22 Mart akşamı dünya Rusya'nın başkenti Moskova'da ki terör saldırıları ile sarsılmıştı. Rusya'da gerçekleştirilen saldırıların failleri ortaya çıktı. İşte Moskova saldırısını yapan Dalercon Mirzoyev, Saidakram Murodali Raçabalizoda, Fariduni Şamsidin ve Muhammadsobir Fayzov'un kimdirleri...

Moskova saldırısını yapan Dalercon Mirzoyev kimdir?

22 Mart 2024'te MSK ( UTC+3 ) 20:00 civarında, Moskova'nın batı ucunda, Rusya'nın Krasnogorsk kentindeki Crocus Belediye Binası müzik mekanına koordineli bir saldırı düzenlendi . Saldırı, Rus grup Picnic'in mekanda kapalı gişe gösterisinin planlanmasından kısa bir süre önce başladı.

Dört silahlı kişi, mekanda toplanan insanlara toplu ateş açmanın yanı sıra kesici saldırılar gerçekleştirdi ve mekanı ateşe vermek için yangın çıkarıcı cihazlar kullandı. Müfettişler, saldırıda en az 137 kişinin öldüğünü,  ve konsere giden 182'den fazla kişinin ateşli silah yaralanmaları ve yangına bağlı "zehirlenme" nedeniyle yaralandığını söyledi.

Moskova saldırısını yapan Saidakram Murodali Raçabalizoda kimdir?

İslam Devleti'nin Afganistan merkezli bölgesel kolu olan İslam Devleti Horasan Eyaleti ( IS-KP ), saldırıdan kısa bir süre sonra Amaq Haber Ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamada sorumluluğu üstlendi.  Amaq ayrıca saldırganlardan biri tarafından çekilen saldırının bir videosunu da yayınladı. Görüntülerde saldırganların kurbanları vurduğu ve kurbanın boğazını kestiği görülüyordu, bu arada videoya çeken saldırgan Allah'a hamd ediyor ve kâfirlerin aleyhinde konuşuyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı "barbarca bir terör eylemi " olarak nitelendirdi ve saldırganların tutuklandığını söyledi.  Ayrıca 24 Mart'ı ulusal yas günü ilan etti.  Rusya Dışişleri Bakanlığı olayı terör saldırısı olarak nitelendirdi.  Bu , 2004'teki Beslan okulunun kuşatılmasından bu yana Rusya'daki en ölümcül terör saldırısıdır. 

Müfettişler, saldırıyla ilgili olarak 24 Mart'ta terörizmle suçlanan dördü şüpheli 11 kişiyi gözaltına aldı.

Moskova saldırısını yapan Fariduni Şamsidin kimdir?

Rusya , 1999'da Moskova'daki apartman bloklarını vuran bir dizi patlamayla başlayan, 2002'deki Moskova tiyatrosu rehine krizi ve 2004'teki Beslan okul kuşatması ile başlayan büyük terör saldırılarına maruz kaldı.  Ekim 2015'te İslami, Devlet militanları Mısır üzerinde bir Rus yolcu uçağını düşürerek uçaktaki 224 kişinin tamamını öldürdü. 

İslam Devleti, Kasım 2015'te Paris'te Bataclan tiyatrosunda düzenlenen bir rock konseri sırasında gerçekleşen benzer bir saldırının yanı sıra bir pop konserinin sonunda düzenlenen bombalı saldırı da dahil olmak üzere, 2010'lu yıllardan bu yana Avrupa genelindeki müzik mekanlarına koordineli, büyük ölçekli saldırılar gerçekleştirdi.

2017'de İngiltere'deki Manchester Arena'da müzik performansı. Aynı zamanda 2022'de Kabil'deki Rus büyükelçiliğinin bombalanmasından da sorumluydu. 

Türk-Amerikan toplumu birlikte oruç açtı Türk-Amerikan toplumu birlikte oruç açtı

Moskova saldırısını yapan Muhammadsobir Fayzov kimdir?

Yıllar süren göreceli sessizliğin ardından İslam Devleti dış saldırılarını artırmaya çalışıyor. 3 Ocak 2024'te IS-KP, İran'da en az 103 kişinin ölümüne yol açan bombalamalar düzenledi ; ABD İran'ı olası saldırı konusunda uyardı.

Bağımsız Soufan Center düşünce kuruluşundan Colin Clarke, IS-KP'nin "son iki yıldır Rusya'ya odaklandığını ve propagandasında Putin'i sık sık eleştirdiğini" söyledi.  Rusya, Suriye İç Savaşı'na Cumhurbaşkanı Beşar Esad hükümeti adına müdahale ederken de İslam Devleti'ni hedef almıştı.

Son 25 yılda , çoğu Çeçen militan olan Müslüman teröristler tarafından Moskova'da veya yakınında en az yarım düzine saldırı düzenlendi.

Kaynak: Haber Merkezi