Süper Lig'in önemli kuruluşu Kulüpler Birliği Vakfı'nın yeni başkanı belli oldu. Yapılan seçimlerde tek aday olan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, yeniden Kulüpler Birliği Başkanı seçilmişti. Ali Koç'un geçtiğimiz günlerde istifası üzerine soruların cevapları araştırılmaya başlandı. Kulüpler Birliği başkanı kimdir? İşte detaylar...

Kulüpler Birliği başkanı kimdir?

Kulüpler Birliği başkanı Fenerbahçe başkanı Ali Koç'tu. Fakat geçtiğimiz günlerde Kulüpler Birliği başkanlığından istifa etmiştir. Şu anda yeni başkan seçilmemiştir.

Elektrik sayacında hangi rakamlar okunur? Elektrik sayacından fatura nasıl hesaplanır? Elektrik sayacında hangi rakamlar okunur? Elektrik sayacından fatura nasıl hesaplanır?

Kulüpler Birliği başkanı nasıl seçilir?

Kulüpler Birliğinin 19 takımı kendi içerisinde oylama yaparak en çok oy alan kulüp başkanını kendi belirledikleri süre zarfı içerisinde vakfın başkanlığına getirirler.

Kulüpler Birliği Başkanı ne yapar?

Türkiye Süper Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Vakfı, ya da bilinen diğer adıyla Kulüpler Birliği, Süper Lig’de yer alan takımların bir araya gelerek sorunlara ortak çözümler üretmek ve dayanışmayı artırmak amacıyla 2000 yılında kurulmuştur. Kurucu başkan İlhan Cavcav’ın liderliğinde, özellikle Anadolu kulüplerinin çıkarlarını savunmak üzere oluşturulan bu vakıf, zamanla Süper Lig’deki tüm takımları temsil eder hale gelmiştir.

Başlangıçta sadece Anadolu kulüplerini içeren birlik, yayıncı kuruluş Lig TV’nin de katkılarıyla ve havuz sistemi sayesinde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi büyük kulüplerin de dahil olmasıyla genişlemiştir. Günümüzde, Kulüpler Birliği toplantılarına genellikle kulüp başkanları katılmakta, bazen de yöneticiler bu görevi üstlenmektedir. Kuruluşunun ilk yıllarında Anadolu kulüplerinin haklarını koruma odaklı olan vakıf, şimdilerde Süper Lig’deki tüm kulüplerin menfaatlerini gözetmekte ve futbol ile ilgili güncel meseleleri tartışarak, gerektiğinde ortak çözümler üretmektedir.

Kulüpler Birliği Başkanları Listesi

Kulüpler Birliği'nin başkanlarının listesi sırasıyla şöyledir:

İsim Görev Başlangıcı Görev Bitişi  Görev Süresi Kulübü
İlhan Cavcav 2000 2002 2 yıl 13 gün Gençlerbirliği
Cemal Aydın 2002 30 Temmuz 2004     1 yıl, 338 gün     Ankaragücü
İlhan Cavcav 30 Temmuz 2004 7 Aralık 2005    1 yıl, 130 gün     Gençlerbirliği
Özhan Canaydın 7 Aralık 2015 14 Mart 2008     2 yıl, 98 gün     Galatasaray
Aziz Yıldırım 14 Mart 2008 20 Eylül 2011     3 yıl, 190 gün     Fenerbahçe
Yıldırım Demirören 20 Eylül 2011 12 Haziran 2012     266 gün     Beşiktaş
Halil Ünal 12 Haziran 2012 19 Temmuz 2013     1 yıl, 37 gün     Eskişehirspor
İlhan Cavcav 19 Temmuz 2013 7 Ağustos 2014     1 yıl, 19 gün     Gençlerbirliği
Göksel Gümüşdağ 7 Ağustos 2014 10 Ağustos 2017     3 yıl, 3 gün     Başakşehir
Dursun Özbek 10 Ağustos 2017 1 Şubat 2018     175 gün Galatasaray
Fikret Orman  1 Şubat 2018 5 Kasım 2019     1 yıl, 277 gün     Beşiktaş
Mehmet Sepil 5 Kasım 2019 5 Şubat 2021     1 yıl, 92 gün     Göztepe
Ahmet Nur Çebi 5 Şubat 2021 8 Temmuz 2021     153 gün     Beşiktaş
Ahmet Ağaoğlu 8 Temmuz 2021 21 Haziran 2022     348 gün Trabzonspor
Ali Koç 21 Haziran 2022 18 Mart 2024 1 yıl, 271 gün     Fenerbahçe
Kaynak: Haber Merkezi