Sevimli dostlarımız olan kediler hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır.  Sevimlilikleri ile bizi bizden alan dostlarımız için en doğru beslenme yöntemleri, hayvan sahipleri tarafından araştırılan konular arasındadır. Evde beslenen kediler genellikle kuru mama tüketmektedir. Peki, kediler sürekli kuru mama yerse ne olur ve kuru mama parazit yapar mı zararları nelerdir? gibi sorular. Hayvan sahipleri tarafından merak edilen sorulardır. Gelin birlikte bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Kediler sürekli kuru mama yerse ne olur?

İnsanlar, kedileri ne ile besleyeceklerini düşünürken genellikle, tercihini genellikle kuru mama yönünden yapmaktadır.  Hayvan sahipleri kedilerinin sürekli kuru mama yerse ne olur merak etmektedirler.

Kuru mama, düzgün bir şekilde üretilmişse eğer, kedinizin ömrü boyunca kuru mama tüketmesinde bir problem yoktur. Kuru mamanın kediler için herhangi bir zararı yoktur. Hatta kuru mamanın kediler için yararı vardır diyebiliriz çünkü kuru mama, kedinizin ihtiyacı olan besin değerlerini ve çeşitli vitaminleri içerir. Bu  noktada seçeceğiniz kuru mamanın kalitesi oldukça önemlidir.

Kediler Sürekli Kuru Mama Yerse Ne Olur Kuru Mama Parazit Yapar Mı Zararları Nelerdir (1)

Kedinizin ihtiyaçlarına göre kuru mama kullanırsanız eğer bir sıkıntı çıkmayacaktır. Merdivenaltı olamayan kaliteli bir mama seçmenizde fayda vardır. Bu nokta en doğru seçimi bir veteriner hekiminin yardımı ile yapabilirsiniz.

Hayvan sahipleri dilerse eğer kedileri için kuru mamanın yanında yaş mamada kullanabilirler.Kediler yiyeceklerinde çeşitlilik ararlar ve beslenmelerinde farklı aromalar, tatlar ve dokulardan hoşlanırlar. Bu sebeple kedinize kuru mamanın yanında yaş mamada verebilirsiniz.  Kedinizin kriterlerine uygun olarak, tam ve dengeli yaş ve kuru kedi mamalarını karıştırarak kedinizi mutlu edebilirsniz.

Manisa'da üzüm bağlarını dolu vurdu! Manisa'da üzüm bağlarını dolu vurdu!

Burada dikkat edilmesi gereken nokta yaş mamanın kullanımdır. Yaş mamanın fazla kullanımı kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden yaş mama seçimini doğru yapmak ve doğru miktarda vermek oldukça önemlidir.

Kuru mama parazit yapar mı zararları nelerdir?

Patili dostları için en sağlıklı beslenme yöntemini araştıran hayvan sahipleri, kuru mama parazit yapar mı zararları nelerdir gibi soruların cevaplarını merak etmektedir. 

Kuru mamalar 40 yılı aşkın bir süredir piyasadadır. Piyasada bulunduğu süre boyunca  bir kuru mamanın parazite sebep olduğuna pek rastlanmamıştır.

Kediler Sürekli Kuru Mama Yerse Ne Olur Kuru Mama Parazit Yapar Mı Zararları Nelerdir (2)

Tabi bu konuda seçeceğiniz kuru mamanında etkisi oldukça büyüktür. Kedinizin sağlığı için seçeceğiniz kaliteli bir kuru mama bir problem oluşturmayacaktır. Kuru mamalar parazit yapmayacağı gibi genel anlamda bir zararı yoktur. Hatta yararı vardır denilebilir.

Kuru mamalar, kedinizin ihtiyacı olan besin değerlerini ve vitaminleri içermektedir. Bu noktada kedinizin sağlığı için doğru bir kuru mama seçerseniz eğer herhangi bir zaraı olmayacaktır. 

Kaynak: Haber Merkezi