Yunusemre Belediyesi’nin ihtiyaç fazlası 48 kiralık aracı 100. Yıl Meydanı’nda sergilendi. Araçları bugün itibari ile geri göndereceklerini duyuran Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, araçların maliyetinin yaklaşık 68 milyon TL olduğunu ifade etti.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (2)

Başkan Balaban, “Her türlü israfı, usulsüzlüğü, hukuksuzluğu, yolsuzluğu önleyerek bu belediyeyi bir yıl içerisinde daha güçlü bir şekilde halkçı belediye anlayışıyla yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (1)

Yunusemre Belediyesi’nin ihtiyaç fazlası 48 aracı 100. Yıl Meydanı’nda sergilendi. Kamu kaynaklarının kötüye kullanıldığını dile getiren Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, araçların bugün itibariyle teslim edileceğini duyurdu.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (4)

Açıklamada Başkan Balaban’a Başkan Yardımcıları Ali Kuyumcu, Haydar İzci,  Emine Özge Arslan ve belediye meclis üyeleri eşlik etti.

‘KAMU KAYNAKLARINA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Açıklamasına “Yunusemre Belediyesi olarak yapılan yanlışları belgeleri ile kamuoyu ile paylaşıyoruz” sözleriyle başlayan Başkan Semih Balaban şu ifadelere yer verdi: “Bizler yeni bir anlayışla şeffaf, kamudan yana, halkçı bir düşünceyle görev yapacağız.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (3)

Bizden önceki anlayış tamamen israfa dayalı, kamunun kaynaklarını her konuda olumsuz bir şekilde kullanan, kişilere endeksli, kişisel çıkarların ön planda olduğu bir anlayışla bu belediye yönetilmiş. Bunları belgelere dayanarak süreç içerisinde tek tek açıklayacağız.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (5)

Burada gördüğünüz belediyenin o kadar çok aracı varken gereksiz yere birçok araç kiralanmış. Bu anlayışla şuanda 48 araç tespit ettik. Bu araçlar olmadan da belediyenin filosu daha güçlü bir şekilde devam edebilir. Önemli olan anlayış ve planlamadır. 48 aracı iade ediyoruz. Bu araçlardan dolayı da çok büyük bir tasarruf yapacağız.

Manisa’da Ihtiyaç Fazlası 48 Kiralık Araç 100. Yıl Meydanı’nda Sergilendi (6)Ama araç kiralama borcu 68 milyon gibi çok ciddi bir tutar.  Bu anlayışı reddediyoruz. Bu anlayış ‘devletin malı deniz, yemeyen …’ anlayışıdır. Bizler kamu kaynaklarına sonuna kadar sahip çıkacağız.

Her türlü israfı, usulsüzlüğü, hukuksuzluğu, yolsuzluğu önleyerek bu belediyeyi bir yıl içerisinde daha güçlü bir şekilde halkçı belediye anlayışıyla yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu. 

‘BELEDİYE ZARARA UĞRATILMIŞTIR’

Manisa'da yunus timlerinden kaçamadı! Uyuşturucuyla yakalandı Manisa'da yunus timlerinden kaçamadı! Uyuşturucuyla yakalandı

Geçmiş yönetimin sergilediği yönetim anlayışından örnek veren Başkan Balaban, “Bir somut örnek vereyim. Belediyenin bin 721 metrekare yeri satılıyor.

Kimi bilir kişi uzmanları metrekaresine  25 bin TL, kimisi 30 bin TL takdir ediyor. Ama bu alan metrekaresi 25 bin TL’den değil 8 bin 500 TL’den satılıyor.

Bu fiyattan satılınca belediyenin kasasına 14 milyon 600 bin TL giriyor. Ama bilirkişilerin verdiği fiyattan satılsaydı belediyenin kasasına 43 milyon girecekti.

Yaklaşık 30 milyonluk bir kamu zararı söz konusu. İşte biz bunlarla mücadele edeceğiz. Diyorlar ya itibardan tasarruf olmaz ben de buradan sesleniyorum.

En büyük itibar saygınlık, mütevazilik, halkla birlikte iç içe yaşamaktır. En büyük itibar halkın gönlünde olmaktır. Bizim itibar anlayışımız budur” dedi.

‘ESER BELEDİYECİLİĞİ DİYEREK HALKA YARARI OLMAYAN BİRÇOK İŞ YAPILMIŞ’

“Bundan böyle de şatafata, lükse ve hırslarımıza yenik düşmeden hiçbir şekilde güç zehirlenmesine uğramadan bu belediyeyi başkan yardımcılarımızla, meclis üyelerimizle, mahalle meclislerimizle, müdürlerimizle, çalışanlarımızla ortak akılla yöneteceğiz” diyen Belediye Başkanı Balaban açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

  “En geç bir yıl içinde bu belediyeyi eskisinden çok daha güçlü ve çok daha nitelikli bir yapıya dönüştüreceğiz. Hiç kimse merak etmesin harika bir ekibimiz var.

Tek amaçları da halka hizmet. Ama şunu da belirteyim ki Yunusemre’de yanlış bir yönetim anlayışı yanlış bir belediyecilik hakim sürmüş. Eser belediyeciliği diye diye halka yararı olmayan birçok iş yapılmış.

Yararı olan işler için de kendilerine teşekkür ediyorum. Bu araçları da bugün iade ediyoruz. Bu araçların dışında başka araçlar da var. Onları da araştırıyoruz.

İhtiyaç olmadığını saptadığımız o araçları da şirkete iade edeceğiz.”

Kaynak: Haber merkezi