu Osuruk Neyin Belirtisi (3)

Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var? Adana Demirspor'un UEFA'ya ne kadar borcu var?

Kokulu osuruk neyin belirtisi?

Kokulu gaz çıkarmak, çoğunlukla olağan ve zararsız bir olaydır, fakat ara sıra bağırsak enfeksiyonları veya başka problemlerin işareti olabilir.  Eğer kokulu osuruk, ağrı, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi başka semptomlara eşlik ediyorsa, bir doktora danışmak iyi olabilir.

Osuruğum çok kokuyor ne yapmalıyım?

Osuruk kokusu, yediğimiz şeyler, bağırsaklardaki mikroplar ve gaz oluşumuyla ilgilidir. Bazı yiyecekler, özellikle lif, süt, et ve protein tozu gibi yiyecekler, kötü kokan gazlar üretir. Bunun yanı sıra, tuvalete çıkamama, bazı yiyeceklere karşı hassasiyet, bağırsak iltihabı veya başka bir hastalık da osuruk kokusuna sebep olur.

Osuruk Neden Kokar Kokulu Osuruk Neyin Belirtisi (2)

Kötü kokulu gazlardan kurtulmak için, yumurta, et, lahana ve turpgiller gibi sebzeleri azaltın. Soğan da kötü kokan gazlara neden olan çok fazla fermente lif içerir. Gaz sorununu hafifletmek için, daha az ama daha sık yiyin. Yiyecekleri yavaş yavaş içerek veya çiğneyerek kötü kokulu gazları önleyebilirsiniz. Çok çabuk yemek, aşırı hava yutmanıza ve gaz oluşumuna sebep olur.

Osurmanın faydaları neler?

Gaz çıkarmanın faydalarının neler olduğu da oldukça araştırılan sorular arasında.

1- Şişkinlik hissini giderir

Bir araştırmaya göre, şişkinliğin iki sebebi olabilir. Birisi vücudunuzun daha çok su istemesi diğeri de karnınızda toplanan gazlar. Şişkinliği gidermek için gaz atmak en basit çözümdür.

2- Kolon sağlığı için yararlıdır

Gazınızı salmanız gerektiğini anneniz söylemişti, hatırlıyor musunuz? Onlar doğru söylüyordu. Gazınızı fazla bekletmek sağlığınıza zarar verir. Gazınızı kalabalık bir ortamda bırakmak utanç verici olabilir. Woman’s Health dergisinde yazdığına göre, bağırsak problemleriniz varsa, gazınızı içerde tutmak bağırsaklarınızı daha da kötü etkilermiş.

3- Bir uyarıdır

Gazınızı tutmak isteseniz de bazen kaçınılmaz olarak çıkarmak zorunda kalırsınız. Fakat gazınızın durumu sağlık durumunuzla ilgili sizi uyarabilir. Gazınız çoksa, kötü kokuyorsa ve çıkarmakta güçlük çekiyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bunlar, bağırsak kanseri ve laktoz hassasiyetinizin işareti olabilir.

4- Kokusu yararlı 

Garip görünse de yapılan bir çalışma, osururken ortaya çıkan hidrojen sülfürün bizi bazı hastalıklardan koruduğunu gösteriyor. Çok fazla kokan gaz zehirli olabilir. Fakat az miktarda bu gaz felç ve kalp sorunlarına karşı sizi koruyabilir.

5- Diyetinizi şekillendirebilir

Beslenmenin sağlığa önemi büyük. Yediklerinizin gaz yapma durumunu biliyor musunuz? Örneğin lifli gıdalarla beslenirseniz gazınız artar. Et ağırlıklı beslenirseniz gazınız kötü kokar. Woman’s Health dergisi, bu yüzden insanların ne yediklerini değiştirmeleri gerektiğini söylüyor.

6- Sık sık gaz çıkaranlar mutlu kişilerdir

Sık sık gaz çıkarmak daha mutlu olmanın bir işareti olabilir. Yani sık sık gaz çıkaranlar kendilerini daha mutlu ve rahat hissederler. Sindirim ve dolaşım sisteminiz yediğiniz yiyeceklere bağlıdır. Karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi yiyecekler sindirim sisteminizin hızlanmasına neden olur. Sindirim sistemi iyi çalışan kişiler daha çok gaz çıkarırlar.

Osuruk Neden Kokar Kokulu Osuruk Neyin Belirtisi (1)

7- Rahatlatıcıdır

Kimse bunu açık açık söylemese de uzun süre tuttuktan sonra gaz çıkarınca rahatlamış hissederiz. Gazınızı tuttuğunuzda daha sinirli ve tedirgin hissedersiniz.

Gaz çıkarmayla ilgili okuduklarınıza şaşırdınız mı? Birçok kişi gaz çıkarmayı ayıp olarak görse de gerçekten de sağlığımız için gerekli ve sağlığımız hakkında bizlere ipucu veriyor.

Kaynak: Muhabir- Hatice Zeybek